El Chalten'da Gezilecek Yerler
Amerika,  Arjantin,  Vizesiz Ülkeler

El Chalten’da Gezilecek Yerler

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’ten çıkmış olduğum yolculuğuma Ushuaia ile devam etmiştim. 3 gece 4 gün kaldığım Ushuaia’dan ayrılarak uçakla Arjantin’in diğer şehri olan El Calafate’ye geldim. Uçaktan iner inmez otogara giderek planımda olan El Chalten kasabasına gitmeye karar verdim. Aslında önce El Calafate’yi gezecektim ama havalimanı burada olduğu için El Chalten’dan başlamayı tercih ettim. El Chalten otobüsle 3 saat süren, granit dağları ile ünlü bir kasaba. El Chalten’da Gezilecek Yerler oldukça fazla ama havanın güzel olması büyük bir öneme sahip.

Şili ve Arjantin’in güneyinde kalan tüm şehirler Patagonya bölgesi olarak adlandırılıyor. El Chalten ve El Calafate de bu bölgede olduğu için Patagonya kelimesi ile sıklıkla karşılaşacaksınız 🙂

El Chalten'da Gezilecek Yerler
El Chalten , Patagonya, El Chalten’da Gezilecek Yerler 

Kasaba gördüğünüz fotoğraftan ibaret. Durum böyle olunca da tek seyahat eden gezginler için otel ücretleri oldukça pahalıya geliyor. Tek bir gece için 1.700 tl otel ücreti ödedim ve oda da wifi çekmiyordu . Bunun yanısıra market ve restoran fiyatları da diğer şehirlere göre iki katıydı.

Fitz Roy 

El Chalten’da birçok yürüyüş yolu var. Granit dağları olduğu için hepsi birbirine benziyor. Ama içlerinde en güzeli El Chalten’ın simgesi Fitz Roy dağıydı. El Chalten’a vardığım ilk gün sadece kasaba içerisini gezme şansım oldu. Ertesi gün erkenden kalkıp Fitz dağını yakından görmeye gidecektim.

Gece aşırı rüzgardan ertesi güne havanın kötü olacağı belliydi. Buna rağmen erkenden yola çıktım ama rotanın yarısında yağmur yağmaya başladı. Yağmurlu bir gün olmasına rağmen yarım günüm patika yollarında geçti.

Yağmur çamur demeden Fitz Roy dağının yakınına kadar gittim ama sisten dolayı çok net göremedim. Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi.. Havanın düzeleceği yoktu. Hem bu yüzden hem de Arjantinin farklı şehirlerini de görmek istediğim için El Chalten’da daha fazla vakit kaybetmek istemedim. Bu yüzden otobüs biletimi alarak El Calafate’ye doğru yola çıkmaya karar verdim.

El Chalten'da Gezilecek Yerler
El Chalten

El Calafate’den El Chalten’e günde 4-5 kere otobüs seferi düzenleniyor. Otobüs ücreti tek yön 5,800 ARS. El Calafate’ye gelmişken mutlaka El Chalten’a da gelmenizi tavsiye ederim. Ama mutlaka gelmeden önce hava durumuna bakın. El Chalten’nın havası Ushuaia’ya göre oldukça sıcak olduğu için kalın giyselere ihtiyaç duymayacaksınız .

Arjantin hakkında daha fazla bilgi için Arjantin Gezi Rehberine göz atmanızı tavsiye ederim. Eğer dünyanın sonu Ushuaia’ya gitmek isterseniz de Ushuaia Gezi Rehberine göz atabilirsiniz.

El Calafate ‘de görüşmek üzere..

 

 

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.