El Calafate'de Gezilecek Yerler
Amerika,  Arjantin,  Vizesiz Ülkeler

El Calafate’de Gezilecek Yerler

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’ten başlamış olduğum gezime Ushuaia ve El Chalten şehirlerini gezerek devam etmiştim. Şimdi ise dünyada en çok beğendiğim yerler arasına giren El Calafate’yi sizlere anlatacağım. Burası Antartika iklimini yakından görebileceğiniz en yakın ve en ucuz yer olacak. El Calafate’de Gezilecek Yerler ‘de gördüklerinize inanamayacak , duyduklarınız ise sizi ürkütecek.. 

Eğer buraya Ushuaia’dan gelecekseniz öncelikle El Calafate’de bulunan Comandante Armando Tola uluslararası havalimanına gelmeniz gerekecek. Uçak yolculuğu Aerolíneas Argentinas havayolları ile yaklaşık 2 saat sürüyor. Şehir merkezine gitmenin en ucuz yolu ise havalimanının hemen çıkışından kalkan VES PATAGONIA otobüsleri olacak. Merkeze tek kişi ücreti 1.800 ARS. Biletinizi havalimanı içerisinden almanız gerekiyor. Havalimanına dönüşlerde ise rezervasyon yapmanız gerekecek. Rezervasyon yaptığınızda kaldığınız otelden sizi ücretsiz alacaklar. Rezervasyon için telefon numarasına @gezginpiyanist instagram adresimden bana yazarak ulaşabilirsiniz .

Eğer buradan El Chalten kasabasına gidecekseniz EL CHALTEN GEZİ REHBERİ ‘ne göz atmanızı tavsiye ederim.

El Calafate Şehir Merkezi

El Calafate'de Gezilecek Yerler
Şehir Merkezi , El Calafate, El Calafate’de Gezilecek Yerler

Şehir merkezi uzun bir caddeden oluşuyor. Caddenin her iki tarafında birçok restoran , bar ve seyahat acentaları bulunuyor. Caddenin sonunda bulunan Pura Vida restoranı önerebileceğim en güzel ve uygun fiyatlı sevimli bir restoran. Bu restoran güveçleriyle oldukça meşhur. Sürekli Fast food yemekten bıktığım için burası benim kurtarıcım oldu.

El Calafate buzullara yakın bir bölge olduğu için yaz olsa dahi hava sıcaklığı maximum 20 dereceye çıkıyor. Bu yüzden mutlaka yanınıza kalın kıyafetler almanızı öneririm . Ben ilkbaharın başlangıcı olan Mart ayında gittiğim için hava sıcaklığı yaza göre biraz daha düşüktü.

Arjantin hakkında daha fazla bilgi isterseniz ARJANTİN GEZİ REHBERİ ‘ne göz atmanızı tavsiye ederim.

Konaklama olarak ARBNB ve HOSTEL tercih ettim. Yani gecelik yaklaşık 600 tl ödemiş oldum. Toplam El Calafate’de 2 gece 3 gün kaldım .

Perito Moreno Buzulu 

Perito Moreno Buzulu, Arjantin’in güneybatısında, deniz seviyesinden sadece 1500 m yüksekte, Patagonya’nın Campo de Hielo Sur buzul bölgesinin bir parçasıdır. Adını Patagonya araştırmacısı Francisco Pascasio Moreno‘dan almış.

Bu buzul Arjantinden başlayıp Şiliye kadar uzanıyor. Her gün birçok parçası ürkütücü bir şekilde kırılarak suyun içerisine düşüyor. Fotoğrafta gördüğünüz buzul kütlesi sadece buzulun %10 luk kısmını oluşturuyor. Görünmeyen %90 lık kısmı ise suyun içerisinde bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda buzullara yaklaşan bir gezi botu suyun içerisinden yukarı doğru kırılan buzul sebebiyle botun parçalanmasına sebep olmuş. Bu sebeple günümüzde yapılan bot turlarında buzullara eskisi kadar yaklaşılmıyor. Bu yüzden ben bot turuna katılmadım.

Perito Moreno Buzulu etrafında 3 tane rota bulunuyor. Her rota sizlere farklı manzaralar sunacak. Bu yüzden hepsini gördüğünüzden mutlaka emin olun. 

Arjantin ile birlikte toplam 78 ülke ziyaret etmiş oldum. İnanın bana burası dünyada görmüş olduğum en etkileyici yerlerden biriydi. Buzulların kırılırken çıkarmış olduğu gürültü tüylerimi diken diken yaptı.. Normalde ziyaret ettiğim ülkelere tekrar gitmem ama bir gün tekrar buraya geleceğime adım kadar eminim. Peki ya siz olsaydınız tekrar buraya gelir miydiniz ?

Perito Moreno buzuluna El Calafate otogarından kalkan otobüsler ile 7,800 ARS ödeyerek gidebilirsiniz. Otobüs günde sadece iki kere, saat 09:00 da 12:30 da kalkıyor ve toplam 3 saat buzulda kalarak geri dönüş yapıyor. Perito Moreno giriş ücreti için ise 5.500 ARS ödemeniz gerekiyor. Kredi kartı ile ödeme yapmanız da mümkün. Ben sabah soğuk olur diye öğleden sonra gitmeyi tercih ettim. Eğer imkanınız varsa araba kiralayarak tüm gün buzulda vakit geçirmenizi tavsiye ederim. 

Eğer buraya Ushuaia’dan geleceksiniz USHUAIA GEZİ REHBERİNİ okumanızı tavsiye ederim. Bu gezi biraz yorucu ama eğlenceli . O yüzden mutlaka göz atın..

El Calafate’yi de gezdiğime göre Arjantin’in en meşhur şelalesi IGUAZU yu görmek için Cataratas şehrine doğru yola çıkıyorum. Yolculuk uçakla yaklaşık 2,5 saat sürecek.. 

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.