Stockholm'de gezilecek yerler
İsveç,  Schengen Ülkeleri,  Vizeli Ülkeler

Stockholm’de Gezilecek Yerler

Yanyana dizilmiş renkli evleri, tarihi yapıları ve şehri çevreleyen kanalı ile gözleri kamaştıran İsveç’in başkenti Stockholm’deyim. Yaz aylarında bile serin olan havası size sonbahardaymış hissi yaşatacaktır. ➡ Stockholm’de Gezilecek Yerler ➡

Stockholm'de gezilecek yerler
Stockholm, İsveç

Genel Bilgiler

Avrupa’nın kuzey kısmında yer alan , İskandinav ülkelerinden biri olan İsveç , vikinglerin şehri olarakta biliniyor. Ülkenin başkenti Stockholm’dur. İsveç dilinde çok ada anlamına gelen Stockholm 14 adadan oluşuyor ve tüm bu adalara köprüler ile geçiş sağlanıyor. Resmi dili İsveççe’dir ve Schengen vizesine tabidir. Türkiye’den uçakla 3 saat sürmektedir. Para birimi ise İsveç Kronu(SEK)dur. İsveç saati Türkiye’den bir saat geridedir. Karasal iklime sahip olan İsveç’te kış aylarında sıcaklık -15’e kadar inmektedir. Yaz aylarında ise maximum 24 derece olan hava sıcaklığı zaman zaman üşümenize sebep olacaktır.

Stockholm'de gezilecek yerler
Stockholm ,İsveç

Gamla Stan ( Eski Şehir )

Rengarenk üçgen çatılı evlerin bulunduğu Gamla Stan İsveççe’de Eski şehir anlamına geliyor. Stockholm’ün en meşhur adası olan Gamla Stan , bana Belçika’nın bir şehri olan Brugge’yi hatırlattı. Renkli evleri , kanalı ve sokakları aynı Brugge gibiydi.

Stockholm'de gezilecek yerler
Gamla Stan

Tarihi yapıların çoğu Gamla Stan adasında bulunuyor, bu yüzden sizin de gezinizin büyük bir kısmı burada geçecektir.

Stortorget Meydanı

Gamla Stan adasında görmeniz gereken ilk yer Stortorget yani Büyük Meydan olacaktır. Gamla Stan ‘ın en eski meydanı olmasıyla bilinen Stortorget renkli evleriyle içinizi ısıtacak.

Meydan 1513-1523 arasında Danimarka kralı 2. Christian’ın emri ile İsveçli soylulara yapılan katliamın yapıldığı yer olarakta da biliniyor.

Stockholm'de gezilecek yerler
Stortorget, Gamla Stan

➡ Stockholm’de Gezilecek Yerler ➡

Bu arada İsveç suyu o kadar temiz ki insanlar içme su ihtiyaçlarını çeşme sularından karşılıyor. Bu yüzden Stortorget meydanındaki gibi çeşmeler ile karşılaşırsanız gönül rahatlığı ile suyu içebilirsiniz.

Stortorget meydanında Nobel ödüllerinin sergilendiği Nobel Prize Museum bulunuyor. 2001 yılında açılan müze 1901 yılından beri alınan Nobel ödülleri hakkında bilgi veriyor.

Giriş ücreti 120 Sek.

Stockholm'de gezilecek yerler
Nobel Prize Museum

Vasterlanggatan Caddesi

Gamla Stan’ın en eski caddelerden olan Vasterlanggatan Caddesi , yanayana sıralı evleri , hareketli kafe ve hediyelik eşya dükkanları ile en çok seveceğiniz yerlerden biri olacaktır.

Stockholm'de gezilecek yerler
Vasterlanggatan Caddesi

➡ Stockholm’de Gezilecek Yerler ➡

Tyska Kyrkan ( Alman Kilisesi )

Gamla Stan adasında bulunan Alman Kilisesi Ortaçağ döneminde Almanlar tarafından yapılan bir kilisedir. Vasterlanggatan caddesinde bulunan kilise bulunduğu konum sebebiyle oldukça popülerdir.

