Atina'da gezilecek yerler
Avrupa,  Schengen Ülkeleri,  Yunanistan

Atina’da Gezilecek Yerler

Atina’da gezilecek yerler listeme  başlamadan önce Yunanca’da merhaba anlamına gelen Kalimera  kelimesini kullanmak istiyorum.Geziniz boyunca sıklıkla aşina olacağınız bu kelimeyi bir süre sonra sizde kullanıyor olursanız şaşırmayın. Atina’da genel olarak görülmesi gereken yerler, Akropolis, Sytagma Meydanı , Monastiraki Meydanı, Plaka, Lykavittos Tepesi ve çeşitli tarihi yapılar bulunuyor. Tabi Yunanistan adalarından bir tanesi olan Aegina Adasını da bu yazımda sizlere bahsediyor olacağım.

Yunanistan Adaları

Yüzlerce adaya sahip olan Yunanistan yaz turizminin en gözde ülkelerinden biridir. Türkiye’den uçakla bir saat uzaklıkta bulunan Yunanistan’ın başkenti Atina’dır. Resmi dili Yunanca’dır. Türkiye ile aynı saat dilimine sahip olan Yunanistan’ın para birimi Euro’dur. Yaz aylarında ziyarete uygundur.

Atina-Yunanistan

ATİNA’DA NERELERİ GÖRMELİYİM?

Sintagma ( Syntagma ) Meydanı

Atina’da gezilecek yerlerin başlangıç noktası olarak kabul edeceğimiz Sintagma Meydanı ‘nın anlamı Yunanca’da anayasa anlamına geliyor.1843 yılında kralın yetkilerinin sınırlandırılması sonucunda bu ismi almıştır. Atina’nın merkezi  olan Sintagma meydanı oldukça kalabalık ve işlek bir meydandır. Meydanda bulunan Parlamento binasının sağ tarafında hava limanına giden otobüsler, meydanın içerisinde ise Atina’nın birçok bölgesine giden metro girişi bulunuyor. Ayrıca meydandan Akropolis, Monastiraki meydanı, Plaka ve Lykavittos tepesine yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Syntagma Meydanı-Parlamento binası-Atina

Parlamento binasının önünde askerlerin nöbet değişimlerine denk gelebilirsiniz. Buradaki askerler bizdeki askerlere hiç benzemiyor  🙂

Parlamento Binası-Syntagma Meydanı – Atina

Parlamento binasından aşağıya doğru baktığınızda Syntagma meydanını göreceksiniz. Buradan dümdüz aşağıya doğru yürüdüğünüzde size size Ermou caddesi karşılıyor olacak.

Syntagma Meydanı – Atina

Ermou Caddesi

Atina’da gezilecek yerlerden bir diğeri ise Ermou caddesidir. Syntagma meydanın hemen aşağısında bulunan Ermou caddesi birçok ünlü markaların bulunduğu, trafiğe kapalı bir alışveriş caddesidir. İki tarafı mağazalarla donatılmış olan bu caddeden aşağıya doğru devam ettiğinizde Plaka ve Monastiraki bölgesine ulaşabilirsiniz.

Ermou Caddesi – Atina
Ermou Caddesi – Atina

Atina’yı dolaşırken yol üzerinde birçok küçük kiliselerle karşılaşıyorsunuz.

Ermou Caddesi-Atina

Plaka

Atina’da gezilecek yerler dendiği zaman görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Atina’da benim en çok beğendiğim bu bölge oldu. Plaka olarak adlandırılan bölge Akropolis’in aşağısında Monastiraki meydanının ise ilerisinde bulunuyor. Şehrin en eski bölgesi olan Plaka ,Atina’nı en haraketli bölgesidir.Tarihi evlerin dar sokaklar ile buluştuğu, işte Yunanistan’dayım diyebileceğiniz şirin mi şirin bir bölge burası. Birçok hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bu bölgede alışveriş yapabilir, akşam olduğunda ise tavernalara (çalgılı meyhane) girip yunan müzikleri eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Plaka – Atina
Plaka – Atina
Plaka – Atina
Plaka – Atina
Plaka – Atina
Plaka – Atina

Plaka bölgesinden yukarı doğru yukarı çıkarsanız Atina manzarasını ve Lykavittos tepesini  görebilirsiniz.

