Bratislava'da Gezilecek Yerler
Avrupa,  Schengen Ülkeleri,  Slovakya

Bratislava’da Gezilecek Yerler

Venedik’ten çıkmış olduğum 6 günde 6 ülke Seyahatimin 5. ülkesi Slovakya’nın başkenti Bratislava’dayım. Bratislava’da gezilecek yerler diğer ülkelere kıyasla birbirine daha yakın ve hepsi birbirinden güzel bir mimariye sahip.

Bu arada maceramın da yavaş yavaş sonuna geliyordum. İçimde bir yandan sona yaklaşmanın verdiği mutluluk bir yandan gezinin bitecek olduğunun üzüntüsü vardı. Sanki bu gezi hiç bitmemeli ve hep  devam etmeliydi   😥   🙂

Budapeşte’den 4 saat süren bir tren yolculuğu sonrası Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya geldim. Bratislava o kadar sevimli bir başkent ki Bratislava’da gezilecek yerler de bir o kadar sevimli.Tren istasyonundan merkeze yürüyerek 15 dakikada ulaşabiliyorsunuz. İşte bu benim en sevdiğim şeydi  🙂 Hava henüz kararmamıştı ama bütün dükkanlar kapanmış ve sokaklarda bir sessizlik hakimdi. Eşyalarımı her zaman ki gibi merkez içerisinde bulunan hostelime bırakıyorum ve Brastislava’yı küçük bir keşfe çıkıyorum.

Slovakya’nın başkenti Brastislava sevimli mi sevimli küçücük bir şehir. Ben burayı gerçekten çok sevdim 🙂 Akla ilk heykeller geliyor Bratislava dendiği zaman  sanki kendinizi Eskişehir’e gelmiş gibi hissediyorsunuz. Her köşede bir heykel ama öylesine bir heykel değil hepsinin bir hikayesi bulunuyor 🙂 Bu şehri ziyaret etmek istiyorsanız eğer şunu söylemeliyim ki buraya Türkiye’den direk uçuş yok .  Sadece Kösice tarafına bir sefer var oda ülkenin en uç kısmı  🙄 Ülkeye gelmenin en kolay yolu ise uçakla yakınında bulunan ülkelere gelmek ve sonrasında otobüs yada trenle bu ülkeye giriş yapmaktır.  Resmi dili Slovakça’dır. Para birimi Euro’dur. İlkbahar ve yaz aylarında bu sevimli şehri görmenizi tavsiye ederim.  Schengen Vizesi ile ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

BRATİSLAVA’DA NERELERİ GÖRMELİYİM?

Michael Kapısı

Bratislava’da gezilecek yerlerin en başında  Michael kapısı geliyor. Şehrin en önemli sembollerinden biri olan ,14.yy’da inşa edilen bu kapı şehri çevreleyen dört kapıdan biridir .Kulenin hemen altında 29 başkente uzaklığını gösteren Sıfır Kilometre Taşı bulunuyor.Geziye başladığınızda sizi ilk bu tarihi kapı karşılıyor.

Michael Kapısı-Bratislava

 

Michael Kapısı-Bratislava

 

Michael Kapısı-Bratislava

Bastova Caddesi

Kapının hemen yanında Bastova Caddesi bulunuyor. Yan yana evlerin sıralandığı bu caddede Bratislava kalesini de görebiliyorsunuz. Gündüz sakin olan bu sevimli cadde geceleri masumiyetini kaybediyor  😆  😆

Bastova Caddesi

 

Bastova Caddesi

Ana Meydan-Hlavné námestie

Bratislava’nın ana meydanı olarak bilinen bu küçük ve sevimli meydanda 13.yy’a ait birçok eser bulunuyor. Meydanda  bulunan Belediye binası en eski taş binadır. Hemen  karşısında da Roland(Maximilian) çeşmesi yer alıyor. Çeşme 1572 yılında Macar kralı tarafından yaptırılmıştır.Meydan festivallere,Noel pazarlarına ve konserlere ev sahipliği yapıyor. Ben gittiğimde de festival vardı ve meydan  oldukça kalabalıktı. Bratislava’da gezilecek yerler arasına mutlaka bu meydan da eklenmelidir.

Slovakya-Bratislava

 

Hlavné námestie-Bratislava

 

Hlavné námestie-Bratislava

Önceki akşam şehir çok sessiz her yer kapalı demiştim ama sabahın ilk saatlerinde o ölü şehir nasıl birden kalabalık hale geldi anlamadım. O kadar insan nereden çıktı  😆

 

Belediye Binası-Bratislava

 

Roland Çeşmesi-Bratislava

Hlavné námestie yani ana meydanın çıkıp ileriye doğru gittiğinizde sizi Brtaislava’nın güzel ve canlı sokakları karşılıyor. Ayrıca yazının başında heykelleri ile meşhur bir şehir demiştim ya şimdi size o heykelleri ve hikayeleri de anlatacağım.

