Boston'da gezilecek yerler
Amerika,  Vizeli Ülkeler

Boston’da Gezilecek Yerler

Boston, Amerika Birleşik Devletleri’nde New York’tan sonra en çok beğendiğim ikinci şehir oldu. Hareketli fakat nezih duruşu New York’un şımarık ve şatafatlı şehir hayatından daha kaliteli duruyordu. Düşündüm de eğer farklı bir ülkede yaşama şansım olsaydı kesinlikle burayı tercih ederdim.. ➡ Boston’da Gezilecek Yerler ➡

Genel Bilgiler

Boston Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinin merkezi ve en büyük şehridir. New England olarak da bilinen bu bölgeye 17. yüzyılda ilk yerleşenlerin çoğu İngiliz asıllı kişilermiş, hatta bu sebepten dolayı şehre İngiltere’nin Boston şehrinin ismini vermişler. Girişte belirttiğim nezih duruş ifadesi belki de İngilizlerin bırakmış olduğu bir mirastı 🙂

Günümüzde eğitim, sağlık , finans ve teknoloji merkezi olan Boston M.I.T, Harvard , Massachusetts ve Boston üniversitesi gibi dünyaca ünlü eğitim kurumlarına sahiptir.

Türkiyeden 10 saat süren uçak yolculuğu ile Boston’a ulaşabilirsiniz. Resmi dili İngilizcedir. Para birimi ise dolar($) dır.Türkiye’den 8 saat geridedir. Nisan ve Ekim ayları ziyarete uygundur. Ülkeye giriş için Amerika vizesi gerekmektedir.

Quincy Market&Faneuil Hall

Boston’ın kalbinin attığı yer olan Faneuil Hall 1743’ten beri pazar yeri ve toplantı salonu olmuştur. Şimdi ise Boston ulusal parkının parçası ve özgürlük yolunun da geçtiği bir durak haline gelmiştir.

Quincy Market ise 1826 yılında inşa edilmiş olan tarihi bir kapalı pazar yeridir. Faneuil Hall ve Quincy Market çevresinde alışveriş dışında birçok kafe ve restoranlar da bulunuyor.

1951 yılında gazeteci William Scofield tarafından tasarlanmış olan, ikili kırmızı tuğlaların yan yana getirilmesi ile yapılmış ve 16 farklı tarihi yapıyı birbirine bağlayan Özgürlük Yolu ‘ Freedom Trail ‘ buradan da geçmektedir.

Eski Hükümet Binası (Old State House )

Boston'da gezilecek yerler
Old State House, Boston

1713 yılında inşa edilen, 1798 yılına kadar Massachusetts hükümet binası olarak kullanılan Old State House Boston’ın en eski kamu binasıdır. Şimdilerde ise müze olarak hizmet veren Eski Hükümet Binası içerisinde Boston katliamı ile ilgili rehberli tur satışı yapıyor.

09:00-18:00 arası ziyarete açıktır. Giriş ücreti ise 12 $ dır.

Gökdelenler arasında bulunan Old State House bulunduğu konumdan dolayı benim en çok beğendiğim yer oldu. Geçmiş ve geleceği bir araya getiren bu cadde eminim sizi de etkileceyecektir.

Gümrük Binası (Custom House Tower )

1847 yılında ABD başkanı Andrew Jackson desteği ile inşaatı başlanan, 1910 yılında ise saatin eklenmesiyle son halini alan Custom House Kulesi yapıldığı dönemlerde Gümrük Binası olarak kullanılırken şimdilerde ise otel olarak kullanılıyor.

26. katında bulunan gözlem alanında 7$ karşılığında şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Boston'da gezilecek yerler
Custom House Tower

Liman kısmına yakın olan Kuleyi merkezin her yerinden rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Eski Güney Toplantı Evi (Old South Meeting House)

Boston’ın merkezinde bulunan 1729 yılında inşa edilen tarihi bir cemaat evidir. Kilise olarakta bilinen Old Meeting House 09:00-17:00 arası ziyarete açıktır.

Giriş ücreti 6 $ dır.

Boston'da gezilecek yerler
Eski Güney Toplantı Evi (Old South Meeting House), Downtown Crossing,Boston

New England Aquarium

1966 yılında açılan akvaryum limanının hemen yanıbaşında bulunuyor. Çok büyük olmamasıyla birlikte yaz aylarında çok kalabalık olan bu akvaryum yerine, hemen yan tarafından kalkan tekneler ile balina izleme turuna katılmanız sizin için daha farklı bir deneyim olacaktır. Güncel fiyat bilgisine https://www.neaq.org/visit/tickets/ ‘ dan ulaşabilirsiniz .

Boston'da gezilecek yerler
New England Aquarium

‘ Whale Watch ‘ balina izleme tur fiyatı kişi başı 55 $ dır. Güncel fiyat bilgisine ise https://www.bostonharborcruises.com ‘ dan ulaşabilirsiniz.

