Cape Town'da Gezilecek Yerler
Afrika,  Güney Afrika,  Vizeli Ülkeler

Cape Town’da Gezilecek Yerler

Güney Afrika’nın en meşhur liman şehirlerinden biri olan Cape Town ,bulunduğu konum ve muhteşem doğası ile Afrika’nın en çok beğenilen ve ziyaret edilen şehirleri arasında yerini almıştır. Ayrıca Güney Afrika’nın üç başkentinden biri olan olan Cape Town yasama alanında Güney Afrika’ya başkentlik yapmaktadır. 11 tane resmi dile sahip olan bu ülkenin en bilinen dilleri İngilizce ve Afrikanca’dır. Türkiye’den 12 saatlik uçuşla ziyaret edebileceğiniz bu ülkeyi Aralık-Şubat ayları arası ziyaret edebilirsiniz. Para birimi Güney Afrika Randı (ZAR) ‘dır. Türkiye’den bir saat geride olan bu ülkeye uyum sağlama konusunda zorluk yaşamıyorsunuz. Ülke vizeye sahiptir. Vize hakkında bilgiye http://www.vizeci.com/ulke_detay.aspx?ID=55 adresinden ulaşabilirsiniz. ➡ Cape Town’da Gezilecek Yerler  ➡

Viktoria § Alfred Limanı

Masa dağı ve Atlantik okyanus manzarasına sahip olan bu liman 19. yüzyılda Kraliçe Viktoria’nın oğlu Alfred tarafından yaptırılmıştır.Gün boyu hareketli olan bu liman akşam saatlerinde daha da yoğun oluyor.

Viktoria§ Alfred Limanı-Cape Town

Masa dağı günün ilerleyen saatlerinde sislerin arasında kayıplara karışıyor. Umarım sisli olmayan, güneşli ve açık bir havada burayı ziyaret edersiniz.

Viktoria§ Alfred Limanı-Cape Town

➡ Cape Town’da Gezilecek Yerler  ➡

Viktoria§ Alfred Limanı-Cape Town

Liman etrafı restoran ve kafelerde vakit geçiren tatilcilerle dolup taşıyor. Liman içerisine ilk girdiğinizde ise sizi kırmızı bir saat kulesi karşılıyor. Saat kulesinin hemen sağ tarafında bulunan fok balıklarını ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Viktoria§ Alfred Limanı-Cape Town

Güney Afrika’nın seçimle başa gelen ilk başkanı Nelson Mandela’nın heykelleri şehrin birçok yerinde karşımıza çıkıyor.

Viktoria§ Alfred Limanı-Cape Town

Limanın iç kesiminde bulunan hediyelik eşya dükkanlarına ise hayran kaldım. Birbirinden güzel el yapımı ahşap hediyelik eşyaları eminim sizde çok beğeneceksiniz.

Viktoria§ Alfred Limanı-Cape Town

➡ Cape Town’da Gezilecek Yerler  ➡

Viktoria§ Alfred Limanı-Cape Town

➡ Cape Town’da Gezilecek Yerler  ➡

Viktoria§ Alfred Limanı-Cape Town

Limanın her tarafından göze çarpan ‘ Cape Weel ‘ dönme dolaba binerek Viktoria § Alfred limanı ve Masa dağı manzarasını yukarıdan izleyebilirsiniz.

Viktoria§ Alfred Limanı-Cape Weel ,Cape Town

Okyanusta yaşayan deniz canlılarını yakından görmek isterseniz Two Oceans Akvaryumuna gidebilirsiniz. Giriş ücreti 175 R.

Two Oceans Akvaryum,Cape Town

Limanın en meşhur pazarı Water Shed akvaryumun hemen yanında bulunuyor. İçerisinde ise ufak hediyelik eşya dükkanları ve oturma alanları bulunuyor.

