Ordu'nun kalbi Perşembe Yaylası
Türkiye

Ordu’nun kalbi Perşembe Yaylası

Öncelikle yurt dışı tutkunu bir gezgin olarak ülkemizde de birçok doğa harikası yer olduğunun farkındayım. Üniversite yıllarında başladığım Türkiye içi seyahatlerim sona erdiğinde yurt dışına gitmeye başlamıştım. Fakat yurt içi seyahatlerim ile ilgili duygu ve deneyimlerimi sadece sosyal medyada fotoğraflar aracılığı ile dile getirmiştim. Bundan sonra ise beni doğası , kültürü ve tarihi ile mest eden şehirlerimizi de sizlerle paylaşıyor olacağım. Türkiye’de sizlere bahsedeceğim ilk yer ise , beni doğası ve temiz havasıyla kendine hayran bırakan Ordu’nun kalbi perşembe yaylası olacak.

Eğer siz de doğa aşığı bir gezginseniz ve temiz havaya ihtiyaç duyuyorsanız Ordu’nun Aybastı ilçesine bağlı Perşembe Yaylası beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

İstanbul’dan 1,5 saat uçak yolculuğu sonrası Ordu – Giresun havalimanına indim. Biletimde Ordu- Giresun yazısını gördüğümde acaba yanlış bilet mi aldım diye kendimi sorguladım. Meğerse havalimanı Giresun’a da yakın olduğu için iki şehir ortak kullanıyormuş 🙂

Ordu havalimanın Perşembe yaylası yaklaşık 1,30 saat sürüyor. Otobüs ve minibüsle uğraşmak yerine araba kiralamanız sizin için hem daha rahat olacak, hem de istediğiniz yerde mola vererek doğa ile iç içe olacaksınız.

Karga Tepesi , Perşembe Yaylası

Perşembe yaylasına vardığınızda yemyeşil bir doğa sizi bekliyor olacak. Görsel olarak oldukça dikkat çeken Perşembe yaylasının meşhur mendereslerini görmek için ise Karga Tepesine gitmeniz gerekecek . Yaz sonu olduğu için menderesteki sular azalmıştı. Eğer ilkbaharda gelirseniz daha güzel bir görüntüyle karşılaşacağınıza eminim.

Ordu'nun kalbi Perşembe Yaylası
Ordu’nun kalbi perşembe yaylası

Bu kadar düzlük bir yer nasıl oluyor da bu kadar esiyor anlamadım . Bir ara şapkam mendereslere doğru yuvarlanıyordu 😀 Hadi şapkamı geçtim , rüzgar beni de uçuracak sandım . Yayla serin olur dediler ama 28 derecede ne kadar esebilir ki düşüncesi ile ince giyindim ve rüzgardan da bir güzel nasibimi aldım 😀 Aşağıya indiğinde ise rüzgar gitti ve hava sıcaklığı normale döndü.

Perşembe yaylasının iç kısımlarına doğru ilerlediğinizde muhteşem doğa manzaraları ile karşılaşacaksınız.

Ordu’nun kalbi perşembe yaylası

Ordu'nun kalbi Perşembe Yaylası
Perşembe Yaylası , Aybastı , Ordu

Emir Kümbet Şehitliği

Ordu’da, 1105 yılında Trabzon Rum Devleti’ne karşı savaşırken şehit düşen  Gazi Emir Melik kümbeti ve askerlerinin yer aldığı şehitlik de Perşembe yaylasında bulunuyor.

