Taşkent'te gezilecek yerler
Asya,  Özbekistan

Taşkent’te gezilecek yerler

Kırgızistan ve Tacikistan’dan sonra Özbekistan’ı gezmek benim için çok kolay oldu. Yabancılık çekmediğim kültürü, insanları ve yöresel yiyecekleri Kırgızistan ve Tacikistan’ a çok benziyor. Başkenti Taşkent olan Özbekistan’a yaklaşık 5 saatlik bir uçuş ile geliyorsunuz. Para birimi Özbek Somu’ dur. Resmi dili Özbekçe ama gezi boyunca Türkçe’yi rahatlıkla kullandım. Türkçe anlaşamadığım da ise Çat pat kullandığım Rusça ile sorunu çözdüm  😀 Artık İngilizce anlaşamadığınız yerde de vücut dilinden birçok şeyi anlayabiliyorsunuz  😆 Vizeye gelirsek , Özbekistan vizeli bir ülke fakat vize almak oldukça kolay.Eğer yakın tarihte giderseniz önümüzdeki günlerde vizenin kaldırılacağı söyleniyor. Belki bu yazıyı okuduğunuzda vize çoktan kalkmış da olabilir 🙂 Vize için  ➡   http://www.ozbekistankonsoloslugu.com/ozbekistan-vizesi   ➡ Taşkent’te gezilecek yerler  ➡

Taşkent’te Gezilecek Yerler

Barak Han Medresesi (Barak Khan Madrasah)

15.yy’da yapımına başlanan medrese Taşkent’te bulunan en büyük medresedir. Mavi kubbeye sahip olan bu medresenin içerisinde Hz. Osman’a ait ,ceylan derisi üzerine yazılmış Kuran-ı Kerim bulunuyor. 09:00- 18:00 arası Kuran-ı Kerime bakmaya gidebilirsiniz.

Giriş ücreti 10 000 Som.

İlk olarak karşınıza cami çıkıyor. İsterseniz cami içerisinde ibadet edebilirsiniz. Bilindiği üzere bayanların kapalı giysiler ile içeri girmesi gerekiyor.

Barak Han Medresesi -Taşkent-Özbekistan

Caminin arka tarafında medresenin diğer bölümleri ve Kuran-ı Kerim bulunuyor.

Barak Han Medresesi -Taşkent-Özbekistan

Yukarıdaki fotoğrafta bulunan bölümün içerisinde hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Burası turistik bir yer olduğu için fiyatlar biraz pahalı bilginize.

Barak Han Medresesi -Taşkent-Özbekistan

➡ Taşkent’te gezilecek yerler  ➡

Barak Han Medresesi -Taşkent-Özbekistan

Buradan çıktığınızda tam karşınızda Barak Han cami , sağ taraftaki bölümde ise Kuran-Kerim bulunuyor. Cami içerisi dışında hiçbir yerde başınızı kapatmanıza gerek yok.

Barak Han Medresesi -Taşkent-Özbekistan

Ceylan derisi üzerine yazılmış olan bu Kuran-ı Kerim en büyük Kuranlardan biridir. Fotoğrafını çekmek yasakmış o yüzden bu kadar çekebildim. Müzeye girerken de ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekiyor.

Hz. Osman Kuran-ı Kerim – Barak Han Medresesi

Müzede farklı bölümlerde küçük Kuran kitapları da bulunuyor.

Barak Han Medresesi -Taşkent-Özbekistan

➡ Taşkent’te gezilecek yerler  ➡

Barak Han Medresesi -Taşkent-Özbekistan

Emir Timur Meydanı (Amir Temur Square)

Türk kökenli Moğol komutanı ve hükümdarı olan Emir Timur, Timur imparatorluğunun kurucusudur. Emir Timur’un heykelinin bulunduğu bu meydan Taşkent’in ana meydanıdır. İsterseniz meydana 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan Emir Timur müzesini ziyaret edebilirsiniz. Müze, 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Özbekistan tarihi hakkında bilgi veriyor. Ayrıca içerisinde Sovyet dönemine ait silah,harita gibi tarihi eserler bulunuyor.

