Faro'da gezilecek yerler
Avrupa,  Portekiz,  Schengen Ülkeleri

Faro’da gezilecek yerler

Porto’dan başlamış olduğum gezime Lizbon’u da dahil ederek Faro’ya kadar ulaştım. Güneye doğru ilerledikçe sıcaklığın artması Faro’ya gelmek istememdeki en büyük nedendi. 8 günlük Portekiz gezimin son üç gününü burada geçirmek istedim. Porto ve ve Lizbon beni çok yormuş ve hayal kırıklığına uğratmıştı. Artık dinlenme zamanı gelmişti .. Faro’da gezilecek yerler ..

Faro'da gezilecek yerler
Faro, Portekiz

Genel Bilgiler

Portekiz’in en güneyinde bulunan Faro, yaz aylarında deniz ve kumsalı ile turistlerin ilgi odağı olan küçük bir tatil beldesi. Türkiye’den üç saat geride olan Faro’ya Türkiye’den direk uçuş bulunmuyor . Öncelikle Lizbon’a gelip sonrasında tren, otobüs yada uçakla Faro’ya gelebilirsiniz. Schengen vizesine tabi olan bu ülkenin Resmi dili Portekizce’dir . Durum böyle olunca da ülkede İngilizce yaygın olarak kullanılmadığı için sizi biraz uğraştırabiliyor. Para birimi Euro ‘dur . Genel anlamda bakıldığında bir Avrupa ülkesine göre fiyatlar bana daha pahalı geldi. Mayıs ve Eylül ayları arasında ziyarete uygun olan ülkeyi eğer kış aylarında ziyaret ederseniz, sizi ülkemize göre daha ılıman bir hava bekliyor olacak.

Old Town Faro

Kendinizi film setinde gibi hissedeceğiz Old Town bölgesi , tarihi evleri ve arnavut kaldırımlı sokakları gezmekten zevk aldığınız en güzel yeri olacak. Faro’nun kalbi olan eski şehir bölgesi sahile çok yakın konumda bulunuyor.

..Faro’da gezilecek yerler..

Faro'da gezilecek yerler
Old Town Faro

Yabani portakal ağaçlarının çevrelediği Faro katedrali Old Town bölgesinde bulunuyor. Giriş ücreti 3,5 euro .

Faro'da gezilecek yerler
Faro katedrali

Faro katedrali dışında Carmo kilisesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz.

Rua Dom Francisco Gomes

Faro’nun alışveriş caddesi olan ve Rua Dom Francisco Gomes olarak adlandırılan cadde de restoran , kafe ve butikler bulunuyor.

Faro'da gezilecek yerler
Rua Dom Francisco Gomes

Praia Plajı

Faro havalimanın hemen ilerisinde bulunan Praia sahili , denizi ve geniş kumsalı ile yaz aylarında turistler tarafından işgal edilen meşhur bir sahil. Denizi biraz dalgalı fakat sahili oldukça geniş ve ferahtı .

Praia Plajına havalimanı otobüsü olan 16 numara ile gidebilirsiniz. Otobüs merkezden kalkıyor ve yolculuk 15 dakika sürüyor ( 4 euro tek yön )

..Faro’da gezilecek yerler..

Faro'da gezilecek yerler
Praia Plajı

Sezonu olmadığı için çoğu bot seferleri kapatılmış ve uzak mesafeler için otobüs saatleri seyrekleştirilmişti. Bu yüzden Faro’da gezmek yerine Porto ve Lizbon’un yorgunluğunu atmaya çalıştım.

Görülmesi Gereken Diğer Yerler

  1. Desert Island : Çöl ve denizin buluştuğu bu ada, Paira sahiline 7km mesafede bulunuyor. Adaya gitmenin en uygun yolu Ferry ( 45 dakika tek yön 5 € ) yada Hızlı botlar( 15 dakika tek yön 10€ ) ile gitmek olacak . Eğer tura katılmak isterseniz BURADAN bilgi alabilirsiniz.
  2. Alger de Benagil :Benim Faro’ya gelmemdeki asıl sebep aslında burayı görmekti fakat sezonu olmadığı için otobüs saatleri çok seyrekti ve mağaraya gidebilmek için tekne bulmak gerekiyordu. Elektrikli motor kiralamak istediğimde ise motor ehliyeti istendi ( her ne kadar gerekmese de ). O yüzden burayı gezmeyi size bırakıyorum .
  3. Eğer Lizbondan araç kiralayıp Faro ‘ya gelirseniz Sines ,Porto Covo , Zambujeira do Mar , Odeceixe , Lagos ve Portimao sahil kasabalarını da görmen şansınız olacak.

Portekiz Mutfağı

Porkekiz’de şoktan şoka girdiğim, yemek kültürleri benimseyemediğim ve benim için hijyenden çok uzak olan yemek tarzları umarım sizleri de zor duruma sokmaz 🙂 Francesinha , Coldfish ,Pastel de Nata Tatlısı , Vişneli Likörleri ve tatlı şarapları ile meşhur bir ülke . Söylemiş olduğum yiyecekleri yemeden önce PORTO ve LIZBON yazılarıma mutlaka göz atın.

Porto ve Lizbon’da yemek konusunda anlattıklarımdan sonra Faro’da da şok olmaya devam ettim 😀 Dedim ya hijyenden yoksun bir ülke diye şimdi size bir örneğini daha göstereceğim.

Faro'da gezilecek yerler
Portekiz Mutfağı

Başta her şey gayet normal gözüküyordu fakat içini gördüğümde bir şok daha yaşadım . Balığın içi temizlenmeden sudan çıktığı gibi pişirilmiş .. Balığı Faro’nun ünlü restoranı Aqui Del Rei ‘de yedim. Balık lezzetli ortam güzeldi fakat temizlenmemiş olması canımı sıktı. Buraya gelirseniz istemeden önce mutlaka temizlenmesini söyleyin.

Faro’da Konaklama & Ulaşım

Portekiz’de eğer 3 yıldız altı otel, pansiyon ya da hostelde kalacaksanız kesinlikle hizmet kalitesinden yoksun kalacaksınız . Farklı bir Avrupa ülkesinde kalsanız verdiğiniz bu paraya harika bir konaklama sağlarsınız fakat buradaki işleyiş biraz farklı o yüzden dikkatli olun. Ayrıca sizden ödemeniz dışında vergi gibi ek ücretlere karşı otelinizle önceden irtibata geçerek konu hakkında bilgi alın. Otelinizi merkezden seçerseniz her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz .

Lizbon’dan Faro’ya yerel otobüsleri ile 4 saatte ( 20€ ) ulaştım . Eğer uçakla ya da trenle gelmek isterseniz mutlaka biletinizi daha önceden alın ve uygun fiyatlardan yararlanın. Tren biletini BURADAN satın alabilir ya da uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

Portekiz hakkında daha fazla bilgiye PORTO ve LIZBON yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşürüz..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.