 

Shöne Naci-Bratislava

Slovakya’nın sembolü haline gelen bu heykelin ismi Shöne Naci  😆 Halk tarafından sevilen yakışıklı ve sempatik bir ünlüymüş. Bu yüzden onun anısına Ana Meydanın hemen yanına heykeli yapılmış. Şapkanın altında duranın da aşkını bulacağına  inanılıyormuş  😆

Slovakya-Bratislava

Slovakya’nın sevimli kırmızı otomobilleri her yerde karşınıza çıkıyor.

Bratislava Sokakları

 

Slovakya-Bratislava

Ara sokaklarında dolaşırken sizi kendine çeken hediyelik eşya dükkanları da ilginizi çekiyor.

Slovakya-Bratislava

 

Cumil-Bratislava

 

Cumil-Bratislava

Bir sonraki meşhur heykelimizin ismi Cumil  😆 Kanalizasyon işçisi olan Cumil, işten sonra bu şekilde dinlenir ve sokaktan geçen kadınların eteklerinin altına bakarmış. Bu heykelde Cumil’in anısına Bratislava sokaklarına eğlence katıyor.

Cumil-Bratislava

Seni gidi çapkın Cumil  😆

Bratislava Sokakları

Bratislava sokaklarında dolaşırken karşınıza birçok kafe çıkıyor. Buralarda oturup mola verebilir sokaktan geçen insanların mutluluğuna şahit olabilirsiniz.

Bratislava’da Ne Yenmeli?

Bratislava’da birçok yerde hot dog satılan küçük dükkanlar bulunuyor ve tadı da oldukça güzel denemenizi tavsiye ederim. Hatta tavuk dönerinden de mutlaka deneyin. Ben Türkiye’de bile böyle döner yediğimi hatırlamıyorum  😯

St.Martin Katedrali

14.yy’da inşa edilen bu Katedral Bratislava’nın en büyük katedralidir.Gotik tarzda bulunan bu katedral bir çok taç giydirme törenlerine ev sahipliği yapmıştır.

 

St.Martin Katedrali

Bratislava Kalesi

Braislava’da gezilecek yerler arasında bulunan, şehrin sembolü haline gelen kale Tuna nehri kıyısında bulunuyor. 9.yy’da yapılan bu kale günümüze gelene kadar birçok tadilat görmüştür. Ana meydanın birçok sokaklarından kendini gösteren  Bratislava kalesine yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Bratislava Kalesi

 

Bratislava Kalesi

 

Bratislava Kalesi

 

Bratislava Kalesi

 

Bratislava Kalesi Manzara

 

Bratislava Kalesi

Kaleye doğru çıkarken Bratislava’nın  yemyeşil doğası ile Tuna Nehri’nin güzelliğine şahit oluyorsunuz. Ayrıca ünlü UFO köpsünü de buraya çok yakın bir mesafede bulunuyor.

UFO köprüsü-Bratislava

 

UFO köprüsü-Bratislava

 

UFO köprüsü-Bratislava

St.Elizabeth Kilisesi-Mavi Kilise

Bratislava’da gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer yer ise Mavi kilisedir. 20.yy’da Elizabeth adına yapılan bu kilise’nin mavi renkte olmasının sebebi Elizabeth’in mucizelerini temsil etmesidir.

St.Elizabeth Kilisesi-Mavi Kilise

Kilisenin ön yüzünde bulunan mavi elbiseli kadın Elizabeth oluyor.

St.Elizabeth Kilisesi-Mavi Kilise

 

St.Elizabeth Kilisesi-Mavi Kilise

Bratislava’da Nerede Kalınmalı?

  1. Freddie Next to Mercury
  2. Patio Hostel
  3. Hostel Blues

Bu üç hostele de gidebilirsiniz. Ben Patio hostelde kaldım. Gayet merkezi,temiz ve kurumsal bir hosteldi.

Üzülerek de olsa bu ülkeden ayrılma vakti gelmişti.Geldiğim akşam turladığım Bratislava’yı sabahta gezdikten sonra akşama doğru yola çıkmaya karar verdim. Buradan Prag’a yani hedeflediğin ülkeme gidecektim. İki seçeneğim vardı otobüs yada tren. Tren otobüse göre burada daha pahalıydı üstelik trende internet de yoktu  🙄 Bu yüzden Fixbus’tan biletimi almaya karar verdim. Bilginiz olsun bazen Flixbus’ta özel indirimler olabiliyor onlardan faydalanmak için gezi sırasında arada bilet fiyatlarını kontrol edin. Ayrıca normalde aktarmalı 6 saatte gidebildiğiniz Prag’a  o gün 4 saatte gidebileceğiniz direk otobüs bulunuyordu. Şans işte 🙂 Evet şimdi gitme vakti geldi 4 saat sonra Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ta olacaktım.

Elveda Bratislava.. 😥

Prag yazımda görüşmek üzere..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.