Ülkelere göre kıyafet seçimi nasıl olmalı?
Önemli Bilgiler

Ülkelere Göre Kıyafet seçimi nasıl olmalı ?

Yurt dışına çıkma planları yapıyorsunuz ve araştırmaya başlıyorsunuz . Nerede konaklarım , ulaşımı nasıl sağlarım , ne kadar bütçeye sahip olmalıyım gibi birçok sorunu çözüyor ve valizinizi hazırlamaya başlıyorsunuz . Peki ya gittiğiniz ülkede nasıl kıyafetler giymeniz gerektiğini de araştırıyor musunuz ?  ➡ Ülkelere göre kıyafet seçimi nasıl olmalı?

New York, Amerika Birleşik Devletleri

Times Square, New York

Amerika Birleşik Devletlerinin hangi şehrine giderseniz gidin kıyafet konusunda hiç bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Mesela New York ‘ta ne giyerseniz giyin kimse size göz ucuyla bile bakmayacak . Bu şehre ilk gittiğimde insanların bu kadar rahat olması beni çok şaşırtmıştı. Farklı kültür ve ırkları barındıran bu şehirlerde insanlar daima birbirine saygı gösteriyor. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey mevsime uygun kıyafetleri tercih etmek olacak.

İtalya ,Avrupa ülkeleri

Cinque Terre 'de Gezilecek Yerler
Cinque Terre, Italya

Amerika Birleşik Devletlerinden sonra kıyafet konusunda en rahat edeceğiniz yer Avrupa ülkeleri olacak. Herkesin istediği kıyafet ile rahatça dolaşabildiği bu ülkeler özellikle bayanların toplumdaki özgürlüklerini bizlere gösteriyor. Durum böyle olunca da bayanların tek başına seyahat edebilecekleri ülkeler arasında yer alıyor. 

Pakistan ,Asya ülkeleri

 

Lahor, Pakistan

Malezya, Vietnam, Bangkok gibi Asya ülkelerinde sıcaklık ve nemden dolayı  genelde tatil beldelerinde giyilen kıyafetler tercih ediliyor. Fakat bazı Asya ülkelerinde hava her ne kadar sıcak olsa da ülkenin yaşam tarzından dolayı hoş karşılanmayabiliyor. Bunlardan biri olan Pakistan’da halk kıyafetlerini vücudu kapatacak şekilde tercih ediyor. Siz de mümkün olduğunca açık kıyafetlerden sakının ve gösterişsiz , sade kıyafetler tercih edin.  Ayrıca şunu bilmelisiniz ki kıyafetiniz ülkeye ne kadar uygun olursa olsun yabancı olduğunuzu anladıklarında uzaylı misali bakışlara maruz kalacaksınız 🙂 Farklı milletten insanlar onlara çok farklı geliyor, bu yüzden de gözlemlemeyi seviyorlar . 

Fildişi Sahili ,Afrika ülkeleri

Fildişi Sahili , Abidjan

Afrika ülkeleri genel olarak kıyafet konusunda rahat diyebilirim. Kadın ve erkekler istedikleri  kıyafeti giyebilirler . Fakat bilmeniz gerek önemli bir sağlık sorunu bulunuyor .. Sıtma.. Her ne kadar onlar için gripten farksız olan bu hastalık bizler için tehlikeli olabiliyor. Sıtma,  mikrobu taşıyan bir sivri sineğin insanı ısırması ile bulaşıyor ve erken teşhis edilemediğinde ölümle sonuçlanıyor. Bu yüzden afrika ülkelerine gelirken uzun ve pamuklu kıyafetler tercih etmeniz sizi sineklerden bir nebze olsun koruyacaktır. Bunun dışında Afrika ülkelerinde kapkaç ve hırsızlık olabiliyor, bu yüzden gösterişli kıyafet ve takılardan uzak durun .

Birleşik Arap Emirlikleri

Abu Dabi'de gezilecek yerler
Emirates Palace, Abu Dabi

Birleşik Arap Emirlikleri dendiğinde akla katı kurallar geliyor ve bayanlar için kapanma zorunluluğu olduğu düşünülüyor. Birleşik Arap Emirlikleri Suudi Arabistan ile karıştırılmamalıdır.  Abu Dabi , Dubai gibi ülkeleri içerisinde barındıran Birleşik Arap Emirliklerinde bayanlar için kapanma zorunlu değil. Evet belki diğer ülkelere göre yaptırımları katı olsa da kıyafet konusunda rahat olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta ise müze gibi kapalı ve resmi ziyaret yerlerinde kadın ve erkek kıyafetleri çok açık olmamalı. Yani askılı , mini şort , etek , atlet gibi kıyafetler giymeyin. Oldu da bu  kıyafetlerle gelirseniz güvenlik tarafından uyarılarak içeri alınmayacaksınız. 

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan 🙂  Alıntı..

Katı kuralları ile zirvede olan Suudi Arabistan kıyafet konusunda özellikle bayanları oldukça zorluyor. Kapanma zorunluluğu olan bu ülkede bayanlar Abaya giyerek başlarını kapatmak zorunda kalıyor. Erkekler için çok büyük sorun arz etmese de şort giyiminde büyük yaptırımları olabiliyor. Bunlar dışında bayanların tek başına dışarda dolaşması ve avm dışında restoranlardan yemek satın alması yasak. Olur da bayan olarak bir gün yolunuz Suudi Arabistan’a düşer ve restorandan yemek almak isterseniz, dışarıdan bir erkeğe sizin için yemek almasını rica etmeniz gerekecek  🙂 

 

Ülkelere göre kıyafet seçimi nasıl olmalı? öğrendiğimize göre gideceğiniz ülkeye karar vermeye başlamalısınız.

Ülkeler hakkında tüm bilgilere  BURADAN ulaşabilirsiniz . Oteller için de BURAYA göz atabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.