Balkan Ülkeleri Gezilecek yerler
Avrupa,  Balkan ülkeleri,  Vizesiz Ülkeler

Balkan Ülkeleri Gezilecek yerler

7 günde 5 Balkan ülkesini gezmek ister misiniz ? Zor gibi gözükse de doğru plan ve rota ile bunu gerçekleştirmek mümkün.. Balkan ülkeleri gezilecek yerler , 7 günde 5 Balkan ülkesi nasıl gezilir, Balkan ülkeleri gezi rotası , Balkan ülkeleri uygun konaklama seçenekleri , Balkan ülkeleri yöresel yemekleri nelerdir hepsini sizlerle paylaşıyorum.

Vizesiz Balkan Ülkeleri Gezi Rotası

Balkan ülkeleri gezi rotası
Balkan ülkeleri gezi rotası
 💡   22/05/17 İstanbul  ➡ Belgrad(Sırbistan) ➡ Uçakla 1 saat 20 dakika
23/05/17   Belgrad  ➡ Saraybosna(Bosna Hersek)  ➡ 8 saat otobüsle
24/05/17 Saraybosna ➡ Mostar ➡  4 saat otobüsle
24/05/17  Mostar ➡ Kotor(Karadağ) ➡ 8 saat otobüsle
25/05/17 Kotor ➡ Tiran(Arnavutluk) ➡ 8 saat otobüs
26/05/17  Tiran ➡ Ohrid(Makedonya) ➡ 5 saat otobüsle
27/05/17 Ohrid ➡ Üsküp(Makedonya) ➡ 3 saat otobüsle
28/05/17 Üsküp-İstanbul
Güncel otobüs fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz

Sırbistan (Belgrad ) ‘da Gezilecek Yerler

22 Mayıs TK 1004 sabah uçağıyla Sırbistan’a iniş yaptım.Ülkeye girişim biraz maceralı oldu desem yalan olmaz . Uçaktan ayrıldıktan sonra çıkışta pasaport kontrolü yapılıyordu.  Ben ve birkaç kişinin pasaportunu aldılar ve kapıda beklememizi söylediler. Başıma geleceklerden haberdar olduğum için rahattım.Ülkeye ilk defa geliyorsanız sizinde pasaportunuzu alması an meselesi.Daha sonra ülkeye neden geldiğimi,kaç gün kalacağımı, dönüş biletimi vs sordular.Eğer sizinde gelme gibi bir planınız varsa mutlaka dönüş biletinizi hangi ülkeden dönecekseniz mutlaka almış olun.
Bu aşamadan sonra çıkışa geldim bu seferde pasaport çıkışındaki polisle konuştuk  🙂 Gene aynı sorular neden geldin? Gezmek için geldim dedim . Nereleri gezeceksin dedi. Gezilecek çok yer var  hangisini öğrenmek istiyorsunuz dedim ve bütün notlarını ona gösterdim . 20 dakika polisle sohbet ettik , gezi notlarıma bir kaç yerde o ekledi 😆 Bu konuşmalardan sonra vedalaştık ve ülkeye giriş yaptım.Dışarı çıktıktan sonra A1 otobüsüyle merkeze gittim. ( 10-15 dk arası 1€ 15 dk bir geliyor). (Para birimi DİNAR ama ben size tüm yazımda fiyatları euro üzerinden söyleyeceğim)
Belgrad merkezine varmadan otogarın yakınında inerek Bosna Hersek için saat 22:30 a 22€ ya biletimi aldım .Sonrasında ise otogardan merkeze 10 dakika yürüyerek ulaştım.
Size tavsiyem eğer sırt çantanızla seyahat edecekseniz benim gibi mutlaka gezmeden önce emanet alan bir yere bırakın. İlk günün azizliği bunu düşünemediğim için resmen omzum çürüdü  🙂

Knez Mihailova Caddesi

Sırbistan’ın en ünlü caddesidir. Burada çeşitli alışveriş mağazaları ve güzel kafeler bulabilirsiniz.
Knez Mihailova Caddesi-Sırbistan
Knez Mihailova Caddesi, Sırbistan, Balkan Ülkeleri