Plaka – Atina
Lycabettus Tepesi – Atina

Plaka bölgesini dolaşırken tesadüfen bulduğum, 4 tarafı  duvar resimleri ile donatılmış bir sokak ile karşılaşıyorsunuz. Burası Atina’da ki anarşistlerin yeri olarak bilinen Exarchia bölgesinden bir alıntı gibi.

Plaka Bölgesi – Atina
Plaka Bölgesi – Atina

Monastiraki Meydanı

Plakadan sonra Atina’da gezilecek yerler sıralamasında en çok beğendiğim ikinci bölge Monastiraki bölgesi oldu. Akropolis manzarasını yakından görebileceğiniz bu meydan da Plaka kadar canlı ve dikkat çekiyor.Yunan tarihini yakından görebileceğiniz bu bölge Plaka bölgesinin gerisinde kalıyor.

Monastiraki Meydanı- Cizderiye Cami – Atina

Solda ibadete kapatılmış olan Cizderiye Cami, sağda ise Monastiraki  metro girişi bulunuyor. Ortada ise Akropolis manzarası bulunuyor.

Monastiraki Meydanı-Atina

Athens Flea Market 

Monastiraki bölgesinde bulunan açık hava marketinde antika eşyalardan tutun kıyafet, hediyelik eşya, bitkisel bakım ürünlerine kadar her şeyi bulmanız mümkün.

Monastiraki Meydanı-Athens Flea Market
Monastiraki-Atina

Monastiraki meydanında bulunan bu sevimli dükkanda birçok taze meyve suları yapılıyor. Gerçekten tavsiye ediyorum. Sıcaktan bunaldığınızda burada mola verip enerjinizi geri toplayabilirsiniz. Fiyatı da 2,5 € dan başlıyor.

Monastiraki Meydanı – Atina
Monastiraki Meydanı

Monastiraki meydanında Akropolis manzarasına doğru ilerlediğinizde Yunanistan’ın tarihiyle baş başa kalıyorsunuz. Birçok tarihi yapının bulunduğu bu bölgedeki eserler Yunanistan’ın tarihine ışık tutuyor.Tüm bu tarihi bölgelere tek tek giriş ücreti vermek pahalı oluyor. Eğer bu tarz tarihi yapılara ilginiz varsa 30 € karşılığında tümüne girebiliyorsunuz (Akropolis de dahil ). Fakat tüm bunlara para vermeden de dışarıdan görebiliyorsunuz tercih sizin  😉

Hadrian’ın Kütüphanesi- Library of Hadrian-Atina
Hadrian’ın Kütüphanesi- Library of Hadrian-Atina
Roman Agora-Atina

➡ Atina’da gezilecek yerler  ➡

Hadrian Kapısı -Arch of Hadrian-Atina

Zeus Tapınağı : Atina’da gezilecek yerler dediğimizde bir diğer yerde Zeus tapınağı oluyor. M.Ö 6. yy’da yapılan bu tapınak günümüzde az sütunları ile ayakta kalmayı başaran yapılardan biridir.

Temple of Olympian Zeus-Zeus Tapınağı-Atina

Akropolis ve Parthenon

Atina’da gezilecek yerler arasında en önemlisi Akropolis’tir. Akropolis’te bulunan Parthenon tarihi bir tapınaktır. M.Ö 480 yılında tanrıça Athena adına yapılmış olan bu tapınak Atina’nın en üst kısmında bulunuyor.  Akropolis’in Yunanca anlamı da yukarıda bulunan ülke anlamına geliyor. Bu manzarayı en güzel Areopagus tepesinden görebilirsiniz.

