Venedik'te gezilecek yerler
Avrupa,  İtalya,  Schengen Ülkeleri

Venedik’te Gezilecek Yerler

Aklınızda bir ülke var ve oraya gitmek istiyorsunuz. Ülke Shengen ülkesi ve öncesinde  vize almanız gerekiyor. Araştırıyorsunuz ve ülkelerin katı kuralları,evrakları,bekleme süreci derken vizenin en kolay alındığı İtalya’nın kapısını çalıyorsunuz. Vizeyi nereden alacağınızın kararını veriyorsunuz fakat bu seferde vizeyi aldığınız ülkeye ilk girişinizin olması gerektiğini öğreniyorsunuz. Gitmek istediğiniz ülke aslında İtalya değil  🙄 İşte burada bir B planı yapıyorsunuz. İstediğim ülkeye İtalya’dan sonra nasıl gidebilirim? İşte benim maceram bu süreçten sonra başlıyor..  🙂  ➡  Venedik’te gezilecek yerler  ➡

İtalya ➡ Slovenya  ➡  Hırvatistan  ➡  Macaristan  ➡  Slovakya  ➡  Çek Cumhuriyeti  6 günde 6 ülke hedef Prag  😀

Pasaportumu vizemin çıktığı sabah alıyorum ve akşam uçağıyla Venediğe gidiyorum..

                             RÜYA ŞEHİR VENEDİK

Bir şehir düşünün; sular üzerine kurulmuş, birbirine bitişik rengarenk evleri ve suda yüzen gondolları olan bir şehir . İşte o şehir  Venedik . Türkiye’den yaklaşık 2.5 saat uzaklıkta İtalya’nın güzel bir şehri. Schengen vizesi ile ziyaret edebileceğiniz bu ülke Türkiye’den 1 saat geridedir. Para birimi Euro’dur. Resmi dili ise İtalyancadır. Ben İtalyanca bilmiyorum nasıl anlaşabilirim diye düşünmeyin çoğu kişi ingilizce biliyor. Benim fikrim ilkbahar aylarında ziyaret edilmesidir çünkü hem biraz daha sakin oluyor ülke hem de aşırı sıcağa maruz kalmıyorsunuz.

VENEDİK’TE NERELERİ GÖRMELİYİM ?

Herkesin bir gezme tarzı vardır. Kimileri random gezer, kimileri gezmekten hoşlanmaz otelde vakit geçirir vs. Benim için gezmek o ülkeyi ülke yapan, geçmişini günümüze taşıyan eserleridir. Yani mutlaka görülmesi gereken tarihi yapısı ve Venedik dendiği zaman akla ilk gelen yerlerdir. Venedik’te gezilecek yerler den bakalım hangilerini beğeneceksiniz.

Büyük Kanal (Canal Grande) ve Rialto Köprüsü

Venedik’te gezilecek yerler  dendiği zaman akla ilk gelen yerler arasında olan Rialto köprüsü San Marco ve San Polo’yu birbirine bağlıyor.Uzun yıllar boyunca büyük kanal üzerindeki yaya geçidini sağlayan tek köprü olmuş.Köprü, tasarım yarışmasında birinci olan Antonio da Ponte tarafından dizayn edilmiş ve son halini 1591 de almıştır. Venedik’te bulunan 4 köprüden en eskisi ve güzeli olan Rialto köprüsünün içerisinde birçok hediyelik eşya dükkanları , dışarısında ise kıvrımlı kanal etrafında bulunan rengarenk evler ile karşılaşıyorsunuz. İşte tam olarak Venedikteyim dediğiniz nokta burası oluyor.

Rialto Köprüsü Venedik
Büyük kanal- Canal Grande Venedik
Büyük kanal- Canal Grande Venedik
Rialto Köprüsü Venedik
Büyük kanal- Canal Grande Venedik
Büyük kanal- Canal Grande Venedik
Büyük kanal- Canal Grande Venedik

Buna bayıldımm   🙂

Rialto Köprüsü Venedik

Köprünün sağ ve sol tarafı bu şekilde dükkanlarla süslenmiş.

