Chichen Itza Gezi Rehberi
Amerika,  Meksika,  Vizeli Ülkeler

Chichen Itza & Cenote Ik Kil & Valladolid Gezi Rehberi

Meksika’nın Yucatan yarımadasında yer alan Chichen Itza, Kristof Kolomb dönemi öncesinde kurulmuştur. Vallodalid ve Merida arasında yer alan Chichen Itza dünyanın 7 harikası arasında yer alıyor. Chichen Itza & Cenote Ik Kil & Valladolid Gezi Rehberi

Chichen Itza Vlog ;

Ispanyolların işgalinden önce yaşamış olan Mayalar ileri bir uygarlıkmış. Astronomi , matematik , mimari ve sanat gibi birçok dalda ülkeye bir çok katkıları olmuş ve hatta hüküm sürdükleri tarih boyunca yüzlerce dil üretmişler . En önemli eserleri ise astronomi ve matematik bilgilerini ortaya koydukları Kukulkan piramidi olmuş.

Mesela, Piramidin her cephesinde 91 adet basamak bulunuyor. 91×4= 364 sayısına tepedeki düzlüğü de eklediğimizde yıldaki günlerin sayısı olan 365 sayısına ulaşılıyor. Ayrıca piramidi öyle bir şekilde yönlendirmişler ki ekinoksların gerçekleştiği an merdiven basamaklarının dibinde S şekli beliriyor . Ve bu şekil de Kukulkan adı verilen bir yılanı temsil ediyor.

Yani anlayacağınız basit bir piramit gibi gözükse de aslında çok  ince ayrıntılara sahip bir eser. Mayalar gerçekten de ülkeye büyük eserler bırakmış. Piramid burada bulunan en gözde eser olsa da bunun dışında;

  • Carakol ( Karakol ) gözlemler evi , şeklinden dolayı salyangoz adı verilmiş .
  • Akab Dzib
  • Baş rahip tapığanı
  • Savasçılar tapınağı
  • Top oyunu sahası
  • Rahibeler Manastırı
  • Tapınaklar  Chichen Itza’da bulunan diğer tarihi eserlerdir.

Chichen Itza’ya Tulumdan kalkan ADO otobüsü ile 276 Peso ödeyerek geldim.  Yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürdü. Siz isterseniz Cancundan da gelebilirsiniz tabi ama benim gezi planım bu şekildeydi. Gelir gelmez valizimi 120 Pesoya emanete bıraktım .

Giriş ücreti 453 Peso . Eğer yanınızda tripot varsa içeriye alınmıyor ve Gopronuz varsa onun için de 45 Peso ödemeniz gerekecek. Eğer bunları biliyor olsaydım buraya hiç o kadar para verip zahmet etmezdim !

Kendini blogger sananlar sizden bir halt olmaz ! Boş geziyorsunuz ve önemli bilgileri yazmıyorsunuz ! Umarım bir gün benim değerim anlaşılır !!

Cenote Ik Kil

Eğer buradan sonra Cenote Ik Kil ‘ e gitmek isterseniz taksiye binmeniz gerekecek . Bu bölgede her şey para tuzağı olduğu için dikkatli olun ve pazarlık yapın.  Benim vaktim olmadığı için gitmedim .

Cenote IK Kil giriş ücreti 80 Peso.

Ben cenoteye  gitmek yerine yol üstü gördüğüm ve Kübaya benzettiğim Vallodolid’e vakit geçirmeyi tercih ettim . Chichen Itza’dan Cancuna sık otobüs yok . O yüzden eğer Vallodolid’e giderseniz her saat Cancun’a otobüs bulabilirsiniz.

Chichen Itza ‘da Valladolid’e 40 Peso vererek yarım saatte ulaştım. 

Valladolid

Chichen Itza & Cenote Ik Kil & Valladolid Gezi Rehberi
Valladolid Chichen Itza & Cenote Ik Kil & Valladolid Gezi Rehberi

Görür görmez bana kübayı hatırlatan bu küçük kasaba , rengarenk evleri ve tarihi sokaklarıyla beni kendine hayran bıraktı.

Otobüsten iner inmez valizimi tekrar emanete bıraktım .Her saat başı 12 Peso alıyor . Fiyatı gayet uygun !

Burada yaklaşık 2 saat geçirdim. Sokaklarını gezdim, ana meydanda kilisenin karşısındaki banklarda oturdum ve Tako yedim. Açıkçası kendime geldim Yahu ! Chichen Itza’da ki insan kalabalığından sonra burası bana çok iyi geldi !

Tako fena değildi fakat sosları biraz tatsızdı. Taze kavun suyu harikaydı !

Burada konaklamayı düşünüyorsanız ve tarihi kalıntıları seviyorsanız bir gününüzü Ek balam ayırabilirsiniz. Ek Balam Maya krallığının merkezi ve orada da Chichen Itza’ya benzer bir çok tarihi kalıntı bulunuyor.

Vallodolid’ten Cancun 192 Pesoya Ado biletimi aldım.  2,5 saat sonra Cancun’da bulunan otelime ulaşmayı planlıyorum.

ADO kırmızı renkli ve bizdeki şehirler arası otobüslere benziyor. Güncel saatlere  ADO OTOBÜS ten ulaşabilirsiniz. Yalnız bu siteye Türkiyeden erişim sağlanamıyor o yüzden sadece VPN ile açılabiliyor .  Yani bu durumun sebebini de anlamış değilim !

Bu arada günümüzde Meksikalılar , Lacandona ormanlarından hala Mayaların yaşadığını ve güneşe taparak ilkel yaşamlarına devam ettiğini düşünüyorlar. Belki sizde benim gibi şu ormanlara bir gitsem mi acaba diye düşünebilirsiniz 😂

Cancun'da gezilecek yerler
Cancun , Meksika

Tulum gezilecek yerler , konaklama ve daha bir çok bilgiye  BURADAN ulaşabilirsiniz 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

 

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.