Kosta Rika'da gezilecek yerler
Amerika,  Kosta Rika,  Vizesiz Ülkeler

Kosta Rika’da Gezilecek Yerler

Kosta Rika yakın zamana kadar ismini bile duymadığım bir ülkeydi. Pandemiden dolayı karantinasız giriş yapabileceğim vizesiz bir ülke ararken kendimi bu sevimli ülkede buldum . Ulaşımın meşakkatli olduğu bu ülkenin diğer Güney Amerika ülkelerinden pahalı olduğunu bilmelisiniz. Her ne kadar pahalı olsa da gördüğüm en güzel doğaya sahip ülkelerden birisiydi. Bakalım siz bu ülke hakkında neler düşüneceksiniz . Kosta Rika’da gezilecek yerler ..

Genel Bilgiler

İspanyolca’da Kosta kıyı , Rika zengin anlamına geliyor. Doğasıyla o kadar meşhur bir ülke ki ” Pura Vida ” yani “saf yaşam” ülkenin sloganı haline gelmiş.

San Jose , Kosta Rika’nın başkenti ve en büyük şehridir. Ülke panama ve Nikaragua arasında kalıyor. Resmi dili ispanyolca , para birimi ise Kosta Rika Kolunu (CRC ) dur. Ülkeye Türkiye’den direk uçuş bulunmuyor . Bu yüzden önce Kolombiya’dan Panama’ya daha sonra San joseye geçmeniz gerekecek . Yani toplam 20 saatlik bir uçuşa hazır olmalısınız. Ülkeye giriş vizesizdir.  Ziyaret edecekseniz en kurak dönemi olan Aralık-Mayıs aylarını tercih etmelisiniz. Ben yaz dönemi olan Mart ayında ziyaret ettim . 

Ülke Türkiye’den 7 saat geride o yüzden saate uyum sağlamanız biraz zaman alacak. 

San Jose

Costa Rika’nın başkenti San Jose her ne kadar diğer şehirleri kadar ilgi çekici olmasa da bir çok ülkenin başkentinden daha fazla doğal güzelliklere sahip. Volkanlarını ve ulusal parklarını ziyaret etmek , harika gün batımını izlemek burada yapmanız gerekenler arasında olmalıdır. 

Bunun dışında San Jose diğer şehirlere geçmeden önce dinlenebileceğiniz ve sıklıkla kullanacağınız bir şehir olacaktır . 15 günlük seyahatimin ilk 3 gününü hem ülkenin saatine alışmak hem de etrafı dolaşmak için ayırdım. Sonrasında ise diğer şehirlere geçebilmek için birkaç konaklamayı da burada gerçekleştirdim.  

Kosta Rika’da gezilecek yerler ve San Jose’de gezilecek yerlerden en popüler olanları şunlardır ;

İrazu Volkanı Ulusal Parkı

Kosta Rika’nın Cartago şehri yakınında yer alan aktif bir yanardağdır. El Coloso adıyla da bilinen bu yanardağa merkezden kalkan otobüsler ile ulaşabilirsiniz . Otobüs günde sadece bir defa sabah 8 de kalkıyor ve öğlen saatlerinde geri dönüyor.

Otobüs tek yön ücreti 2690 CRC 

Park’a gitmeden önce online olarak ödeme ve rezervasyon işlemini yapmanız gerekiyor. Yoksa içeriye almıyorlar. Parkın ücreti için ise 18 dolar ödedim . Bu verdiğim ücrete değdimi derseniz bence değmedi 🙂 Normalde volkan içerisinde Lagün olması gerekiyordu ama yaz dönemi olduğu için sudan eser yoktu. 

Bosque de la Hoja ( Yaprak Ormanı )

Heredia bölgesinde bulunan bu park yemyeşil geniş oturma alanları ve yürüyüş yoluna sahip . Ufak bir kasaba havası veren Heredia bölgesini gezerseniz mutlaka bu park da uğrayın .