Ordu'nun kalbi Perşembe Yaylası
Emir Kümbet şehitliği , Perşembe Yaylası

Perşembe yaylasına renk katan koyun sürüleri fotoğraf karesindeki en güzel ayrıntıydı. Sevimli kuzuları yakalayıp sevmek ise sanırım gezinin en eğlenceli kısmıydı 🙂

Bu arada sürüdeki koyun kılığına bürünmüş kangal köpekleri kuzunun alınmasıyla birden ortaya çıktılar fakat sadece bakmakla kaldılar .Yani kangallara koyunları emanet etmek ne kadar doğru bilemedim 🙂 Belki de köpekler iyi niyetli insanları hissediyorlardır ne bileyim 😀

Tavşan Tepesi , Perşembe Yaylası

Karga tepesinde rüzgarı yedikten sonra aşağı kısımlarda normal vücut ısısına ulaştım derken kendimi Tavşan Tepesinin serin kollarında buldum 🙂

Tepedeki devasa Türk bayrağı harikaydı . Serinlik ve rüzgar az gelmiş olacak ki biraz da rüzgara karşı sallanayım dedim 😀 Normalde buralar daha kalabalık oluyormuş ama ben sezon bitimi gittiğim için her yer sakindi.

Istanbul’da yaşayan birisi olarak bu kadar fazla oksijene alışık değilim . Sanırım aşırı oksijen vücudumun kimyasını bozdu 😀

Çiseli Şelalesi

Perşembe yaylası şelaleleriyle de göz kamaştırıyor. Bunlardan ilki Çiseli Şelalesi. Tepeler arasına saklanan şelale çok güzel fakat bakımsızlığa terk edilmiş olması üzücü.. Böyle bir mirasa sahip çıkılması gerekiyor !

Ordu'nun kalbi Perşembe Yaylası
Çiseli Şelalesi, Perşembe Yaylası

Uzundere Şelalesi, Aybastı

Ulaşımı biraz meşakkatli olan bir diğer şelale ise Uzundere Şelalesi.. Ormanın içerisine saklanan bu şelaleye bayıldım. Şelalenin alt kısmına konulan oturak ise çok güzel düşünülmüş. Umarım aynı bakım ve özen Çiseli şelalesi için de yapılır ..

Ordu'nun kalbi Perşembe Yaylası
Uzundere Şelalesi , Aybastı

Perşembe yaylasına geldik peki nerede konaklayım yada günübirlik mi ziyaret edelim diye merak ediyorsunuzdur. Perşembe yaylasında bir kaç tane konaklama seçeneği bulunuyor. Bunu ilk duyduğumda çok şaşırmış ve mutlu olmuştum . Güne temiz bir hava ve manzara ile uyanmak müthiş olacaktı. Fakat bu konuda hayal kırıklığına uğradım. Hizmet kalitesinden yoksun , elindeki fırsatı ve güzelliği değerlendiremeyen bu işletmeler sizi hayal kırıklığına uğratacak. O yüzden keyfinizi bozmamak adına günübirlik Perşembe yaylasını ziyaret edebilirsiniz . Yada kalabalık gelecekseniz Aybastı Kent ormanında bulunan ahşap evlerde kalabilirsiniz. Tesis mangal hizmeti de veriyor bu yüzden ne yiyeceğiz diye de düşünmenize de gerek kalmıyor.

Aybastı Kent ormanı hakkında detaylı bilgiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Ordu’da gezilecek yerler ise ;

Ordu'nun kalbi Perşembe Yaylası
Ordu Yoros Tepesi
  • Ordu Yoros Tepesi
  • Royal 52 Boztepe Tesisleri
  • Yason Kilisesi ve Yason Burnu
  • Ünye at çiftliğini ziyaret edebilirsiniz.

Deniz manzarası eşliğinde yemek için Fatsa Hünkar restoranı , kafe için ise Tomur Kafe ‘yi tercih edebilirsiniz.

Gezide bana yardımcı olan arkadaşım Onur’a , Avrupa’nın göbeğinden memleketini ziyarete gelen ama şivesinden de ödün vermeyen Ordu’lu Hans’a ( Zülkif ) , Burak’a , Ahmet’ e ve grubun neşesi Rümeysa’ya teşekkürler.. 🙂

Asya , Avrupa , Amerika ve Afrika ülkeleri hakkında bilgiye buradan  ulaşabilirsiniz. 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

 
Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.