Pisa'da gezilecek yerler
Avrupa,  İtalya,  Vizeli Ülkeler

Pisa’da Gezilecek Yerler

Rönesans şehri Italya’nın eğlenceli fotoğraflarına konu olan Pisa şehrindeyim.  Italyan astronom , fizikçi, matematikçi ve filozof Galileo Galilei ‘nin doğduğu şehir olan Pisa’da onun ismini sıklıkla görüyor olacaksınız. Hatta bu isim ilk olarak sizi havalimanında karşılıyor olacak. ➡ Pisa’da Gezilecek Yerler ➡

Bilime katkısıyla ismini duyuran, hatta dönemin insanları tarafından deli olarak bilinen filozof Galilei , düşünce yapısı sebebiyle toplum tarafından dışlanmış ve çeşitli cezalara çarptırılmıştır. Tüm bunlara rağmen düşüncelerinden vazgeçmemiş ve bunları kitaplara dökmüştür. Ölümünden sonra ise değeri anlaşılan Galilei bilime katkısından dolayı ismiyle anılarak ölümsüzleştirilmiştir.

 

Genel Bilgiler

Italya’nın meşhur şehri Pisa , Pisa Kulesi, Pisa Katedrali ve Pisa Vaftizhanesi ile adından sıkça söz ettiren ufak bir şehirdir. Pisa şehrinin de içerisinde bulunduğu Tuscany yani Toskana bölgesi Italya’nın 20 bölgesinden birisidir.Resmi dili Italyanca’dır. Ülkeye uçakla yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir fakat Türkiye’den Pisa’ya sadece yaz aylarında direk uçuş bulunmaktadır. Saat farkı Türkiye’den bir saat geridedir. Para birimi Euro’dur ve Schengen vizesine tabidir. Nisan ve Eylül ayları ziyaret edebilirsiniz fakat benim size tavsiyem ilkbahar yada sonbahar ayları olacak.

Pisa Kulesi , Pisa Katedrali ve Pisa Vaftizhanesi

Pisa'da gezilecek yerler
Pisa Kulesi , Pisa Katedrali ve Pisa Vaftizhanesi

Pisa’nın en meşhur meydanı olan Mucizeler Meydanı , italyanca Campo dei Miracoli yada Piazza del Duomo olarak biliniyor. 8.87 hektarlık alana sahip olan Mucizeler meydanın en önemli eserleri ise Pisa Kulesi , Pisa Katedrali ve Pisa Vaftizhanesi’dir.

Pisa Kulesi

11. yüzyılda inşa edilen Pisa Kulesi aslında Pisa katedralinin çan kulesidir. Birlikte inşa edilmesi gerekirken hemen yanına inşa edilen Pisa kulesi , toprağın yumuşak olması sebebiyle yapımının 3. katında eğilmeye başlamıştır.Toplam 8 katlı ve 55 metre yüksekliğinde olan kulesinin eğimi yıllar sonra artmaya başlamıştır. 1990 yılında yıkılacağı korkusuyla ilk defa ziyarete kapatılarak tadilat edilmiştir. Günümüzde ise 200 yıl kadar daha sağlam kalacağı söyleniyor.

Pisa kulesine giriş ücreti 18 eurodur.

Pisa'da gezilecek yerler
Pisa Kulesi , Italya

Pisa Katedrali

Mimar Buscheto tarafından savaş sonrası zaferi kutlamak için yapılan Gotik mimariye sahip bir kilisedir. Katedralin yapımı 27 yıl sürmüştür. Altın işlemeli tavanları ve göz alıcı sütunları ile kilise dikkatleri üzerine çekiyor.Kilisenin içerisinde Mimar Giovanni Pisano ‘nun eseri olan kürsü bulunuyor.

Pisa'da gezilecek yerler
Pisa Kulesi ve Pisa Katedrali

➡ Pisa’da Gezilecek Yerler ➡

Söz konusu Pisa olunca herkes de farklı bir fotoğraf çekme çabası oluyor 🙂

Pisa'da gezilecek yerler
Pisa Kulesi ve Pisa Katedrali

Pisa Vaftizhanesi (Battistero )

Pisa’da en önemli üç yapıdan biri olan Battistero’nun yapımında Diotisalvi ve Nicola Pisalo rol almıştır. 12. yüzyılda inşa edilen Battistero ‘da ünlü filozof Galileo’nun( yazının girişinde bahsetmiştim ) vaftiz edilmiş olması da Vaftizhanenin önemini artırmıştır.

Giriş ücreti 5 eurodur.

Pisa'da gezilecek yerler
Pisa Vaftizhanesi, Battistero

Sinopie Müzesi

1944’te II. Dünya savaşı sırasında bölgeye atılan bombalar sırasında çıkan yangından kurtarılan 14. yüzyıla ait olan freskler (resim ) müzede sergileniyor. Müze Pisa kulesini inşa eden mimar Giovanni di Simone tarafından tasarlanarak önceleri sığınak olarak kullanılmış sonrasında ise müzeye çevrilmiştir. Bugün ise hala Santa Chiara hastanesinin bir parçasıdır. Ayrıca müzede Pisa kulesinin yapım aşaması da anlatılıyor.

Giriş ücreti 5 eurodur.

