Libreville'de gezilecek yerler
Afrika,  Gabon,  Vizeli Ülkeler

Libreville’de Gezilecek Yerler

Asya ve Avrupa ağırlıklı gezen biri olarak Afrika kıtasını gezme planlarımı çoğu zaman askıya alıyor yada vazgeçiyordum. Biliyorsunuz Afrika kıtası diğer kıtalara göre daha tehlikeli ve çoğu ülkede güvenlik problemleri yaşanıyor. Ee bide buna bayan olmayı eklersek işin içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Biliyorum belki şuan içinizden bir yerleri de görme artık diyorsunuzdur 🙂 Ama ben yapabildiğim kadarıyla gezmeye devam edeceğim ve sizlere de bu konuda destek olacağım. Sizde kendinize güvenin ve gezmekten korkmayın ! 🙂 ➡ Libreville’de Gezilecek Yerler ➡

Libreville,Gabon
Libreville,Gabon

Genel Bilgiler

Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan Gabon Cumhuriyeti yada kısaca Gabon olarak adlandırılan ülkenin başkenti Libreville ‘dir. Fransızcada özgür şehir anlamına geliyor çünkü köle ticaretinde serbest bırakılan insanlar o dönemde Libreville’e getiriliyordu. Türkiye’den aktarmalı uçuş ile 10 sürmektedir. Ülkenin resmi dili Fransızcadır. Ulusal dilleri Fang olmakla birlikte 2012 yılında ikinci resmi dillerini İngilizce olarak seçmişlerdir. Para birimi Orta Afrika Frangı (CFA )’dır. Türkiyeden iki saat geride olduğu için uyum sağlamakta zorluk çekmiyorsunuz. Eğer ülkeye tatil için gelmeyi düşünürseniz Muson yağmurlarının olmadığı Haziran-Ağustos aylarını tercih etmelisiniz. Vizeli bir ülkedir. Vize hakkında bilgiye BURADAN dan ulaşabilirsiniz.

L’Eglise St-Michel

Hristiyan geleneğini Afrika Motifleri ile birleştiren bu kilise şehrin manevi merkezi olarak biliniyor. Görme engelli bir adam tarafından oyulduğu söylenen 31 sütun benim en çok beğendiğim kısmı oldu.

Giriş Ücretsizdir.

L'Eglise St-Michel , Libreville
L’Eglise St-Michel , Libreville
L'Eglise St-Michel , Libreville
L’Eglise St-Michel , Libreville

➡ Libreville’de Gezilecek Yerler ➡

L'Eglise St-Michel , Libreville
L’Eglise St-Michel , Libreville

St. Maria Katedrali

İlk hristiyanların Gabon’a gelmesiyle yaptırılan bu kilise Libreville’nin en eski kilisesi olarak biliniyor. Çevresinde kiliseye ait olan okul, mezarlık ve ibadet alanları bulunuyor.

Giriş Ücretsizdir.

St. Maria Katedrali
St. Maria Katedrali,Libreville
St. Maria Katedrali,Libreville
St. Maria Katedrali,Libreville

➡ Libreville’de Gezilecek Yerler ➡

St. Maria Katedrali
St. Maria Katedrali,Libreville

Triomphal Bulvarı

Libreville merkezi olarak bilinen Triomphal Bulvarı , çevresinde bulunan devlet binaları , oteller, restoranlar ile başkentin en hareketli kısmı diyebilirim. Gezip göreceğiniz tüm yerler de Triomphal bulvarı yakınlarında bulunuyor.

Libreville'de gezilecek yerler
Triomphal Bulvarı, Gabon

Libreville Sahil Yolu

Havalimanından başlayan uçsuz bucaksız sahil yolu, Gabon halkının gündüzleri denize girip, akşam saatlerinde ise yürüyüş yaparak vakit geçirdiği sahildir. Palmiye ağaçları , kumsalı ve denizi ile güzel bir görünüme sahip olan sahil etrafında kalabileceğiniz kaliteli oteller de bulunuyor.

Libreville,Gabon
Libreville,Gabon

➡ Libreville’de Gezilecek Yerler ➡

Libreville'de gezilecek yerler
Libreville,Gabon

Biram Diouf Pazarı

Senegalli Futbolcu Biram Diouf’un isminin verildiği, Grand village artisanal Biram Diouf olarak adlandırılan bu küçük pazar yerinde Afrika kültürünü yansıtan el yapımı ahşap hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın.

Libreville,Gabon
Libreville,Gabon

Marche du Mont-Bouet

Açık hava pazarı olan Marche du Mont-Bouet Gabon halkının alışveriş yaptığı yerli pazardır. Turistler için tavsiye edilmiyor 🙂

Marche du Mont-Bouet,Libreville
Marche du Mont-Bouet,Libreville

Libreville Ulaşım

Ulaşım ağı gelişmiş demek isterdim fakat çoğu Afrika ülkesinde olduğu gibi burada da taksi dışında kullanabileceğiniz bir ulaşım aracı öneremiyorum. Taksilerde taksimetre kullanılmıyor bu yüzden gideceğiniz yer için taksici ile ücreti anlaşmanız gerekiyor. Pazarlık yapmayı unutmayın fakat çokta abartmayın 🙂

Önemli Bilgiler !

  • Ülkede sıtma riski bulunuyor. Seyahate çıkmadan önce sinek kovucu sprey ve tabletlerinizi temin etmeyi unutmayın ve dışarı çıktığınızda mutlaka vücudunuzun açık yerlerine sinek kovucu losyonunuzu sürün.
  • Dışarısı söylenildiği kadar tehlikeli değil. Fakat siz genede dolaşırken dikkatli olun ve güvenilir bir yerden ( oteliniz ) taksinizi temin edin.
  • Bir bayan olarak ben bu ülkeyi tek gezebildiysem sizde gezebilirsiniz. İnsanlar yanınıza gelip sizinle fransızca konuşmaya çalışabilirler ama eğer sizde benim gibi bu dili bilmiyorsanız geçmiş olsun 🙂 Bence insanları iyi niyetli ve misafirperver..
  • Ülkedeki bayanlar giyimine oldukça önem veriyor. Rengarenk kıyafetleri , topuklu ayakkabıları dikkatimi çekti. Birde kullandıkları yapay saçlar gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar başarılı 🙂 He bide örgü saçlarda burada oldukça moda 🙂
  • Kızarmış muzlar burada oldukça fazla tüketiliyor. Ben kızarmamış olanını tercih ediyorum. Eğer Afrika yemeklerini tatmak istiyorsanız Triomphal Bulvarı çevresinde bulunan restoranları tercih edebilirsiniz.
  • Tüm bu gezilecek yerler dışında vaktiniz olursa , Pointe Denis Beach ,Arboretum de Sibang ve Akanda bölgesini de rotanıza eklemelisiniz.
  • Afrika ülkeleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.