Moskova'da gezilecek yerler
Asya,  Rusya,  Vizeli Ülkeler

Moskova’da Gezilecek Yerler

Günümüzde Rusya yaşamış olduğu iç karışıklık sebebiyle ülkelerine turist girişini yasakladı. Türkiye ile Rusya arasındaki olumlu ilişkiden dolayı yasak uygulanmayınca da vize almak eskisinden daha kolay hale geldi.  Vizemizi aldıysak hadi gelin Moskova’da gezilecek yerler listemize bir göz atalım ..

Genel Bilgiler

Rusya Federasyonu Kuzey Yarım Küre’de yer alır. Doğu bölgesinde Sibirya Denizi ve Karadeniz Bölgesi’ne kıyısı bulunan Rusya’nın batısında ise Belarus yer alır. Belarus’un yanı sıra Finlandiya, Ukrayna da Rusya’nın batısında bulunan ülkelerdendir. Rusya’nın güneyinde de Kazakistan ve Moğolistan bulunur. Başkenti Moskova , resmi dili Rusça’dır. İstanbul’dan uçuş süresi yaklaşık 3 saat sürüyordu fakat günümüzdeki savaştan dolayı süre 4 saate kadar uzayabiliyor . Para birimi Rus Rublesi (RUB) ‘dir. Ülkeyi yaz aylarında ziyaret etmenizi öneririm . Rusya vizesi için detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz .

Kızıl Meydan 

Şehrin kalbinin attığı Kızıl Meydan eskiden pazar alanı ve ülkelerin bağlantı noktası olarak kullanılıyorken günümüzde geçit törenleri , kutlamalar gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Kızıl Meydan Rusçada ‘Güzel Meydan’ anlamına geliyor . Meydan günün her saati oldukça renkli ve hareketli geçiyor.

Sovyetler birliğinin kurucusu olarak bilinen ve 22 Ocak 1924 de vefat eden Lenin’in mezarının bulunduğu ‘Lenin Mozolesi ‘ de bu meydanda bulunuyor.

Kızıl Meydan’da yer alan Moskova Devlet Tarih Müzesi de, şehrin en önemli müzelerinden biridir. 15. yüzyılın tarihi eserlerinin ve Bronz çağından eserlerin sergilendiği bu müze kırmızı rengi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Aziz Vasili Katedrali

Aziz Vasili Katedrali, Moskova Kızıl Meydan’da soğana benzeyen, rengarenk, kubbemsi çatılarıyla ünlü bir Katedral ‘dir. Günümüzde müze olarak kullanılan bu katedral ile aynı renklere sahip kıyafetim tamamen tesadüftü 😀

GUM Alışveriş Merkezi 

Kızıl meydana yürüme mesafesinde olan GUM Alışveriş merkezi Moskova’nın en popüleri olarak biliniyor. Sanırım hayatımda gördüğüm en güzel Avm burasıydı. İçeride Moskova’nın meşhur dondurmasından denemeyi sakın unutmayın.

Zaryadge Park

Kremlin manzaralı yüzen köprüsü ve birden çok amfi tiyatrosu olan büyük bir şehir parkıdır. Buraya mutlaka uğrayın ve opera binasında klasik müzik eşliğinde şehrin manzarasını izleyin .

Moskova Metrosu

İçerisinde birbirinden farklı bronz heykeller ve avizeler bulunan Moskova metrosu sizi adete bir müzedeymiş gibi hissettirecek .Bunun yanı sıra insanların bronz heykellere dokunarak geçmesi ve bunun onlara şans getireceğine inanmaları da oldukça ilginizi çekecek .

Arbatskaya , Park Kultury, Teatralnaya İstasyonu en dikkat çeken istasyonlardır.

Arbat Caddesi

Alışveriş yapmak isteyenlerin uğrak noktası Arbat Caddesi , birbirinden güzel hediyelik eşyaların ve kafelerin bulunduğu, araç trafiğine kapalı bir caddedir. Burada Rusya’nın meşhur Matruşka bebeklerinden almayı sakın unutmayın.

Havalimanı Ulaşım için hızlı treni kullanmanızı tavsiye ederim .

Bir sonraki ülkede görüşmek üzere..

 

 

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.