➡ Balkan ülkeleri gezilecek yerler ➡

Belgrad-Sırbistan
Belgrad-Sırbistan

Vaktiniz varsa Novisad tarafına gidebilirsiniz. Ben gitmedim çünkü Sırbistan beklentimin altına bir yer çıktı. Tabi sizin zevkinizi bilemem. Merkezde her yer birbirine yakın.Yiyecek olarak aç kaldım denebilir. Kafelerde yemek yeme tarzım olmadığı için açlıktan ölmek üzereyken KFC buldum ve 3€ ya tavuk hamburger yedim.

Belgrad Kalesi

Knez Mihailova caddesinin sonunda ise Belgrad Kalesine ulaşıyorsunuz.

Belgrad kalesi, Sırbistan – Balkan Ülkeleri

Akşam oldu ve saat 22:30 da  ALAMANIS TOURS otobüsüne binerek Bosna Hersek’e doğru yola koyuldum. 6 saatte sürer demelerine rağmen yol 8 saat sürdü. Otobüs rahattı ve çok hızlı bir yolculuk oldu. İçimden kaza yapmadan varsak diye düşünmeden edemedim  🙂 Otobüsteki üst dolaplar çok dar olduğu için büyük çantalar  sığmıyor ve bagaj için de ek ücret istiyorlar. Benim tavsiyem eşyanızı yanınıza almanız  çünkü otobüsler genelde çok dolu olmuyor. Otobüste herhangi bir ikram da beklemeyin öyle bir adetleri yok 🙂

Dikkatimi çeken diğer bir şey ise bilet alırken size nerede oturmak istediğinizi sormuyorlar ve rastgele bir koltuk numarası veriyorlar. O yüzden biletinizi almadan önce mutlaka nereye oturmak istediğinizi söyleyin.

Bosna Hersek (Saraybosna ) ‘da Gezilecek Yerler

Sabah oldu ve 05:30 da Saraybosna’ya ulaştım .İndiğim otobüs terminalinde Mostar için bilet sormak istedim ama kadın İngilizce bilmediği gibi kendi dilinde benim onu anlamamı bekledi. Buradaki tüm insanlar böylemi acaba diye düşündüm ve oradan uzaklaştım  🙂 Sabah çok erken olduğu için merkeze otobüs yoktu o yüzden taksiyle 7€ ya anlaşarak merkeze Ljubicica Hostele gittim. Hostel hemen merkezde bulunuyordu ve kişi başı 10€ du. Bu arada ülkenin para birimi Bosna Hersek Markı.

Başçarşı, Sebilj, Bosna Hersek
Başçarşı, Sebilj, Bosna Hersek
LATİN KÖPRÜSÜ: 1.Dünya savaşını başlatan kemerli taş köprüdür.Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip Avusturya tahtının varisi Frans Ferdinand’ı 1914 te bu köprüde öldürülmesi sonucu Latin köprüsü ismini almıştır.
Latin Köprüsü-Bosna Hersek
Latin Köprüsü-Bosna Hersek

Boşnak Böreği , peynirli ve kıymalı seçenekleri ile sıklıkla karşılaşacağınız yöresel bir börektir . Kıymalı olanın içinde sanki kıyma değil köfte vardı  😀 tadı bayağı yoğundu. Peynirlisi ise muhteşemdi. Genel anlamda börekleri güzeldi.

