Darüsselam'da gezilecek yerler
Afrika,  Tanzanya,  Vizeli Ülkeler

Darüsselam’da gezilecek yerler

Afrika dendiği zaman eminim ki aklınıza bakımsız şehirler , yoksul insanlar ve güvenlik problemleri geliyor . Fakat bazı Afrika ülkeleri var ki burası cennet mi diyeceğiniz dupduru mavi denizi , bembeyaz kumsalları ve harika doğasıyla size başka bir gezegendeymiş hissi veriyor. İşte tam olarak bu tanıma uyan Tanzanya , içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde karantinada kalmadan ve test yaptırmadan tatil yapacağınız harika bir seçim olacak.. → Darüsselam’da gezilecek yerler ←

Darüsselam'da gezilecek yerler
Tanzanya

Genel Bilgiler

Hint okyanusuna komşu olan Tanzanya, Afrika’nın orta doğu bölgesinde yer alıyor. Komşuları güneyde Zambiya ,Malavi , Mozambik ; kuzeyde Kenya ve Uganda , batıda ise Ruanda ve Burundi’dir. Başkenti Dodoma’dır ve Darüsselam en büyük şehridir. Barışın evi anlamına gelen Darüsselam’a Türkiye’den ( pandemiden dolayı haftanın belirli günlerinde) direk uçuşla 7,5 saatte ulaşabilirsiniz. Resmi dili Svahili’dir. Eğer tanınmış otellerde kalırsanız İngilizce konusunda sıkıntı yaşamazsınız fakat yerel halkın olduğu bölgelerde iletişim konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Para birimi Tanzanya şilini (TSH) fakat bazı bölgelerde dolar da kabul ediliyor.

Tropikal bir iklime sahip olduğu için yıl boyunca ılıman bir havaya sahiptir. Ülkenin yaz ayları Kasım – Şubat , kış ayları ise Mayıs ve Ağustos aylarıdır. Yani anlayacağınız ülkemizle tam tersi bir mevsim yaşanıyor . Ayrıca herhangi bir saat farkı bulunmadığı gibi ülkenin 1/3 kısmını da müslümanlar oluşturuyor. Geri kalan kısmını ise Hristiyanlar ve yerel dinler oluşturuyor. Bunun dışında Tanzanya halkının beyazlara karşı kinci tavırları keyfinizi kaçırabilir, o yüzden dikkatli olun ve sohbet etme şansınız olursa Müslüman olduğunuzu dile getirin . Ülkeye kapıda 50 $ vize ücreti ödeme yaparak giriş yapabilirsiniz .

→ Darüsselam’da gezilecek yerler ←

Mbudya Adası

Darüsselam’ın en popüler adalarından biri olan Mbudya adası , yumuşacık kumu , tertemiz denizi ve devasa ağaçlarıyla kafanızı dinleyip güneşlenebileceğiniz sevimli bir ada . Sahilden kalkan botlar ile 15 dakika süren adaya 10 $ karşılığında (pazarlık ederseniz 8 $ ) buraya ulaşabilirsiniz fakat adaya giriş için 12 $ daha ödemeniz gerekecek . Ödemeyi kredi kartı ya da nakit yapma şansınız bulunuyor.

Tekneye binmek için biraz suyun içerisinde yürümeniz gerekecek dikkatli olun.

Eğer adaya geldiğinizde çardakta oturmak isterseniz onun için de ayrı bir ücret ödemeniz gerekecek 🙂

Adanın suyu berrak ve manzarası muhteşem fakat bazen gelgitler olabiliyor. O yüzden çok açılmayın ve yüzerken dikkatli olun.

→ Darüsselam’da gezilecek yerler ←

Adada yemek olarak taze balık ve patates sipariş edebiliyorsunuz yalnız balıklar okyanustan tutulduğu için gelmesi zaman alabiliyor 🙂 Menüde farklı çeşitlerde bulunuyor fakat balıkçının o günkü performansına bağlı 🙂 Şanslıysanız farklı deniz ürünleri de yiyebilirsiniz. Bu arada boşuna çatal bıçak istemeyin çünkü öyle bir servisleri bulunmuyor 🙂

Adanın iç kesimlerine girdiğinizde devasa ağaçlar ile karşılaşacaksınız. Sivrisinek losyonunu kullanmadan iç kesimlere ilerlemenizi tavsiye etmiyorum. Malum sıtma olduğu için dikkat etmek gerekiyor.

