Bişkek'te gezilecek yerler
Asya,  Kırgızistan,  Vizesiz Ülkeler

Bişkek’te Gezilecek Yerler

Kırgızistan benim ziyaret ettiğim ilk Orta Asya ülkesiydi. Dışarı çıktığımda nasıl bir tecrübe edineceğimi bilmemekle beraber anlaşma konusunda sıkıntı yasayacağımı düşünüyordum. Fakat durum hiçte korktuğum gibi olmadı . Sokaklarında rahatça dolaşabildiğim , ingilizce ve Rusça anlaşamadığımda türkçe olarak da kendimi ifade edebildiğim  sıcakkanlı bir ülke ile karşılaştım. ➡  Bişkek’te gezilecek yerler  ➡

Genel Bilgiler

Kırgızistan’ın başkenti  Bişkek’tir.Para birimi Kırgızistan Somu(KGS) olan ülkenin Resmi dili Kırgızca ve Rusça’dır. Türkiyeden uçakla 6 saat sürmektedir. Ülkeye giriş Vizesiz’dir . Kırgızistan’da saat Türkiye’den 3 saat ileridedir.Karasal iklime sahip olan Bişkek’te yazlar sıcak ve kurak,  kışlar ise dondurucu soğuk oluyor. Gece -40’a kadar düşen hava, gündüz -25’e kadar ısınıyor. Haziran,temmuz ve ağustos ayları ülkeyi ziyaret için en uygun aylardır.

Bişkek-Kırgızistan
Bişkek-Kırgızistan

BİŞKEK’TE NERELERİ GÖRMELİYİM?

Ala-Too Meydanı

1984 yılında inşa edilen Ala-too Meydanı birçok etkinliğin yapıldığı ,milli bayramların kutlandığı bir meydandır. Kış aylarında sade ve boş görünüme sahip bu meydan yaz aylarında oldukça hareketli bir görünüme sahip oluyor.

Bişkek'te gezilecek yerler
Ala-too Meydanı, Bişkek

➡  Bişkek’te gezilecek yerler  ➡

Bişkek'te gezilecek yerler
Ala-too Meydanı

Kırgızların efsane kahramanı olan Manasın heykeli de bu meydanda bulunuyor.Heykelin hemen arkasında ise Parlamento binası yer alıyor.

Bişkek'te gezilecek yerler
Manas Heykeli , Bişkek

Manas Destanı Nedir?

Kırgızların milli destanıdır.Mani dinini yaşayan Karahitaylar ve Müslüman Karahanlar arasındaki mücadelede Kırgızların durumunu ve Manas adlı kişinin başından geçenleri anlatan bir destandır.

Panfilov Park Bişkek

Ala-Too meydanın karşısında bulunan Panfilov Park,  yaz aylarında sıcaktan bunalan Kırgız halkının en çok tercih ettiği  parktır. Yemyeşil bir görünüme sahip olan bu parkın içerisinde küçük bir de lunapark bulunuyor.

Bişkek'te gezilecek yerler
Panfilov Park

➡  Bişkek’te gezilecek yerler  ➡

Bişkek'te gezilecek yerler
Panfilov Park

➡  Bişkek’te gezilecek yerler  ➡

Bişkek'te gezilecek yerler
Panfilov Park

Devlet Opera ve Bale Binası

Günümüzde hala ayakta kalabilmiş eski bir yapıdır. İçerisinde hala çeşitli tiyatro ve gösteriler düzenleniyor.

Bişkek'te gezilecek yerler
Opera Binası , Bişkek

Bişkek’te Alışveriş

Osh Pazarı, Bişkek

Ala-too meydanına 35 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Osh pazarı Bişkek’in en büyük açık ve kapalı pazarlarından biridir.Yiyecek ve kıyafet gibi aklınıza gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz bu pazarda ülkenin kültürünü yakından gözlemleyebilir, Kırgızistan’a has doğal ürünlerden satın alabilirsiniz. Pazarın olduğu bölge oldukça işlek ve kalabalık.Bu yüzden hırsızlık olaylarına karşı tedbirli olmanızı tavsiye ediyorum.

Osh Pazarı-Bişkek/Kırgızistan

Kışın gelirseniz yerler buz pisti gibi oluyor 🙂

Osh pazarı Yöresel ekmek-Bişkek/Kırgızistan

Ekmek olduğunu bilmeseniz uzaktan bakıldığında süs eşyası sanabilirsiniz  🙂 Kırgızlar ekmekte resmen şaheser yaratmış  🙂

Osh pazarı Kurut-Bişkek, Kırgızistan

Başta ne olduğunu anlamadığım, sonrasında ise kurutulmuş yoğurt olduğunu öğrendiğim Kurut 🙂 Çeşitler arasında çok fazla tat farkı yok sadece şekil olarak size seçenek sunuyor .Tadı da bildiğiniz peynire beziyor. Ben beğendim 🙂

Osh pazarı Kuruyemişler-Bişkek/Kırgızistan

Gelmişken doğal kuruyemişlerden satın alabilirsiniz. Türkiye ye göre fiyatları uygun ve organik.