Akropolis – Parthenon Tapınağı
Akropolis – Parthenon Tapınağı

Kolonaki Bölgesi ve Lykavittos Tepesi

Lykavittos tepesinin eteklerinde yer alan Kolonaki’nin Yunancadaki anlamı küçük sütundur. Sakin bir bölge olan Kolonaki bölgesi daha çok modern ve zengin insanların bulunduğu bir yerleşim alanıdır. Parlamento binasının arkasından 20-25 dakika yürüyerek bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Tüm Atina ve Akropolisi kuşbakışı görebileceğiniz Lykavittos tepesine ise teleferikle çıkmanızı öneriyorum.Teleferik ücreti ise gidiş dönüş 6.30€ dur.

Atina’da gezilecek yerler arasında bulunan Lykavittos tepesine çıkmak biraz yorucu oluyor. Teleferiğe gelene kadar bayağı bir merdiven çıkıyorsunuz yada tepeye doğru yürüyorsunuz. Merdivenin en alt kısmında teleferik arıyorsunuz ama maalesef önce bu merdivenleri çıkmanız gerekiyor  🙂

Lykovittos Tepesi

➡ Atina’da gezilecek yerler  ➡

Lykovittos Teleferik

Bogota-Kolombiya  yazımı okuduysanız orada bulunan Monserrate tepesine teleferikle çıkmış yürüyerek inmiştim, daha doğrusu inememiştim  😆  Aynı durumla karşılaşmamak için bu sefer dönüşü de teleferik ile inmeye karar verdim. Çünkü oldukça yüksek bir tepe ve yerdeki taşlar arnavut kaldırımına benzer taşlardı ve kaygandı. Teleferiğe gelene kadar o kadar yol yürüyünce burayı da yürüyerek inmek beni korkuttu.

Plaka-Lycabettus Tepesi – Atina

Plakadan Lycabettus tepesinin görünümü.

Plaka-Lycabettus Tepesi – Atina

➡ Atina’da gezilecek yerler  ➡

Lykovittos Tepesi – Atina

Atina’nın sıcağında kavrulmuşken tepeye çıktığınızda çok güzel serin bir hava sizi bekliyor. Buradan Akropolis ve Atina’nın her yerini görebiliyorsunuz. Mutlaka gitmenizi tavsiye ediyorum.

Lykovittos Tepesi – Atina

Ayrıca tepede ufak bir kilise de bulunuyor.

Lykovittos Tepesi – Atina

Atina’da Ulaşım

Öncelikle havalimanından Syntagma meydanına gitmeniz için üç seçeneğiniz bulunuyor.

  1. Havalimanın çıkışından kalkan X95 otobüsleri  ➡ 6€ fiyatı ile yolculuk 1 saat sürüyor.
  2. Havalimanından kalkan metro  ➡ 10€ fiyatı ile yolculuk  40 dakika sürüyor.
  3. Taksi  ➡ min 40 ile50 € arası değişiyor.Trafik durumuna göre 30-40 dakika sürüyor.

Ben X95 otobüsünü kullandım. Havalimanından çıkar çıkmaz dışarıda duraklar bulunuyor. Durakların yanında bulunan gişelerden biletinizi alabilirsiniz. Oldukça kalabalık oluyor bu otobüs ve izdiham yaşanabiliyor binerken o yüzden size tavsiyem çok kalabalık ise metroyu kullanmanız.

Havalimanından merkeze geldik peki şehir içi ulaşım için ne yapmalıyız diyorsanız, öncelikle Atina’da kaç gün kalmayı planlıyorsunuz?