Viktoria§ Alfred Limanı-The Water Shed ,Cape Town

Bo-Kaap

Rengarenk evlerin bulunduğu Bo-Kaap bölgesi Malezyalı ve Endonezyalı göçmenlerin yaşadığı yer olarak biliniyor. Bo-Kaap bölgesi Viktoria§ Alfred limanına yarım saatlik yürüme mesafesinde bulunuyor.

Bo-Kaap , Cape Town

➡ Cape Town’da Gezilecek Yerler  ➡

Bo-Kaap , Cape Town

➡ Cape Town’da Gezilecek Yerler  ➡

Bo-Kaap , Cape Town

➡ Cape Town’da Gezilecek Yerler  ➡

Bo-Kaap , Cape Town

Turist yoğunluğunun fazla olduğu Bo-Kaap bölgesi benim en çok sevdiğim yerler arasına girdi. Bu rengarenk evlerin hepsinde aileler yaşıyor. Malay mahallesi olarak biliniyor bu bölge ama ben pek o bölgeden birilerini göremedim.

Bo-Kaap , Cape Town

Bölgede yer alan Bo-Kaap müzesini ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 10 R.

Onun dışında Nelson Mandela burada da karşılıyor bizi . Gençlik resimlerinin bulunduğu sergiyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. İsterseniz küçük yağlı boya resimlerinden de satın alabilirsiniz.

Bo-Kaap , Cape Town

Green Market Square

Bo-Kaap bölgesinin aşağısında kalan bu meydan görülmesi gereken popüler yerlerden bir diğeridir. Meydan ismini ortasına kurulmuş olan açık hediyelik eşya pazarından almıştır. Büyük bir alana sahip olan bu meydanda Saat kulesi ve Central Methodist Katedrali bulunuyor. Giriş ücretsizdir.

Green Market Square,Cape Town

Hediyelik eşya fiyatları Viktoria§ Alfred limanından daha pahalıydı. Bu yüzden limanda bulunan dükkanlardan almanızı tavsiye ediyorum.

Green Market Square

Bölge her ne kadar turistik olsada akşam saatlerinde tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden geç saatlere kalmamanızı tavsiye ediyorum.

Green Market Square-Central Methodist Katedrali, Cape Town

Company Gardens

Şehrin içerisinde yer alan ;yemyeşil ağaçların, farklı bitki ve hayvan türlerinin bulunduğu bu parkı ziyaret etmeyi unutmayın.

07:00-19:00 arası ziyarete açıktır.

Company Gardens, Cape Town’da gezilecek yerler

Table Mountain- Masa Dağı, Cape Town’da Gezilecek Yerler 

Table Mountain, Cape Town’da gezilecek yerler

Cape Town ‘un simgesi haline gelen Masa dağı ismini masa görünümüne sahip olan tepeden almıştır. Teleferik ile ulaşım sağlanan Masa dağı ziyaretinizde şehir ve okyanus manzarasına bir arada görebilirsiniz. Eğer sisli bir günde tepeye çıkmak isterseniz bu mümkün olmayacak çünkü girişler bu sebeple kapatılıyor.

Bunun dışında Boulders Plajı, Constantia Vadisi , Kirstenbosch Ulusal Parkı ve Robben Adasını da ziyaret etmeyi unutmayın.

Tüm bu gezilecek yerler için araba kiralayabilir yada şehrin birçok yerinde bulunan tur şirketlerinden tur satın alabilirsiniz.

Cape Town Yeme-İçme

Cape Town, Güney Afrika

Johannesburg https://gezginpiyanist.com/johannesburgda-gezilecek-yerler/ de yazmış olduğum gibi burada da et ve et ürünleri oldukça fazla tüketiliyor. Potjiekos yöresel yemekleri bizdeki güvece benziyor. Vetkoek ise bizdeki pişi ile aynı diyebilirim. İsterseniz bunları deneyebilirsiniz.

Dinlenmek ve Afrika kültürünü yakından görmek isterseniz The Afrika Cafeye gidebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.