Manama'da gezilecek yerler
Asya,  Bahreyn,  Vizeli Ülkeler

Manama’da Gezilecek Yerler

Kavrulmaya hazır mısınız ? Arabistan ülkelerinin ne kadar sıcak olduğunu duymuşsunuzdur. Bu sıcaklığın üzerine bir de nemi eklerseniz işte o zaman nefes alamayacağınız bir hava ortaya çıkıyor. Eğer yaz aylarında bu ülkeyi ziyarete gelirseniz bilin ki dışarıda ücretsiz bir sahuna sizi bekliyor olacak 🙂 ➡ Manama’da Gezilecek Yerler ➡

Manama'da gezilecek yerler
Manama, Bahreyn

Genel Bilgiler

Küçük bir ada ülkesi olan Bahreyn Arapça’da iki denizin arası anlamına geliyor. Katar ve Suudi Arabistan’a komşu olan Bahreyn’in başkenti Manama’dır. Adalar ülkesi olarak bilinen körfez ülkesi Bahreyn toplam 33 adadan oluşuyor. Fakat bu adaların hepsi doğal oluşum değil , yani adaları kendileri yapıyor .Var olan adalara sığamayan Bahreyn halkı sorunu insan yapımı adalar ile çözmüş. Bakmayın küçük bir ada ülkesi olduğuna ekonomi ve sanayisi gelişmiş olan bu ülkede yaşam oldukça pahalıdır.

Bahreyn’in resmi dili Arapça’dır. Para birimi ise Bahreyn Dinarı ( BHD )’dır. Türkiyeden uçakla 3,5 saat sürmektedir. Ülkeye giriş vizelidir. Vizenizi havalimanı girişinden ( 15 $ ) alabilirsiniz. Ülkemizle ayni saat dilimine sahip olan Bahreyn kurak bir mevsime sahiptir. Yaz aylarında 45 dereceye kadar çıkan hava sıcaklıklığı kış aylarında ideal sıcaklığa düşüyor. Bu yüzden Kasım- Nisan arası ülkeyi ziyaret etmeniz daha uygun olacaktır.

Bab Al Bahreyn Avenue

1949 yılında inşa edilmiş olan gümrük meydanı Bab Al Bahreyn , Bahreyn geçiti anlamına geliyor. Manama Çarşısının ana girişinde bulunan bu yapının içerisinden geçerek alışveriş alanına ulaşacaksınız.

Bab Al Bahreyn’e Manama otobüs durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Manama'da gezilecek yerler
Bab Al Bahreyn Avenue

➡ Manama’da Gezilecek Yerler ➡

Manama'da gezilecek yerler
Bab Al Bahreyn Avenue

Manama Souq

Bab Al Bahreyn girişinin hemen arkasında yer alan Manama çarşısı benim için bir hayal kırıklığı oldu. Tarihi dar sokaklar arasında baharat kokuları ve Arap müzikleri hayal ederken, gördüğüm manzara Eminönü çarşısının kullanılmayan arka sokakları gibiydi. Yan yana dizilmiş alakasız dükkanlar bir Arap pazarına yakışmayan görünümdeydi. Tüm bunlara rağmen hediyelik eşya satılan bir kaç güzel dükkan ve baharatçı bulabilirsiniz. Öğlen saatlerinde kapalı olan birçok dükkan saat 5-6 arası açılıyor ve çarşı daha hareketli hale geliyor.

Manama'da gezilecek yerler
Manama Souq

➡ Manama’da Gezilecek Yerler ➡

Bahreyn’de refah seviyesi yüksek olduğu gibi zenginliğin ve lüks hayatın bir parçası olan altın takılar kadınların olmazsa olmazları arasındadır. Yalnız bu takıları bizdeki gibi ufak meblağlar ile alınan takılarla karıştırmayın. Fotoğrafta ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız 🙂 Eğer bu takılardan almak isterseniz ( sanmıyorum ama 🙂 ) yada bakmak isterseniz ( Bu arada altın fiyatlarının Türkiyeye göre daha uygun olduğu söyleniyor ) Gold City alışveriş merkezine uğrayın derim .

Manama'da gezilecek yerler
Gold City Manama

Moda Mall

Bir bina yapalım ama elektrikte üretsin düşüncesi ile modern bir yapıya eklenen rüzgar santralleri görünüş olarak oldukça güzel düşünülmüş. Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi olarak kullanılan bu binanın hemen altında zengin kesime hitap eden alışveriş merkezi Moda Mall bulunuyor.