Giriş ücreti 1000 CRC. Ulaşım için ise Uber kullanabilirsiniz.

La Sabana Metropolitan Park

San Jose’nin merkezinde bulunan bu park ülkenin en önemli ve en büyük kentsel parkıdır. Benim bu parkta en çok dikkatimi çeken şey bambu ağaçları oldu. Bunun dışında parkın içerisinde çeşitli ağaçlar ve bir stadyum bulunuyor. Parka merkezden yürüyerek ulaşabilirsiniz .

San Jose Central Market

San jose'de gezilecek yerler
Central Market , Kosta Rika’da gezilecek yerler 

Merkezde bulunan bu tarihi markette hediyelik eşyadan yiyecek ve içeceğe kadar bir çok şey bulabilirsiniz. 

Bunun dışında San Jose’nin sadece yayalar için kullanıma açık olan renkli caddelerinde yürüyüş yapabilir , butik mağazalarını gezebilirsiniz.

Monteverde

Bu ülkede beni en çok cezbeden şey muhteşem doğasının bir parçası olan yağmur ormanlarıydı. Hayatımda hiç yağmur ormanı görmemiş olmanın heyecanıyla San Jose’den bir an önce Monteverde’ye gitmek istiyordum. Kosta Rika o kadar turisttik bir ülke ki otel rezervasyonları ve otobüsler günler öncesinden bitiyor. Ben de bir kaç gün öncesinden zar zor iki farklı hostelde rezervasyon yapabildim . Otobüs için de 2 gün öncesinden bilet sormama rağmen kalmamıştı. Bu yüzden ;

San Jose ‘den Puntarenas 1,5 saat 1500 CRC , 

Puntarenas ‘dan Monteverde’ye 3,5 saatte 2500 CRC ödeyerek ulaştım .

Hem yolu uzatmış oldum hem de biraz daha pahalıya gitmiş oldum. Bir de yolda İngilizce bilmeyen insanlarla anlaşmaya çalışmak da cabası oldu 🙂 O yüzden yüksek sezonda giderseniz mutlaka otel rezervasyonunuzu ve otobüs biletinizi günler öncesinden ayarlayın.

Santa Elena Bulut Ormanı Parkı

Verdiğim giriş ücretini sonuna kadar hak eden bu park hafızamdan asla silinmeyecek . Binlerce bitki türü adeta birbiriyle sonsuz bir bütün içindeydi . Bir ağaç der geçersiniz ya hani burada bir ağacın üzerinde onlarca farklı bitki türleri de bir arada bulunuyordu. 

Parka gelecek olursak zorluk derecesine göre 4 patikadan oluşuyor . Kırmızı en uzunu , mavi orta derece , sarı ve yeşil en kısa olan rotalardı. Bilgilendirme tabelasına göre tüm patika yollar toplam 6-7 saatte bitiyordu fakat ben parkın tamamını 4 saatte bitirdim. 

Parkın giriş ücreti için 15 dolar ödedim . Parka ulaşmak için ise merkezden kalkan shuttle kullandım .

Park halkında detaylı bilgiye BURADAN  ulaşabilirsiniz .

Monteverde Bulut Ormanı Biyolojik Koruma Alanı

Santa Elena parkından sonra bu parka girmek istemediğim için hemen yanında bulunan ücretsiz sinek kuşlarının bulunduğu koruma alanını ziyaret ettim. Kuşlara şekerli su vererek gelen ziyaretçilerin kuşları yakından görmeleri sağlanıyordu. 

Merkezden kalkan belediye otobüsüyle buraya ulaştım ve dönüşte yürüyerek yaklaşık bir saatte merkeze ulaştım. 