Boşnak Böreği, Sırbistan
Boşnak Böreği , Sırbistan

➡ Balkan ülkeleri gezilecek yerler ➡

Bosna-Hersek
Bosna-Hersek

Fotoğraf çekinme tutkunuz varsa güzel yerler bulacağınızdan emin olabilirsiniz  🙂

Bosna-Hersek
Cevapcici
Cevapcici ( Köfte,soğan ve kaymaktan oluşan yöresel bir yemek)/Bosna Hersek

Mostar Köprüsü- Bosna Hersek

Sabah olduğunda meydanın karşısından geçen trenle ilk gün geldiğim otogardan farklı bir otogara mostar için yola çıktım ( tren 1€ ).  Mostar için 17 € ya saat 09:55 için bilet aldım ve  5 saat sonra Mostar’a geldim.Gelir gelmez çantamı otogardaki emanete bırakıp  saat 16:00 için Podgorica‘ya (Karadağ) bilet aldım. Burada gezmek için 2-3 saatim vardı. Tabi siz isterseniz burada bir gün konaklayabilirsiniz. Otogardan 10 dakika yürüyerek köprüye ulaşıyorsunuz.
Stari Most( Mostar köprüsü)-Bosna Hersek
Stari Most( Mostar köprüsü)-Bosna Hersek

Bu köprüyü İstanbul’da oturduğum bir restoranın girişinde görmüş ve çok beğenmiştim. O resmin Mostar köprüsü olduğunu öğrendiğimde ben mutlaka buraya gitmeliyim demiştim. Hayalimi çok geçmeden gerçekleştirdim. İşte şimdi hayalimdeki Mostar köprüsündeyim.

Stari Most( Mostar köprüsü)-Bosna Hersek
Stari Most( Mostar köprüsü)-Bosna Hersek

Mostar Köprüsü-Bosna Hersek
Mostar Köprüsü-Bosna Hersek

➡ Balkan ülkeleri gezilecek yerler ➡

Mostar Köprüsü-Bosna Hersek
 Lavantalar çok meşhur almanızı tavsiye ederim.Genel anlamda MOSTAR ve SARAYBOSNA’yı çok beğendim. Gezdiğim en güzel yerlerden biriydi.

Karadağ’da (Kotor ) ‘da Gezilecek Yerler

Saat 16:00 da Otobüse bindim ve Karadağ için yola koyuldum. Yolculuk boyunca 3 otobüs 3 şoför değiştik  🙂 Yalnız yolda bir yerde yanlış yaptığımı fark ettim  🙄 Aslında ben  Kotor’a gidecektim ama bileti Kotor değil merkezi olan Podgorica için almıştım. Bu yüzden otobüsten inmeyip Kotor’a devam etmeye ve ekstra ücretini sonra vermeye karar verdim. Ama gel gelelim ki hiç kimse bir şey sormadı  🙂
Gece 2:30 gibi Kotor’a  kalacağım hostele geldim. Hostel sahibi sabah 7 de giriş yapabileceğimi aksi takdirde 4 saat için 2 gece ödemem gerektiğini söyledi. Ben de  kabul etmedim. Neden 4 saat için 10€ verecektim ki? Sabah olana kadar etrafta dolaştım ve otogarda bekledim. Zaman geldiğinde hostele giriş yaptım . Tabi adam durumdan dolayı özür dilese de  hostelinin ismini yazmayacağım.
          Sabah olduğunda çok şiddetli yağmur vardı ve saat 3 e kadar yağmur hiç durmadı.Yağmur durmasaydı bir gün daha kalmak zorunda kalacaktım ki  saat 4 gibi yağmur durdu.
Kotor, Karadağ
Kotor, Karadağ
Kotor yazın gelinebilecek çok güzel bir yer. Kuşadası, Bodrum gibi bir yer. Dar sokakları, kafeleri, hediyelik eşya dükkanları çok sevimli.
Kotor, Karadağ
Kotor, Karadağ

➡ Balkan ülkeleri gezilecek yerler ➡

Kotor'un dar sokakları
Kotor’un dar sokakları
St.Nikola Klisesi
St.Nikola Klisesi, Kotor
Yağmur dinsin diye dua ettim 🙂  sonuçta duanın bir mekanı yoktur. Not ! Duam Kabul oldu  😆
Kotor
Kotor

➡ Balkan ülkeleri gezilecek yerler ➡

Kotor
Kotor
                                          Kotor kedileri çok meşhurmuş. Magnet almazsak olmaz  🙂
Kotor
Kotor, Karadağ

