Muscat'ta gezilecek yerler
Asya,  Umman,  Vizeli Ülkeler

Muscat’ta Gezilecek Yerler

Umman’ın güney doğusunda bulunan Muscat, Arabistan sahilinin güney doğusundadır,aynı zamanda Umman‘ın başkentidir.Baharat kokulu sokakları,geniş sahilleri, misafirperverler insanları, yıl boyu güneşli havasıyla Arabistan’a hiç benzemeyen çok güzel bir ülke.Para birimi Umman Riyali‘dir (OMR).Türkiye’den 1 saat ileridir .Türkiye’den Uçakla yaklaşık 5 saattir. .Vizelidir.  ➡ Muscat’ta gezilecek yerler  ➡

Al Jalali ve Al Mirani Kaleleri

Her ikisi de şehrin denizden girişine hakim olmak için inşa edilmiştir.Kaleler ülkenin Portekiz hakimiyetinde olduğu 16. yüzyılda yapılmıştır.

 

Al Jalali Kalesi-Muskat/Umman

Günümüzde kaleye giriş kapatılmıştır.Giriş yeri kayalarla kapanmış ve merdivenler deforme olmuş. Eğer tırmanma yeteneğiniz varsa merdivenlere ulaşmak için kısa bir tırmanış yapmanız gerekiyor  🙂 Onun dışında yukarıya çıktığınızda manzara oldukça güzel.

Al Jalali Kalesi-Muscat/Umman

➡ Muscat’ta gezilecek yerler  ➡

Al Mirani Kalesi-Muscat/Umman

Mutrah Souk Muscat- Muscat Kapalıçarşısı

Souk‘ denilen ,Kapalı çarşıyı andıran pazarlar Muscat’ın sembolü haline gelmiştir.Zengin baharat çeşitleri,yöresel kıyafetler,takılar,el işçiliği ile yapılmış hediyelik eşyalar ile birçok alışveriş seçeneği sunuyor. Muskat merkezinin göbeğinde bulunan bu yer Mutrah Bölgesi olarak biliniyor ayrıca ulaşım bakımından da gezginlere kolaylık sağlıyor.

Mutrah Souq-Muscat/Umman

➡ Muscat’ta gezilecek yerler  ➡

Mutrah Souq-Muscat/Umman

Gösterişli mimari yapısı Muscat’ın ne kadar zengin bir ülke olduğunu gösteriyor.Çarşının hemen karşısında güzel bir yürüyüş kordonu bulunuyor.

Mutrah Souq-Muscat-Çarşı içi

 

Yöresel Kıyafetler-Muscat Souq Çarşısı

 

El yapımı hediyelik eşyalar-Muscat Souq Çarşısı

➡ Muscat’ta gezilecek yerler  ➡

Hediyelik Eşyalar-Muscat Souq Çarşısı

Muscat Sahil ve Limanı

Temiz denizi ve gösterişli limanı ile şehre güzel bir hava katmış.

Liman-Muscat

 

Sahil-Muscat/Umman

 

Muscat Arap ülkesinin yanında bir ülke olsa da Arabistan gibi katı kuralları yok.Turistlere karşı oldukça saygılılar ve kıyafet konusunda serbestler. Abartmamak koşuluyla açık kıyafetler giyebilirsiniz.Kapanma zorunluluğu yok 🙂

Liman-Muscat

➡ Muscat’ta gezilecek yerler  ➡

Muscat Sahil-Umman

 

Muscat tarihi evler

 

Muscat’ta evlerin renkleri genelde beyaz ve krem renginde.Yüksek apartmanlar oldukça az .Tarihi mimarilerin bütünlüğünü korumak açısından böyle düşünülmüş.Sokak aralarında dolaşırken de burnunuza baharat kokuları geliyor 🙂

Qurum Beach

Yaz dönemlerinde plaj olarak kullanılan Qurum beach, sahili ve deniziyle halkın uğrak yerlerinden birisidir.Denizi biraz dalgalı.

Qurum Beach-Muscat

 

Qurum Beach-Muscat

Muscat’ta Ne Yenir?

Muscat  yemeklerinde baharat kullanımı oldukça yaygın. Müslüman bir ülke olduğu için yemekleri bizlere benziyor.Denemenizi tavsiye ederim.Hurma seviyorsanız fiyatları da uygun marketlerden alabilirsiniz.

Muscat Ulaşım

Muscat şehir içi ulaşımda en çok taksi kullanılıyor.Toplu taşıma yaygın değil.Benzin fiyatlarından dolayı yollarda birçok lüks araç görmek mümkün.Genel anlamıyla ferah ve temiz bir ülke diyebilirim.

Muscat yazımında sonuna geldim . Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

 

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.