Liman kısmında satın alabileceğiniz birçok tur bulunuyor. Buradan size uyan turları alarak gezinize farklılık katabilirsiniz. Bu turlardan en meşhuru ise karada ve suda gidebilen ‘ Duck Tours ‘ olarak adlandılan şehir turu oldukça popülerdir. Fiyatı 42.99 $ dır.

Eğer şehri sadece karada gidebilen araçlar ile yapmak isterseniz ‘ Trolley Tours’ satın alabilirsiniz. Bunun fiyatı ise 36 $ dır.

Eğer tura katılmak istemezseniz de benim gibi limanda tur atabilirsiniz 😀

Boston'da gezilecek yerler
Boston Limanı

Paul Revere Mall

Paul Revere anısına yapılmış olan Paul Revere Mall , Alışveriş merkezi olarak biliniyor fakat aslında Boston’un en eski kilisesi St.Stephan’s ile Hanover caddesi arasında yer alan küçük bir parktır.

Peki Paul Revere kimdir ?

Amerikan bağımsızlık savaşı sırasında bir Amerikalı vatansever olan Paul Revere ,1775 yılında Boston’dan Concord’a doğru harekete geçen ingiliz birliklerinin ilerleyişini Concord’daki Massachusetts il Kongresine duyurmak için geceyarısında at üzerinde yol almış ve güzergahındaki diğer Amerikalıları uyarmıştır.Bu sayede Concord’da bulunan yüklü miktardaki askeri teşhizat şehirden taşınabilmiştir. Buradaki at üzerindeki anıt Paul Revere’yi simgelemektedir.

Boston'da gezilecek yerler
Paul Revere Mall

Amerikalı ressam Grant Wood tarafından yapılan resim ‘ Paul Revere’nin Geceyarısı sürüşü ‘ o geceyi anlatmaktadır. Eğer isterseniz de Hanover caddesinde Paul Revere’nin evini ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 5$ dır.

➡ Boston’da Gezilecek Yerler ➡

Boston'da gezilecek yerler
The Old North Church

St. Leonard’s Peace Garden

Hanover caddesi üzerinde yer alan St. Leonard ‘ın barış bahçesi şimdiye kadar gördüğüm en canlı renklere sahip tek kiliseydi. Kilisenin içerisine girdiğiniz an renkleri içinizi ısıtıyor.

Giriş ücretsizdir.

Boston'da gezilecek yerler
St. Leonard’s Peace Garden

North End Park

Boston merkezinin en kuzey ucunda kalan North End Park , Hanover caddesine çok yakın bir konumda bulunuyor.

Dinlenebileceğiniz sakin ve küçük bir park.

Boston'da gezilecek yerler
North End Park

Boston Public Garden

Halka açık ilk park olması ile bilinen Kamu Bahçesi ‘ Boston Public Garden ‘ yemyeşil bitki örtüsüyle temiz hava alabileceğiniz , etrafta dolaşan sevimli sincapları ile vakit geçirebileceğiniz serin bir dinlenme alanıdır. Park şehrin iç kısmında , Park Street metro durağına çok yakın konumda bulunuyor.

Boston'da gezilecek yerler
Boston Public Garden

➡ Boston’da Gezilecek Yerler ➡

Boston Public Garden ile bitişik diğer bir park olan Boston Common ile bu parkı karıştırmayın. Yan yanalar fakat Boston Public Garden daha güzel ve diğerindeki gibi süs havuzuna giren çocuklar yok 😀

Boston'da gezilecek yerler
Boston Common

Boston Common park karşısında ise Meclis Binası bulunuyor.

Boston'da gezilecek yerler
Massachusetts State House

Boston Ulaşım

Boston'da gezilecek yerler
Boston Ulaşım

Gelişmiş ulaşım ağı ile size kolaylık sağlayacak bir şehirdesiniz , bu yüzden sadece metroyu kullanarak her yere ulaşabilirsiniz. Merkezde ise Downtown Crossing metro durağında inmeniz yeterli olacaktır. Bundan sonraki her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Biletinizi ise otomatlardan almanız gerekecek.

Metro tek yön ücreti 2,90 $ dır.

Boston'da gezilecek yerler
Boston Ulaşım

Boston Alışveriş

Amerikanın olmazsa olmaz ucuz mağazaları Marshalls ve TJ Maxx mağazalarına birde Primark’ı eklersek alışverişe doyum olmaz 🙂 Normalde Avrupa ülkelerinde bulunan Primark mağazasını burada görünce çarşamba pazarına benzettiğim Marshalls ve TJ Maxx’ın pabucu dama atıldı 😀

Amerika kıtası hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz https://gezginpiyanist.com/category/amerika-kitasi-ulkeler-ve-gezilecek-yerler/ ziyaret edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.