  1.  Tek kullanımlık bilet 1.40€ . Bu biletle 90 dakika boyunca Atina çevresinde aktarma yapabilirsiniz.
  2. 24 saatlik bilet 4,5€. Bu bileti 24 saat boyunca Atina çevresinde kullanabilirsiniz.
  3. 5 günlük bilet 10€ . Bu bileti 5 gün boyunca Atina çevresinde kullanabilirsiniz.Biletleri aldığınız an süresi başlıyor .

Siz genelde yeşil hat üzerinde kullanıcaksınız bileti yada kırmızı hatta bulunan Syntagma’ya gitmek için. Havalimanına gitmediğiniz sürece sorun olmaz.

Atina’da ulaşım

Şehir içi ulaşım hakkında daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Şimdi bir konu hakkında size bilgi vermek istiyorum. Atina’da metro ve otobüs kullanımında tüm giriş ve çıkışlar açık ve bilet kontrolü yapılmıyor.Yani biletinizi okutsanız da okutmasanız da metro kapıları açık durumda. Bu durum sizi bir süre sonra ben bilet almasamda binebilirim zaten kimse bakmıyor diye şeytani düşüncelere sürükleyebilir  😆  Sakın böyle bir riske girip bilet almamazlık yapmayın.

Özellikle Syntagma ve Havalimanı meydanlarında açık olan giriş ve çıkışlar kapalı oluyor. Bu da demek oluyor ki biletsiz bindiğiniz açık bir duraktan bilet okutmanız gereken bir çıkışa geliyorsunuz. Elinizde bir bilette yok çıkamıyorsunuz. Daha sonra geri dönmeye çalışsanız bile oradaki sivil görevlilere takılma ihtimaliniz çok yüksek. Yakalanınca da tabi biletin kaç katı parayı ödemek zorunda kalırsınız. Ben kontrollere denk geldim ve biletim olduğu için sorun yaşamadım. Sizinde aklınızda bulunsun.

Atina için uçak biletlerine ise www.biletbayi.com  adresinden bakabilirsiniz.

                               Atina’da Ne Yenir?

Öncelikle Atina’da çok fazla yöresel tatları yok. Bizdeki kebap, baklava gibi yiyeceklerin hafif üzerinde oynanmış halini Yunanistan’da görüyorsunuz. Onun dışında deniz ürünlerini yiyebilirsiniz.

Atina’da Nerede Konaklamalıyım?

Atina’da merkeze yakın bir konumda bulunan, Omonia metro durağına 5 dakika yüreme mesafesinde olan Athens House Hostelde kaldım. Fiyat olarak uygun konum olarak ise bana kolaylık saylayan bir bölgeydi.

AEGİNA ADASI

2 gece Atina’da kaldıktan sonra üçüncü günü Yunanistan’ın yakın adalarından biri olan Aegina adasına gitmeye karar verdim. Atina’da gezilecek yerler bitmişti ve şimdi sırada Aegina adası vardı. Atina’ya 1 saat on dakika uzaklıkta bulunan Aegina adası Atina’nın turistik bir adasıdır. Eğer Atina’ya gelmişken denize de girmek istiyorsanız ve çok uzaklaşmak istemiyorsanız bu tam size göre bir tercih olacaktır.

Aegina adası ulaşım

Bu adaya iki yolla gelebilirsiniz; birincisi Piraeus yani Pire limanından kalkan hızlı feribotlar,  bizdeki IDO lar gibi düşünün. Fiyatı 14€ ve 40 dakika yolculuk sürüyor. Bir diğer seçenek ise taşıtların ve insanların kullanmış olduğu feribotlar. Bunun fiyatı da 8€ ve toplam yolculuk 1 saat 10 dakika sürüyor.

Kısa mesafe olduğu için yolculuk sizi çok fazla etkilemiyor ama ada mesafesi artıkça yolculuk süresi de artıyor. O yüzden hızlı feribotlar burada yardımcınız oluyor ama fiyatı da cep yakıyor. Adalar için biletinizi Atina’ya metro ile 25 dakika uzaklıkta bulunan Pire Limanından alabilirsiniz. Orada bir çok tur şirketi bulunuyor istediğinizden alabilirsiniz. Hepsinde ücrette aynı. Aegina adasına  E8 kapısından kalkan feribotlar gidiyor.