Moda Mall ‘a Bab Al Bahreyn’den yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Manama'da gezilecek yerler
Moda Mall

Arad Fort

Muharraq adasında bulunan Arad kalesi 15. yüzyıldan günümüze miras kalan küçük bir kaledir . Savunma ve adanın korunması amacıyla yapılan kalenin hemen yanında şehir manzarasını izleyebileceğiniz büyük bir park bulunuyor. Eğer sıcaktan bunalırsanız da parkın girişinde Seef Mall alışveriş merkezi bulunuyor.

Giriş ücreti 1 dinar.

11 yada 32 nolu otobüs ile Arad Kalesine ulaşabilirsiniz.

Manama'da gezilecek yerler
Arad Fort

➡ Manama’da Gezilecek Yerler ➡

Manama'da gezilecek yerler
Arad Fort Beach Park

➡ Manama’da Gezilecek Yerler ➡

Manama'da gezilecek yerler
Seef Mall

Al Fateh Grand Mosque

Bahreyn’in en büyük camisi olan Fatih cami 1988 yılında yapılmıştır. Dünyanın en büyük camileri arasına giren Fatih cami üzerindeki kubbe tamamen camdan yapılmış. Zeminlerde kullanılan mermer İtalya’dan , içerisindeki avize Avusturya’dan , kapılar ise Hindistan’da bulunan tik ağacından yapılmış 🙂

Fatih camiye gelmek için 41 nolu otobüsü kullanmalısınız.

Manama'da gezilecek yerler
Al Fateh Grand Mosque

Old Palace

Manama’nın eski sarayı olan Old Palace , geleneksel islam mimarisine uygun olarak tasarlanmış bir saraydır. Günümüzde halen kullanılan saray, ülkeye gelen konukların Kraliyet tarafından karşılandığı yerdir.

Fotoğraf çekmek yasak olabilir fakat akşam olduğu için saray civarında hiç kimse yoktu. Tabi bu kameralara yakalanmamış olduğum anlamına gelmiyor 🙂

Old palace için 41 nolu otobüsü kullanmalısınız.

Manama'da gezilecek yerler

Gudaibiya Cami

Eski kraliyet sarayının hemen ilerisinde bulunan Gudaibiya Caminin dış görünüşü Fatih camiden daha gösterişliydi . Eğer Old Palace ‘a gelirseniz mutlaka buraya da uğrayın derim.

Manama'da gezilecek yerler
Gudaibiya Cami

Bahreyn Müzesi

Bahreyn’in tarihi ve kültürü hakkında bilgi veren Bahreyn müzesi geleneksel yaşama ışık tutan tarihi eserleri ile sizi Bahreyn’in geçmişine götürecek.

Bunun dışında Bahreyn halkının petrolü bulmadan önceki yılları , inci çıkarma ve balıkçılık ile geçimini sağladığı yıllar , resimler ve döneme ait inciler ile ziyaretçilerine anlatılıyor.

Giriş ücreti 1 dinar.

Bahreyn Müzesine 41 nolu otobüsü kullanarak ulaşabilirsiniz.

AlGhous Park

Muharraq adasının sahil kısmında bulunan AlGhous Park şehrin tüm gökdelen ve köprülerini bir arada görebileceğiniz muhteşem bir parktır. Özellikle gün batımında buraya gelirseniz belki de hayatınızda ilk defa karşılaşacağınız bir gün batımına şahit olacaksınız .

Parkın yakınına 41 nolu otobüsü kullanarak gelebilirsiniz. Sonrasında eğer yürümek zor gelirse taksi kullanın derim.

Bunun dışında Muharraq adasının tüm kıyı kesiminden Manama manzarasını görebilirsiniz .

Amwaj Island

Bahreyn’de birçok insan yapımı ada bulunuyor. Bu adalar denizin kum ile doldurulması , sonrasında ise elektrik , su, yol , kanalizasyon ve telekom gibi alt yapıların eklenmesi ile yaşama uygun hale getiriliyor. İşte bu şekilde Bahreyn adası da giderek büyüyor.Bunlardan birisi olan Amwaj adası daha çok şehre gelen turistlerin konaklamaları için inşa edilmiş küçük bir adadır. Tabi bu sizin illa burada kalacağınız anlamına gelmiyor 🙂

Manama'da gezilecek yerler
Amwaj Island

➡ Manama’da Gezilecek Yerler ➡

Kıyı kesimlerine doğru gittiğinizde sevimli beyaz evler ve kumsal ile karşılaşıyorsunuz . Bunun dışında adada kafe ve restoranların bulunduğu The Lagoon Park bulunuyor.