Kiliseye giriş 30 SEK.

Yalnız bilmelisiniz ki Stockholm’de çoğu kiliseyi ödeme yapmadan görebiliyorsunuz. Eğer kilisenin içerisini dolaşmak isterseniz ödeme yapmanız gerekiyor.

Stockholm'de gezilecek yerler
Tyska Kyrkan

➡ Stockholm’de Gezilecek Yerler ➡

Stockholm Palace ( Stockholm Kraliyet Sarayı )

İsminden de anlaşıldığı gibi İsveç kraliyet ailesinin resmi olarak kullandığı saraydır. 13. yüzyılda Mälaren Gölü’nü korumak için yapılan kale sonrasında The Kronor ‘Üç Taç’ isimli bir saraya dönüştürülmüştür. 1430 odadan oluşan saray dünyanın en büyük saraylarından biridir.

Giriş ücreti 180 SEK .

Stockholm'de gezilecek yerler
Stockholm Palace

Eğer saray girişi için özellikle bilet almak istemiyorsanız ücretsiz olarak görebileceğiniz kısımı olan The Royal Chapel (Kraliyet Şapeli )’ i görebilirsiniz. Normalde girişi 180 SEK fakat birçok kilisede olduğu gibi burayı da görmek ücretsiz fakat içeriye girip dolaşmak ücretli 🙂

Kraliyet sarayının girişinde , saat 12:00 da yapılan nöbet değişimi törenlerini izlemeyi sakın unutmayın.

Stockholm'de gezilecek yerler
Nöbet değişim töreni ,Stockholm

Storkyrkan (Stockholm Kilisesi )

13.yüzyılda inşa edilen Storkyrkan , bir diğer adıyla Stockholm Kilisesi Gamla Stan’ın en eski Gotik kilisesidir.

Kilise hemen Stockholm sarayının yanında yer alıyor.

Giriş ücreti ise 40 SEK.

Stockholm'de gezilecek yerler
Storkyrkan

Järntorget Meydanı

Gamla Stan’da yer alan Järntorget Meydanı , Stortorget meydanından sonra gelen en popüler meydandır. Meydan Stortorget kadar hareketli olmasa da çevresinde bulunan restoran ve kafeler meydana hareket katıyor.

Stockholm'de gezilecek yerler
Järntorget Meydanı

Guinnes rekorlar kitabına giren , dünyanın en eski restoranı olan Den Gyldene Freden (Altın Barış )restoranı bu meydan da bulunuyor.

Riddarholmen Adası

Gamla Stan adasının bir parçası olan bu küçük adaya köprüden geçerek ulaşabilirsiniz. Adanın içerisindeki en önemli yapı Riddarholm Kilisesi’dir.

Riddarholm Kilisesi

17. yüzyıldan 1950’ye kadar İsveç’in kraliyet mezar kilisesi olarak kullanılan kilise adanın en önemli yapısıdır.

Kilisenin içini görmek ücretsiz, gezmek ise 50 SEK 🙂

Aşağı taraflara indiğinizde Mälaren Gölünün şehrin manzarası ile bütünleştiğini göreceksiniz.

Stockholm'de gezilecek yerler
Mälaren Gölü

➡ Stockholm’de Gezilecek Yerler ➡

Katarinahissen (Katarina Asansörü)

1881 yılında inşa edilen asansör Södermalm adasının tepesine çıkmak için kullanılırken , 2010 yılında güvenlik sebebiyle kapatılmıştır. Asansörün en tepesine merdivenlerden yukarı çıkarakta ulaşabilirsiniz fakat günümüzde (2019 ) hemen önünde yapılan inşaat çalışmaları görüş alanını kapatmış. Bu yüzden Södermalm adasında bulunan Katarina asansörünü kullanmak yerine , Södermalm adasının en tepesine çıkıp farklı bir alandan Gamla Stan manzarasını görebilirsiniz.