Rialto Köprüsü Venedik

San Marco Meydanı ve San Marco Kilisesi

Birçok gösteri ve organizasyona ev sahipliği yapmış San Marco Meydanı ve tarihi San Marco kilisesi de Venedik’te gezilecek yerler arasında bulunuyor. Venedik’te ana meydan olarak bilinen  ve ünlü San Marco kilisesinin de  içerisinde bulunduğu tarihi bir meydandır burası. Altınların kilisesi olarak bilinen San Marco Kilisesinde  Aziz Mark’ın  eşyaları ve tarihe ışık tutan birçok  eser ve heykel bulunuyor. Giriş ücretsizdir. Metrelerce kuyrukta sıra beklemek istemiyorsanız erken saatlerde gelmenizi tavsiye ediyorum. İçeride fotoğraf çekmek yasak.

San Marco Kilisesi
San Marco Meydanı
Aziz Mark’ın çan kulesi-Campanile di San Marco

Meydanda bulunan bu çan kulesinin en üst katından Venediği Kuş bakışı izleyebilirsiniz. 08:30-20:45 arası ziyarete açıktır. Giriş ücreti 8€

Saat Kulesi- Torre dell Orologio

Meydanda bulunan Torre dell Orologio saat kulesinin saat mekanizmasını rehber eşliğinde (randevulu olarak) ziyaret edebiliyormuşuz.Vaktiniz varsa buranın içini görmek farklı bir deneyim olabilir. Randevulu olduğu için ben içini göremedim siz mutlaka gidin.

Saat Kulesi- Torre dell Orologio

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Site adresini de yazmışlar.

Saat Kulesi- Torre dell Orologio

Dükler Sarayı-Palazzo Ducale

Dükler Sarayı 9.yy’da şehrin yönetiminin sağlandığı, adalet ve hükümet konağı olarak kullanılan saraydır. İçeride taç giydirme törenlerinin yapıldığı merdivenler,işkence odaları ve hapishane bulunuyor. San Marco Meydanının hemen yanında bulunan Dükler Sarayı 1923’te müzeye dönüştürülmüştür. 08:30-19:00 arası ziyarete açıktır. Giriş ücreti 20€

Dükler Sarayı-Palazzo Ducale

Ahlar Köprüsü-Ponte dei Sospiri

Venedik’te gezilecek yerler den biri olan Ahlar köprüsü ,Adliye Sarayı ile hapishane arasında kalan köprüdür. Mahkemeden çıkan ve idama giden mahkumların son kez gökyüzüne bakıp geçtikleri yerdir. Dükler sarayının hemen yan tarafında bulunuyor.

Ahlar Köprüsü-Ponte dei Pospiri
Ahlar Köprüsü-Ponte dei Pospiri

Hikayesiyle beni en çok etkileyen yer Ahlar Köprüsü oldu.

Dükler sarayının etrafında büyük bir meydan bulunuyor. Burada çeşitli kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve çeşitli yerlere giden vapurlar bulunuyor. Aşağıda bahsedeceğim Burano adasına buradan kalkan teknelerle gidebilirsiniz.

Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya

Venedik dünyaca ünlü maskeleri nedeniyle Maskeler Şehri olarak ta biliniyor.Her yerde irili ufaklı birçok maske ile karşılaşıyorsunuz.

Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya

Venedik’ten Kareler

Tüm bu gezilecek yerleri gördükten sonra Venedik şehrinin ara sokaklarında kayboluyorsunuz ve bu şehre aşık oluyorsunuz. Her yer sanki birbirinin aynısı  🙄 geçtiğiniz yerleri sanki geçmişsiniz gibi hissediyorsunuz ama aslında ordan hiç geçmediniz. Sokaklarda kayboluyorsunuz sanki sonsuz bir labirent gibi .. Her sokakta ayrı bir manzarayla rüyada gibi hissediyorsunuz.

Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya

Venedikte gondolların hepsi siyah renkte, bunun sebebi ise veba salgınında ölen insanların bu gondollarda taşınmasıdır.

Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya
Venedik-İtalya

Burano ve Murano Adası

Venedik’te gezilecek yerler arasında ise Burano ve Murano adalarıdır. Venedikten 1 saat uzaklıkta bulunan Burano adası, Venediğe özgü dantel işletmeciliğinin ilk başladığı yer olarak biliniyor.Rengarenk evlerin olduğu adada evlerin renkli olmasının sebebi,eski zamanlardaki sarhoş balıkçıların evlerini kolay bulabilmeleri içinmiş  🙂  Murano adası; Cam atölyelerinin bulunduğu bir diğer adadır. Murano’dan daha yakın mesafededir. San Marco meydanının hemen karşısında bulunan teknelerle gidebilirsiniz ücreti gidiş dönüş 15€.  

Venedik’te Ne Yenir?

İtalya’da kahvaltı dendiği zaman kruvasan , yemek dendiği zaman akla ilk gelen Pizza ve Makarna oluyor. Şehri dolaşırken bir çok yerde bunları görebilirsiniz . Pizzalar dilim şeklinde satılıyor çoğu yerde, fiyatıda 3-5€ arasında değişiyor. Kruvasan da 1-3 € arasında.

Venedik’te Ne Yenir?

Kruvasan sıcak servis ediliyor. İçerinde çikolatasıyla da oldukça lezzetli. Eğer mekanda oturursanız bir kaç euro komisyon alıyorlar. Özellikle kafelerde  🙂 Aşağıdaki pizzalar da dilim şeklinde satılıyor ,özellikle büyük kanal çevresinde bunları bulabilirsiniz.

Venedik’te Ne Yenir?
Venedik’te Ne Yenir?
Venedik’te Ne Yenir?
Venedik’te Ne Yenir?

Ben burada oturarak yemeği tercih ettim. İçeride internette bulunuyor. Seçeneğe göre fiyatı max 10€

Venedik’te Ne Yenir?

Venedik’te Nerede Kalınır ?

Öncelikle siz nasıl bir yerde kalmak istiyorsunuz ? Yurt dışında benim tercihim Hosteller. İster karışık yatakhanelerde kalın ister özel odalarda kalın fiyatı otellere göre kat kat ucuz oluyor. Venedik çok yoğun bir şehir olduğu için oteller aşırı pahalı ve dolu bu yüzden burada hosteller sizin kurtarıcınız oluyor.

  1. Smartholiday hostel
  2. Ostello S. Fosca hostel

Ben bunların ikisinde kalmayı düşünüyordum fakat son gün yer kalmamıştı. O yüzden gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.Rezervasyonlu tek yer Veniceluxury hostel vardı oraya gittim ve sorunsuz kaldım. Fiyatıda kişi başı 25 €.

Venedik’te Ulaşım

Havalimanının çıkışında Plazze Roma’ya kadar giden Havaş tarzı AVTO otobüsler bulunuyor.Kişi başı 8€ . Makinalardan yada otobüs içerisinden bileti alabilirsiniz.Bileti otobüse binmeden önce aldığınız makinadan yada otobüsün içerisinden onaylatmanız gerekiyor. Plazze Roma’da indikten sonra yürüyerek 15 dakikada merkeze ulaşıyorsunuz.

Venedik uygun uçak biletleri için seyahatinizden bir kaç ay öncesinden biletinizi almanızı tavsiye ederim.

Venedik’te Ulaşım

Akşam oluyor ve Flixbus otobüs firmasından akşam otobüsüne bilet alınıyor. Tabi sabah garanti olsun diye otobüs garına bakmamak olmazdı  🙂 Otobüs ücretlerine flixbus resmi sitesinden bakabilirsiniz. Son dakikaya bileti bırakmayın en az bir gün öncesinden biletinizi ya otobüs garından yada internet üzerinden satın alın. Bir sonraki ülke Slovenya’nın başkenti Lujbljana’ya yolculuk 4 saat sürüyor. Bakalım Burada beni neler bekliyor..

Slovenya yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.