Manama'da gezilecek yerler
Amwaj Island

Bahreyn Mutfağı

Arap mutfağına çok yakın olan Bahreyn yemeklerinde et ürünleri ve baharat olmazsa olmazlar arasındadır. Bunun yanında pirinç pilavı ile tüketilen et, tavuk ve balık ürünleri en sevilenler arasındadır. Bu arada yumurtayı birçok yemeğin içinde göreceğinizi şimdiden söyleyim 🙂

Ucuza kaliteli ve temiz bir yemek yemek istiyorsanız şehir merkezinde bulunan Reef Al- Yemen restoranı tercih edebilirsiniz. Ücretler 0,300- 2,5 dinar arası değişiyor.

Aşağıda gördüğünüz tavuklu pilav( mazby ) Biryani‘nin bir çeşitidir. Beyaz olan krem peynir, sebze ve yumurta ile yapılan bir yiyecektir( Lahsa) En küçük olanı ise ülkede oldukça yaygın olarak tüketilen kahverengi fasulyenin ezilmesiyle yapılan Gelaba‘dır. Tatları güzeldi ben beğendim .

Manama'da gezilecek yerler
Bahreyn Mutfağı, Reef Al- Yemen restoran

Yemeklerinin yanında normal ekmek yerine bizdeki yağlı bazlamayı tercih ediyorlar . Vallaha bu Araplar ağzının tadını biliyor 🙂

Masaya çatal- bıçak gelmesini beklemeyin . Onlar için sadece kaşık yeterli oluyor . Geri kalanında ise artık elinizi kullanmanız gerekecek 🙂

Manama'da gezilecek yerler
Bahreyn Mutfaği

Ülke develeriyle meşhur. Ee develer varken sütünden faydalanmamak olmazdı 🙂 Deve sütünün tadı dana ve koyun sütüne göre biraz daha cıvık ve tatsızdı .

Manama'da gezilecek yerler
Bahreyn Mutfağı

Bahreyn Ulaşım

Öncesinde küçük bir havalimanına sahip olan Bahreyn günümüzde daha büyük ve yenilenmiş bir havalimanı ile sizleri karşılıyor olacak.

Manama'da gezilecek yerler
Bahreyn Havalimanı

Havalimanından şehir merkezine giden A1,A2 ve 12 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüs ücreti tek yön 0,300 dinar’dır. Bileti otobüs içerisinden alabilirsiniz . Eğer taksi kullanmak isterseniz Uber yada Careem uygulamasını kullanırsanız yolculuğunuz daha uygun olacaktır.

Havalimanından şehir merkezi 25 dakika sürüyor.

Tüm otobüs güzargah ve numaralarını aşağıda paylaştım. Gitmek istediğiniz tüm yerleri listeden kontrol edebilirsiniz. Otobüsler klimalı ve içerisinde ücretsiz wifi bulunuyor.

Manama'da gezilecek yerler
Bahreyn Ulaşım

Otobüs duraklarının kapalı ve klimalı alanlar olmasını bekliyordum, fakat maalesef 40 derece sıcaklıkta dışarıda beklemek bir süre sonra sırılsıklam olmanıza sebep olacak ve benim gibi vücudunuzdan geriye sadece gölgeniz kalacak 🙂 🙂

Manama'da gezilecek yerler
Bahreyn, Manama

Olur da yaz aylarında bu ülkeyi ziyaret ederseniz öğleden sonra saat 4-5 gibi yola çıkmanız daha doğru olur . Bahreyn güvenli bir ülkedir . Bu yüzden saat konusunda bir endişeniz olmasın.

Ülkede Filipinli , Hintli ve Pakistanlı dışında çalışan görmedim desem yeridir 🙂 Bahreyn halkını çalışırken göremezsiniz . Onları sadece lüks araçlarda ve partilerde görebilirsiniz 🙂 🙂

Tüm bu yerler dışında Bahreyn kalesi ve Hayat Ağacını ( Life of Tree ) ‘ nı ziyaret edebilirsiniz.

Asya ülkeleri hakkında daha fazla bilgiye https://gezginpiyanist.com/category/asya-kitasi-gezilecek-ulkeler/ den ulaşabilirsiniz.

Gezide bana yardımcı olan Mısırlı Kareem ‘e teşekkür ederim. ( Kareem thank for your help and hospitality ) 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.