Emir Timur Meydanı

➡ Taşkent’te gezilecek yerler  ➡

Emir Timur Meydanı

➡ Taşkent’te gezilecek yerler  ➡

Emir Timur Müzesi

Oldukça hareketli olan bu meydan çevresinde geniş oturma alanları bulunuyor. Ayrıca meydan yakınlarında satılan antika eşyalar ve tablolarda dikkat çekiyor..

Emir Timur Meydanı

Mustakillik Meydanı ( Mustaqilik Square)

Başkanlık Sarayı önünde bulunan bu meydan Sovyet zamanından kalan bir meydandır. Önceden Lenin meydanı olarak bilinen bu meydan , Bağımsızlıktan sonra değiştirilmiştir.Meydanın girişindeki  Hüma kuşları özgürlüğü sembolize ediyor. Meydan, Emir Timur meydanına 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Mustakillik Meydanı-Taşkent-Özbekistan

Meydanın ilerisinde, küre üzerinde Özbekistan haritası ve aşağısında anne ve çocuğunun olduğu heykel bulunuyor. ‘ Mutlu Anne’ heykeli olarak bilinen bu heykel Soyvet savaşında oğlunu bekleyen ve şehit olduğunu öğrenen anneyi temsil ediyor. Tadilat olduğu için buradan sonrası girişe kapalıydı.

Mustakillik Meydanı-Taşkent-Özbekistan

Japon Bahçesi(Japanese Garden)

Birçok ağaç ve bitki türünün bulunduğu Japon bahçesi, ortasındaki göl ve çevresindeki ördekler ile kafa dinleyebileceğiniz yerlerden birisidir. Ayrıca içerisinde Orta Asya’nın en yüksek yapısı olan Taşkent televizyon kulesi bulunuyor. İsterseniz tepesine çıkıp Taşkent’i kuş bakışı izleyebilirsiniz. Japon bahçesi giriş ücreti 20 000 som.

Japon Bahçesi-Taşkent- Özbekistan

Assumption of the Virgin Katedrali

19.yy ‘da yapılan bu kilise farklı mimarisiyle dikkat çekiyor. Vaktiniz varsa kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Assumption of the Virgin Katedrali

Chorsu Pazarı (Chorsu Bazaar)

Taşkent’e gelip burayı ziyaret etmezseniz çok büyük bir vicdan azabı çekersiniz  😆 Büyük bir alana kurulmuş olan Chorsu pazarı  gördüğüm en büyük pazarlardan birisiydi.Aklınıza gelebilecek her şey burada bulunuyor. Açık pazardan kapalı pazara, yiyecekler, giyecekler,hediyelik eşyalar her şey.. Bakıp çıkarım dedim ama bir baktım iki saat geçmiş  😆 Pazar Barak Han Medresesine 15-20 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

 

Chorsu Pazarı-Taşkent-Özbekistan

Chorsu plaza kapalı alışveriş olan tek yer. Bunun öncesinde açık ve kapalı pazarlar, yiyecek ve içecek bölümleri , fırınlar ve şarküteri bölümü bulunuyor. Aşağıdaki ekmekler fırın bölümünden  🙂

Chorsu Pazarı-Taşkent-Özbekistan

Ekmekte sanatı konuşturan ülke Kırgızistan’dan sonra Özbekistan’da yerini aldı. Yemeğe kıyamazsın  😯