Ficus Ağacı Monteverde

Kosta Rika ‘da girdiğiniz her güzel yol ya özel mülkiyettir ya da paralı giriştir. Kaldığım süre boyunca sürekli bir şeyleri görmek için para ödemek zorunda kaldım . Bu ağacı da aslında görmek ücretsizmiş ama son zamanlarda hemen yanında evi bulunan adam buradan giriş ücreti almak için devlete başvurmuş . Ne kadar doğru bilmiyorum ama başta 1000 CRC istedi. Ben tepki gösterdikten sonra da 500 CRC ye indirdi. Yani anlayacağız bu ülkede güzel olan her yeri görmek için para ödemek zorundasınız .

 

Monteverde Gün Batımı

Kaldığım Hostelde resepsiyonun önerisiyle gün batımını izlemek için Tropico Monteverde otelinin hemen yanındaki boşluk araziye gittim. Merkeze 25 dakikalık yürüme mesafesinde olan bu arazi normalde otele aitmiş ama gün batımını izlemek için bir çok insan buraya giriş yapabiliyor. Çok güzel bir gün batımı deneyimiydi . Mutlaka gelin.

Monteverde de “Mi Casa Tica ve Casa Tranquilo Hostelde” konakladım . Genel olarak fena değildi ama ikisinde de sıcak su yoktu. Monteverde de toplam 3 gece 4 gün kaldım .

Tüm bu yerler dışında gidebileceğiniz bir çok tur ve park bulunuyor. Hepsi hemen hemen birbirine benziyor. O fotoğraflarda gördüğünüz ağaçlar arasındaki köprülerin hepsine de aynı ücret ödemeniz gerekiyor. Öyle heveslenip ücretsiz gireceğinizi sanmayın 😀 Yani kısacası ben size gidebileceğiniz en güzel yerleri en uyguna nasıl görebilirsiniz onları gösteriyorum . Daha fazla tur ve aktivite bilgisini zaten resepsiyonunuz size verecektir. Paranız çoksa onlara da katılın tabi . Herkes benim gibi fakir değil ya 😀

La Fortuna

Siz de benim gibi Monteverde’den La Fortuna’ya geçmek istiyorsanız iki seçeneğinizin olduğunu bilmelisiniz. Bunlardan birisi 7-8 saat süren otobüs yolculuğu diğeri ise 4 saat süren Jeep- Boot -Jeep seçeneği olacak. Zaman benim için önemliydi o yüzden saat 8:30 hareket eden Jeep- Boot -Jeep için 25$ ödedim. Ulaşımın bu kadar zor olmasının sebebi Monteverde ve La Fortuna arasında geçen nehirdi. Otobüs çevresinden dolaşmak zorunda kalıyordu . Bu yüzden diğer seçenek de indi bindi çok olsa da daha kısa sürede La Fortunaya ulaşımı mümkün kılıyor . 

La Fortuna da Hostelde kalmak yerine merkeze yakın olan bir Airbnb tercih ettim. Burayı seyahatim öncesinde ayarladığım için mutluydum çünkü gittiğim gün baktığımda bütün ay çoktan rezerve edilmişti. Odada ihtiyacım olan her şey vardı. Kosta Rika’da lüks bir otelde kalmıyorsanız maalesef odalarda sıcak su bulmak imkansız . Bu yüzden Airbnb de sıcak su olması beni en çok mutlu eden şey oldu.

Arenal Volkanı Ekolojik Parkı

La Fortunaya gelmemdeki en büyük sebep Arenal Volkanı oldu . Dünyanın aktif yanar dağlarından biri olan Arenal Volkanı 2010 dan beri sessizliğini koruyor. Şehrin bir çok yerinden görebileceğiniz yanardağı net bir şekilde görebilmek için havanın açık ve güneşli olması gerekiyor . Bu biraz şans diyebilirim . Ee tabi kuzey ışıklarında olduğu gibi şansızlığım burada da beni yalnız bırakmadı 😀

Zirveye çıktığımda yağmurdan dolayı çok sis vardı. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi finale ulaştığımda geziye başladığım ilk halimden eser kalmamıştı 😀