Hemen yan tarafında başka bir ada olan Bongoyo adası da meşhurmuş fakat , Mbudya adası daha popüler olduğu için ben burayı tercih ettim.

Darüsselam Şehir Merkezi

Her ne kadar çok fazla risk bulunmasa da pandemiden dolayı kalabalık ortamlarda bulunmamak gerekiyor. O yüzden bu gezide kalabalık ortamlardan ziyade adaları, insan yoğunluğunun az olduğu bölge ve plajları tercih ettim. Olurda her şey yoluna girdiğinde buraya gelirseniz aşağıda ki gezilecek yerleri mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum.

1.National Museum of Dar Es Salaam (Ulusal Müze ) ;1940 ‘da açılmış olan müzede arkeolojik kalıntılar , geleneksel Tanzanya yaşamını ait motifler ve heykeller ile karşılacaksınız.

2.Village Museum ( Köy müzesi ) :Tanzanya’nın geleneksel yaşamanı yansıtan yapılar müzenin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bunun yanı sıra geleneksel motifler eşyalara yansıtılarak dönemin yaşam biçimi hakkında bilgi verilmiş .

3. Azania Front Lutheran Church ( Kilise ) : 1963 yılında açılmış olan gotik kilise şehrin en bilinen kilisesidir.

4. Kariakoo Market : Açık halk pazarıdır. Rengarenk afrika motifleri ile süslenen kıyafetler , hediyelik eşyalar taze sebze ve meyve gibi birçok çeşidin bulunduğu bu pazar aslında benim en çok görmek istediğim yerlerden biriydi, fakat o kadar kalabalık ki buraya gitmeyi göze alamadım . Eğer siz giderseniz hırsızlık olaylarına karşı tedbirli olun ve çok fazla fotoğraf çekmeyin hoşlanmıyorlar .

5. Mwenge Woodcarves Market : Kariakoo marketten sonra çok tercih edilen bu markette Afrika’ya özgü el yapımı bir çok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Darüsselam’da Ulaşım

Öncelikle ülkede direksiyonlar sağ tarafta bulunuyor. Şehir içi ulaşımda benim Tuk Tuk olarak bildiğim üç tekerlekli motosikletler burada Dala dala olarak adlandırılıyor. Taksimetre bulunmuyor içerisinde o yüzden binmeden önce mutlaka pazarlık yapın .

Havalimanından şehir merkezi ise 25 dakika sürüyor.

Darüsselam’da Yeme & içme

Tropikal ülkeleri ile meşhur olmasının yanısıra mısır en çok tüketilen sebzeler arasında yer alıyor . Hatta mısır unundan yapılmış Ugali adında ki lapası oldukça popüler . Onun dışında hint okyanusuna komşu olduğu için bir çok deniz ürünü seçenekleri bulunuyor.

Çay ve kahve seviyorsanız Kilimanjaro çayı ve Africafe kahveleri en meşhur olanları .

Önemli Bilgiler !

1. Ülkede sıtma riski bulunuyor bu yüzden gelirken yanınıza mutlaka sinek kovucu sprey , makina ve bilekliklerden bulundurun. Hatta üstüne bir de sinek raketi alsanız fena olmaz. Şaka yapmıyorum odada sizi görür görmez sivrisinekler üzerinize doğru geliyor. Maaşallah bir de at gibiler 😀 Sıtma hastalığı hakkında bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz .

2. Kalabalık ve ıssız yerlerde hırsızlık olayları olabiliyor o yüzden yanınızda değerli takı bulundurmayın .

3.Maasai dilinde uçsuz bucaksız ova anlamına gelen Serengetiye, Kilimanjaroya ve Zanzibara mutlaka gidin.

4. Ve son olarak gidemediğim yerler için benim yerime de gezin 🙂

Afrika hakkında daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.