Chorsu Pazarı-Taşkent-Özbekistan

Evett geldik benim favori yiyeceğime  🙂 Kimine göre Keş, kimine göre peynir.. Asıl ismi Kurut , yani kurutulmuş süzme yoğurt. Hem peynir niyetine tüketiliyor hem de sulandırılarak yoğurt yada ayran olarak tüketiliyor. Tadı bizdeki tulum peynire benziyor. Kırgızistan’da tanışmış olduğum ve çok beğenmiş olduğum bu yiyeceği burada da bulacağımı biliyordum. Evet itiraf ediyorum aslında bu peyniri bulmak için bu pazara geldim be bulunca da sevindim  😆 Hiç bozulmuyor bide uzun süre dayanıyor. Burada otlu ve baharatlısı da bulunuyor. Artık hangisini beğenirseniz  🙂

Chorsu Pazarı-Taşkent-Özbekistan

Aşağıdaki bölüm Özbekistan’ın yöresel yiyeceklerini tadabileceğiniz bir bölüm. Fotoğraftan da anlaşılacağı gibi etraf duman altı  🙂  Mangal,kızartma gibi birçok yiyecek bulabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey bazı et ürünlerinde at eti de kullanılıyor. O yüzden yöresel lezzetlerinden bazıları at eti ile yapıldığı için buraya isimlerini yazmıyorum. Sonra bana demeyin senin yüzünden at eti yedik diye  😆  Almadan önce mutlaka sorun. Yöresel lezzetler ve kültür çok benzer olduğu için https://gezginpiyanist.com/biskekte-gezilecek-yerler/ 

ve https://gezginpiyanist.com/dusanbede-gezilecek-yerler/  yazılarını da okumanızı tavsiye ediyorum.

Chorsu Pazarı-Taşkent-Özbekistan

Oloy Market (Oloy Bazaar)

Chorsu Pazarından sonra burası çok küçük kalıyor. Oloy marketin içerisinde kuyumcular ve Döviz Bürosu bulunuyor. Marketin sonunda ise açık pazara açılan bir kapı bulunuyor. Burada küçük bir pazar ve büyük bir market bulunuyor. Market Emir Timur meydanına 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Oloy Market-Taşkent-Özbekistan

Pazarda bu bölgelerin olmazsa olmazı kuru yemişlerden mutlaka almalısınız.

Oloy Market-Taşkent-Özbekistan

Bunlarda çayla yada normal tükettikleri şekerler.

Chorsu Pazarı-Taşkent-Özbekistan

Aşağıdaki dondurmayı burada bulunan marketten aldım. Tadı çok güzeldi.  İsmi Grand.

Oloy Market-Taşkent-Özbekistan

Taşkent’te Ulaşım

Taşkent’te Ulaşım

Kırgızistan ve Tacikistan’daki ulaşım sıkıntısından sonra Özbekistan’daki ulaşım beni oldukça memnun etti. Şehrin her yerine giden metro ağı size de oldukça kolaylık sağlayacak.  Metroda Jeton sistemi kullanılıyor ve tek yön ücreti 1 200 som. Ücretsiz istediğiniz kadar aktarma yapabiliyorsunuz ama metrodan çıkmamanız gerekiyor.

Taşkent’te gezilecek yerler ve Ulaşım

Metro hatlarına ve gezilecek yerlere bu  haritadan bakabilirsiniz. Bir yerden bir yere mesafe yakın gibi gözüküyor ama yürüme mesafesi minumum 15 dakika sürüyor. Yollar oldukça geniş ,rahat, temiz ve güvenilir. Tek başıma gezerken çok rahattım . Kesinlikle çok güvenilir bir ülke ve insanları konuştuğun dili bilmese de yardımcı oluyor.

Taşkent’te ulaşım

Havalimanı yakınından metro geçmediği için taksi kullanmanız gerekecek. Taksi ücretleri oldukça uygun fakat resmi taksileri kullandığınızda fiyat artıyor. O yüzden yukarıdaki araçları kullanmalısınız. Bu araçlar resmi araçlar değil fakat taksi olarak kullanılıyor. Tek yapmanız gereken güzel bir pazarlık olacak.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.