Stockholm'de gezilecek yerler
Gamla Stan, Isveç

Stockholm Yeme- İçme

Stockholm'de gezilecek yerler
Stockholm Yeme- İçme

Tarihi evler arasında dolaşırken birçok sevimli kafe ve restoranlar ile karşılaşacaksınız. Hem bir şeyler atıştırabileceğiniz hem de şehrin hareketli hayatını izleyebileceğiniz kafe seçimini size bırakıyorum. Fiyatlar hemen hemen aynı fakat merkezin dışına doğru çıktığınızda fiyatların biraz düştüğünü söylemeliyim.

Yöresel yemek olarak ; İsveç köftesi ve deniz ürünlerinden oluşan sandviç ve yemekleri oldukça popülerdir. Tatlı olarak ise Kanelbulle mutlaka denemeniz gereken tarçınlı bir çörektir.

Stockholm'de gezilecek yerler
Kanelbulle , Tarçınlı çörek

Restorana gelirsek Järntorget Meydanında bulunan ve Guinnes rekorlar kitabına giren , dünyanın en eski restoranı olan Den Gyldene Freden (Altın Barış )restoranına mutlaka gitmelisiniz.

Restoran hafta içi 17:00 da hafta sonu ise 13:00 itibariyle hizmet veriyor. Ünlü bir restoran olmasına rağmen fiyatları bana normal geldi .

Güncel fiyatlara https://gyldenefreden.se/ den ulaşabilirsiniz.

Stockholm'de gezilecek yerler
Den Gyldene Freden Restoran

Stockholm Alışveriş

Stockholm'de gezilecek yerler
Vasterlanggatan Caddesi

Seyahatin olmazsa olmazı hediyelik eşyalar eminim hepinizin en sevdiği kısımdır .Şehrin merkezi yerlerinden biraz uzaklaşırsanız istediklerinize daha ucuz fiyata sahip olabilirsiniz.

Stockholm Ulaşım

Stockholm'de gezilecek yerler
Stockholm Ulaşım

Stockholm havalimanından şehir merkezine otobüs , metro ve taksi ile ulaşabilirsiniz.

  • Otobüs tek yön gidiş 120 SEK, Gidiş dönüş 215 SEK (45 dakika )(Flygbussarna )
  • Tren tek yön 260 SEK ,Gidiş dönüş 490 SEK (20 dakika )
  • Taxi en fazla 4 kişi tek yön 400-600

Bunları okuduktan sonra şok geçirmiş olabilirsiniz fakat derin bir nefes alın ve hemen FlixBus uygulamasını indirerek 3,90 Euroya tek yön biletinizi alın 🙂 Bilet alma işini otobüste de yapabiliyorsunuz fakat fiyat 10 Eurolara kadar artış gösterebiliyor.

Otobüsün ana kalkış yeri Terminal 5 te bulunuyor fakat diğer terminallerden de şehre ( 25 dakika )ulaşabilirsiniz.

İsveç’çe işinize yarabilecek bazı kelimeler

  • Hej (hey ) Merhaba
  • Hej da (hey do ) Güle güle
  • Tack (tak ) Teşekkürler
  • Ja (ya) Evet
  • Nej (Hayır )

Ben Stockholm’ ü baştan aşağıya gezmek, tüm müzelere girmek ve ulaşımdan tüm gün yararlanmak istiyorum derseniz tuzlu olan Stockholm Pass kartını satın alabilirsiniz 🙂 Detaylı bilgiye ise http://Stockholmpass.com dan ulaşabilirsiniz.

Bana sorarsanız sadece ilginizi çeken müzelere girseniz sizin için yeterli olacaktır. Müzeler hakkında bilgiye http://getyourguide.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz (fakat ufak bir bahşiş vermeniz doğru olur ) rehberli turlara katılmak isterseniz http://www.stockholmfreetour.com/ ‘u inceleyiniz.

Schengen ülkeleri hakkında daha fazla bilgiye ise https://gezginpiyanist.com/category/schengen-ulkeleri-ve-gezilecek-yerler/ ‘den ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.