Pire – Aegina Feribot

Feribotla Aegina adasına giderken birçok küçük yunan adası görüyorsunuz.

Yunanistan Adaları
Yunanistan Adaları
Yunanistan Adaları

Kısa bir yolculuk sonrası Aegina adası kendisini gösteriyor.

Aegina adası fıstığı ile meşhur sevimli bir adadır. Faytonları, limana bakan kafeleri ve restoranları ile size bizdeki büyük adaya gelmiş hissi veriyor.Burası tam yaz tatili yapabileceğiniz bir adadır.

Merkezden otobüsle 10 dakika uzaklıkta bulunan denize girilebilecek plajlar bulunuyor. Fakat hafta içi belli saatlerde olan otobüsler hafta sonları daha sık hale getiriliyor. Eğer oteliniz merkezde ise ve buradaki plajlardan sıkıldıysanız, Aegina adasından  feribotla 15 dakika uzaklıkta bulunan Angistri adasına 2€ ya günübirlik gidebilirsiniz. Burası gerçekten tertemiz suyu ve sakin bir konumuyla sizi etkileyecektir.

Aegina Adası – Yunanistan
Aegina Adası – Yunanistan
Aegina Adası – Yunanistan
Aegina Adası – Yunanistan
Aegina Adası – Yunanistan
Aegina Adası – Yunanistan

Adayı bir saat gezdikten sonra Marathonas plajına çok yakın konumda bulunan otelime geçtim. Hafta içleri otobüs günde üç kez  duraktan hareket ediyor. 7:30-1130 ve 14:30 dönüşler ise bu saatlere 20 dakika eklenmiş halidir.  Hafta sonu ise 10:30 dan 16:00’a kadar her yarım saatte bir kalkıyor. Eğer benim kaldığım otelde kalmak isterseniz bu saatleri de göz önünde bulundurun. Otobüs durağı limanın hemen karşısında bulunuyor. Tek yön fiyatı 2€. Taksi ile gitmek isterseniz 8€.

Aegina’da Ulaşım

Otelime 5 dakika yürüme mesafesinde olan Marathonas plajının suyu temizdi fakat suyu biraz soğuktu.

Maraton Plaj – Aegina Adası
Marathonas Plajı- Aegina Adası
Marathonas Plajı- Aegina Adası
Marathonas Plajı- Aegina Adası

Aegina Adasında Ne Yenmeli?

Sabah kahvaltısı için yöresel bir tat istediğimde bana önerilen peynirli börek  🙂 Tabi onların yöresel peyniri  🙂 Fiyatı 2€

Aegina Adasında ne yenmeli?

Adaya gelmişken deniz ürünü yemek olmazdı. Deniz manzarası eşliğinde ızgara kalamar  10€

Aegina Adasında ne yenmeli?

Aegina’da Nerede Kalınmalı?

Marathonas Plajının yanı başında bulunan Sissy Otel hem güler yüzlü personeli hem de konumundan dolayı memnun kaldığım sevimli ve uygun bir oteldi. Otelin hemen önünden geçen otobüs saatlerini yukarıda yazmıştım. Onun dışında Perdika’ya giden otobüsüne binmeniz gerekiyor.

Aegina Sissy Hotel

Aegina-Pire Feribot Saatleri

Artık dönüş saati geldi. Aşağıdaki resimde günlere göre feribot saatleri yazıyor. Eğer yakın zamanda buraya gelirseniz hiç zorluk çekmezsiniz. Umarım sizin için güzel bir tatil olur  🙂

Aegina-Pire feribot saatleri

Diğer Avrupa ülkeleri hakkında bilgiye ise  BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.