Osh Pazarı-Bişkek/Kırgızistan

Pazarda tavuk mu satılırmış? Evet  🙂

Osh Pazarı-Bişkek/Kırgızistan

➡  Bişkek’te gezilecek yerler  ➡

Osh Pazarı-Bişkek/Kırgızistan

6 tl ye salam ve sucuk var almak istersiniz  🙂 At eti olduğunu düşünmüyorum çünkü at eti dana etinden daha pahalı burada 🙂

Osh Pazarı-Hediyelik Eşyalar
Osh Pazarı-Hediyelik Eşyalar

Bişkek Park Avm

Güzel ve modern bir alışveriş merkezi olan Bişkek Park Ala-Too meydanına 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.İçerisinde birçok markanın mağazaları, yiyecek-içecek alanları ve  market bulunuyor.

Bişkek Park

Tsum Avm

Elektronik alet satın almak isteyenlerin uğrak noktası olan Tsum Avm , Eminönü’nde bulunan Doğu Banka benziyor.

Bişkek'te gezilecek yerler
Tsum Avm

Gum Avm

Tsum Avm karşısında bulunan Gum Avm içerisinde ise mağazalar ve yiyecek-içecek alanları bulunuyor.

Bişkek'te gezilecek yerler
Gum AVM

Aşağıda benim hava şartlarından dolayı gidemediğim bir kaç gezilecek yer önerim olacak.Gönül isterdi ki buralara da gidip gezmek, Kırgızistan’ın dağlarına tırmanıp 😛  kırlarında  dörtnala at koşturmak ama olmadı 🙂  🙂  Buralara mutlaka gitmenizi tavsiye ediyorum.Benim yapamadıklarımı siz yapın ama mevsimin yaz olması şart tabi 🙂

Ala-  Archa Milli Parkı

Bişkek’ten araçla 45 dakikalık uzaklıkta bulunan Ala- Archa milli bir parktır. Burada ata binip Bişkek’in muhteşem doğasını keşfedebilirsiniz.

Taksi ile yol ücreti gidiş dönüş 2.000 Som tutmaktadır. Tabi pazarlık yaparak daha uyguna da gidebilirsiniz.

Burana Kalesi

Bişkek’e 85 km uzaklıkta Tokmok şehri yakınlarında bulunuyor. İpek yolu üzerinde bulunan  bu kale Karahanlılar döneminde hem minare hem de gözetleme işlevini görmüştür.

Issık Gölü- Issyk Kul

Kırgızistan’ın kuzey doğusunda ,Kazakistan sınırına yakın bir bölgede bulunan bu göl başkentten 4 saat uzaklıktadır.Dünyanın ikinci büyük dağ gölüdür.Karla kaplı dağlarla çevrelenmiş olmasın rağmen hiçbir zaman donmayan suyu nedeniyle Kırgız türkçesinde ‘ılık göl’ olarak adlandırılmaktadır.

Bişkek’te  Ulaşım

Ülkede otobüs, minibüs, troleybüslar ve taksiler bulunuyor.Taksiler uygun olduğu için toplu taşımaları kullanmanıza gerek kalmıyor. Ayrıca merkezde birçok yer yürüme mesafesinde bulunuyor.

Trolleybus Bişkek-Kırgızistan

Bişkek Mutfağı

Öncelikle burada at eti oldukça fazla tüketiliyor.Bizde nasıl dana eti fazla tüketiliyorsa onlarda da at etinin önemi büyük.Ayrıca at sütü ve at sütünden yapılan Kımız da yöresel lezzetleri arasına giriyor. Kımızı denemek istedim fakat sadece bahar aylarında oluyormuş o yüzden tadına bakamamak biraz üzücü oldu  😥 At etine gelince ben hiç almıyım  😆 Farklı tatlara açığım ama o kadarına cesaret edemedim  :mrgreen:

Size restoran olarak yöresel yemeklerin yapıldığı NAVAT ‘ı öneriyorum.

Navat-Bişkek

➡  Bişkek’te gezilecek yerler  ➡

Navat Mantı-Bişkek

Bişkek’in yöresel yemeği mantı. Buradaki mantılar bizim mantılarımızdan biraz farklı ama lezzetli.Yanında salça sosuyla ikram ediliyor.İsterseniz yoğurtta isteyebilirsiniz ama onlar böyle tüketiyor.Yanında da ikram olarak shot bardağında ayran ikram ediliyor. :mrgreen:

Navat Mantı-Bişkek

İçerisinde soğanla kavrulmuş et bulunuyor.

Asya ülkeleri hakkında daha fazla bilgiye  https://gezginpiyanist.com/category/asya-kitasi-gezilecek-ulkeler/dan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.