Pisa'da gezilecek yerler
Sinopie Müzesi

ÖNEMLI ! Pisa Katedrali , Pisa Vaftizhanesi , Sinopie Müzesi ve Camposanto mezarlığından bir kaç tanesine birden girmek isterseniz 8 euroya tümüne giriş yapabileceğiniz kombine bilet satışı yapılıyor. Detaylı bilgiye https://www.opapisa.it/en/tickets/buy/ den ulaşabilirsiniz. ➡ Pisa’da Gezilecek Yerler ➡

Şövalyeler Meydanı (Piazza dei Cavalieri )

Mucizeler meydanından sonra en büyük ikinci meydandır. Eğitimin kalbi olan bu meydan üniversitelere ev sahipliği yapıyor . Durum böyle olunca da meydanın çevresi öğrenciler ile daha haraketli hala geliyor.

Carovana Sarayı ‘Palazza Della Carovana ‘ ( Belediye Binası ), Saat Sarayı (Palazzo dell’Orologio ) ve Cavalieri Kilisesi ‘Santo Stefano dei Cavalieri ‘ Şövalyeler meydanında dikkat çeken yapılardır . Benim en çok beğendiğim yapı ise Saat Sarayı oldu.

Pisa'da gezilecek yerler
Saat sarayı (Palazzo dell’Orologio )

Şövalyeler meydanından şehir merkezine geçiş yapabileceğiniz, Ortaçağ döneminden kalan bu saat kulesi 1605 -1608 yılları arasında mevcut olan iki kulenin birleştirilmesi ve 1966 yılında saatin eklenmesi ile son halini almıştır.

Arno Nehri

Italya’nın Toskana bölgesinde bulunan Arno Nehri , Falterona dağından başlayarak Floransa, Empoli ve Pisa’dan geçerek Tiran denizine dökülüyor. 2014 yılında ise yoğun yağışlar sebebiyle nehir taşmış ve Pisa’yi sular altında bırakmıştır.

Tüm bunlara rağmen Arno nehrinin evler ile buluştuğu manzara bana Venedikteki gezimi hatırlattı.

Pisa'da gezilecek yerler
Arno Nehri, Pisa

Spina Kilisesi ( Santa Maria della Spina )

13. yüzyılda gotik mimaride yapılmış olan bu kilise Arno nehrinin hemen yanı başında bulunuyor. Renkli mermerlerden yapılmış olan bu kilise konumu itibariyle benim çok hoşuma gitti.

Giriş ücretsizdir.

Pisa'da gezilecek yerler
Spina Kilisesi, Pisa

Pisa Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine yaklaşık 20 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz . 20 dakika sonrasında sol tarafta sizi ilk karşılayan Pisa Tren istasyonu oluyor. Bundan sonra artık merkeze girmiş oluyorsunuz. Pisa kulesinin bulunduğu mucizeler meydanına geze geze 15 dakikada ulaşıyorsunuz 🙂

Eğer ben yürüyemem derseniz hava limanının hemen çıkışından kalkan otobüsler ile (1.20 euro ) de merkeze ulaşabilirsiniz.

Biletlerinizi otomatlardan almayı unutmayın.

Pisa'da gezilecek yerler
Pisa Tren Istasyonu

Aslında benim Pisa’ya gelmemdeki asıl amaç buradan trenle Cinque Terre’ye geçmekti. Evet Pisa şehrini de görmek istiyordum ama beni Cinque Terre kadar heyecanlandırmıyordu 🙂

Havalimandan sonra valizimi Pisa tren istasyonundaki emanete 5 Euro karşılığında bırakarak sehir merkezine doğru yol aldım . Burada geceyi geçirip ertesi gün de Cinque Terre’ye geçebilirdim fakat vakit kaybetmek istemedim. Cinque Terre biletinde belirli bir saat yazmıyor o yüzden gitmek isterseniz gün içerisinde istediğiniz zaman trene binebilirsiniz. Eğer buradan farklı bir şehre de geçiş yapmak istiyorsanız da https://www.trenitalia.com/en.html sitesinden yada uygulamasını telefonunuza indirerekte saatler ve ücretler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pisa sehri 4-5 saatte yürüyerek gezilebilecek bir şehir fakat vaktiniz varsa bir gün burada konaklayarak akşam da vakit geçirebilirsiniz.

Pisa'da gezilecek yerler
Pisa Ulaşım

10 euro karşılığında şehri büyük bisikletler ile de turlayabilirsiniz.

Pisa Konaklama

Merkezde yer alan Time Out Hostel hem bütçe olarak çok uygun hem de şehrin merkezinde muhteşem bir konuma sahip. Çok yoğun talep olduğu için rezervasyonunuzu mutlaka önceden yaptırmanız gerekiyor. Eğer kalma konusunda fikrimi değiştirmeseydim kesinlikle burada kalacaktım.

Pisa Alışveriş

Pisa'da gezilecek yerler
Pisa Alışveriş

Mucizeler meydanının hemen arkasında hediyelik eşya satan ufak dükkanlar bulunuyor. Fiyatlar diğer bölgeler ile hemen hemen aynı fiyatta diyebilirim.

Temmuz ve Ağustos ayında giderseniz bolca su tüketmeniz gerekecek . Sular marketlerde oldukça uygun bilginiz olsun . Dışarıda bulunan çeşmelerden de su içilebiliyor fakat ben tadını pek beğenmedim .

Pisa hakkında size en büyük tavsiyem  burayı temmuz ve ağustos aylarında ziyaret etmemeniz olacak  🙂 Hava o kadar sıcak ki gezmek eziyet haline dönüşebiliyor.

Eğer sizde benim gibi Cinque Terre’ye gitmek isterseniz https://gezginpiyanist.com/cinque-terrede-gezilecek-yerler/‘i mutlaka incelemenizi öneririm . Hatta gitmeseniz bile bir göz atın.. Eminim sonrasında kararınız değişecektir 😉

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.