Arnavutluk (Tiran )’da Gezilecek Yerler

Kotor’da sabah olur olmaz Tiran’a (Arnavutluk) saat 10:00 için 27€ ya bilet aldım ve yola çıktım. Verdiğim en pahalı bilet parasıydı. 8 saat yolculuktan sonra Arnavutluğa geldim. Buradan Prizene 3 saat Ohride ise 4 saatti. Saat 18:00 da geldiğim için gezmek için yaklaşık 3 saatim vardı ve Ohrid saat 21 :00 da Prizen ise 20:00 da kalkacaktı. Daha fazla gezmek adına Ohrid için 13€ya bilet aldım. Prizen ise 10€ du. Siz gelirseniz direk Prizen ‘e geçin derim.
Tiran, Arnavutluk
Tiran, Arnavutluk
Arnavutluk küçük Türkiye diyebiliriz. Herşey aynıydı. Trafiğinden yiyeceklerine bana herşey Türkiyeyi hatırlattı. Görülecek kayda değer hiç birşey yoktu  🙂
Tiran, Arnavutluk
Bildigimiz tavuk döner 🙂
Şehirde kısa bir gezintiden sonra  saat 21:00 da otobüse bindim ve Ohrid’e yani Makedonyaya doğru yola çıktım. Makedonya girişinde otobüsten herkesi indirip otobüsü ve valizleri aradılar. Bindiğim otobüs ise tam Ohrid’e gitmiyordu.Eğer sizde buraya gelirseniz indiğiniz  yerden taksiye binmeniz gerekecek.

Makedonya ( Ohrid ) ‘da Gezilecek Yerler

10€ ya 15 dk da Agartha  hostel’e taksiyle geldim. Kaldığım Hostel çok ilginçti. 3 katlı bir villada bir aile yaşıyor ve aynı zamanda odalarını kiralıyorlardı. Kültür seviyeleri gerçekten çok iyiydi ve misafirperverdiler. Ayrıca kahvaltıda ücretsizdi.
Ohrid-Makedonya
Ohrid-Makedonya Kahvaltı
St.John Theologian at Kaneo, Ohrid
St.John Theologian at Kaneo, Ohrid
Antik Tiyatro, Ohrid
Antik Tiyatro, Ohrid
Czar Samual' kalesi , Ohrid
Czar Samual’ kalesi , Ohrid
➡ Balkan ülkeleri gezilecek yerler ➡
Ohrid, Makedonya
Ohrid, Makedonya
Ohrid, Makedonya
Ohrid, Makedonya

Fotoğraflarla gezmiş kadar olduk sanırım.Çok güzel yerler mutlaka gidip görülmeli.
2 gece burada kaldıktan sonra 05:30 küçük otobüslerle 7€ ya Makedonya’nın başkentine Skopje (Üsküp)’ ye geldim.Yolculuk 3 saat sürdü.

Buradan ise Prizen’e yani Kosova’ya geçmek istedim ama günde sadece bir sefer vardı oda  16:00 daydı. Kosova’dan dönüşte de sadece bir sefer vardı oda 09:00 du. Gidiş ve dönüş seferlerinde seçenek olmadığı için gidemedim 😕 vaktim de kalmamıştı açıkcası. Belki siz geldiğinizde farklı otobüs saat seçenekleri de olacaktır . Mutlaka sorun ve vaktiniz varsa orayı da ziyaret edin.

Üsküp, Makedonya
Üsküp, Makedonya
                                     Ben geç kalmadım zaman çabuk geçti konulu fotoğrafım  🙂
Üsküp Kalesi, Makedonya
Üsküp Kalesi, Makedonya
Üsküp Meydanı
Üsküp Meydanı
Makedonya, Üsküp
Makedonya, Üsküp
Ve son.. Akşam uçağıyla İstanbul’a döndüm. Her şey çok güzeldi. Sizinde aklınızda böyle bir plan varsa emin olun pişman olmazsınız.. 7 Günde 5 ülkeyi rahatlıkla gezebilirsiniz.
Avrupa ülkeleri hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..
Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.