Parka giriş ücreti için 15$ ödedim . Diğer parklardan en ucuzu ve en güzeli bence bu park . Giriş yapmadan önce kolunuza sarı bir bileklik veriyorlar ve hayvanlara dokunmama konusunda sizi uyarıyorlar. Toplam 3 patika yol bulunuyor. Parka girdiğinizde hemen sağ tarafta kırmızı bir patika yol var. Eğer buradan girerseniz çok zor bir rotayla karşılaşacaksınız . Ben sevdiğim için sorun olmadı. Kırmızı rota 1,5 saat sürüyor . Eğer mavi ana yoldan devam ederseniz Kırmızı rotanın çıkışına 15 dakikada ulaşabilirsiniz 😀

Kırmızı rotanın bitiminden sonra mavi yoldan devam ederek Arenal volkanına ulaşılıyor. Parkta farklı hayvanlar görmeniz mümkün . Benim en büyük şansım ise Dev Tukanı görmek oldu. Oturmuş manzarayı izlerken Tukan bana şarkı söylüyordu . Onu bu sayede görebildim yoksa ağaçların arasında onu farketmek oldukça zordu.

Volkana ulaşmak için ise terminalden günde sadece bir defa kalkan otobüsler ile ulaşabilirsiniz.  Tek yön ücreti için 925 CRC ödedim . Ücret gideceğiniz yere göre artabilir .

Ücretsiz Doğal Kaplıcalar

Her şeyi paralı yapan Kosta Rika buradan nasıl giriş ücreti almadı şaşırdım doğrusu 🙂 Çok fazla geniş bir alana sahip değil ama benim çok hoşuma gitti. Hatta uzaktan buz gibi bir ırmak sanabilirsiniz ama aslında burası sıcacık bir kaplıca .

Arenal Volkanı ekolojik parktan buraya yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz . Merkeze dönüş için saat 3 te Tabacon oteli önünden kalkan otobüse yetişmeniz gerekiyor. 

Merkez için dönüş otobüsüne 1200 CRC ödedim .

El Salto ( Rope Swing )

Merkeze yürüme mesafesinde bulunan bu ırmak da La Fortuna da ücretsiz giriş yapabileceğiniz yerlerden bir diğeri olacak . Hafta sonu oldukça kalabalık olan bu ırmak hafta içi biraz daha sakindi.  Eğer buraya gelirseniz mutlaka bikininizi yanınıza getirin.  Irmak ismini içerisinde bulunan ve suya atlamak için kullanılan ipten alıyor.

La Fortuna ‘da da gidebileceğiniz bir çok park ve tur bulunuyor . Mesela şelaleler çok meşhur ama ben daha önce görmediğim doğal güzelliklere yoğunlaştığım için  gitme ihtiyacı duymadım . Lakin giriş ücretleri biraz daha insancıl olsaydı gitmeye değer görebilirdim.

Manuel Antonio

Doğaya doyduk biraz da güneşlenelim diyenler için Puntarenas bölgesinde bulunan Manuel Antonio’yu ziyaret etmenizi öneriyorum . Denizi ,kumu ve doğasına hayran kalacağınız Manuel Antonio ‘da da maalesef birçok yere girmeden önce giriş ücreti ödemeniz gerekecek.

San Jose terminalden kalkan otobüsler ile 3,5 saatte buraya ulaşabilirsiniz . Otobüs ücreti için 6000 CRC ödedim

Manuel Antonio National Park

Kosta Rika’nın milli parklarından biri olan Manuel Antonio Parkı ; size harika plajları , birbirinden farklı bitki ve hayvan türleri ile iç içe olacağınız bir gün yaşatacak. Bu parkta bir yandan doğa yürüyüşleri yaparken diğer yandan plajlarında güneşlenip denize girebileceksiniz.

Parka giriş için önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor aksi halde siz oraya gittinizde günlük kota doldu diyerek ertesi güne gelmenizi isteyebilirler.

Park için 18$ giriş ücreti ödedim .

Parkta çeşitli kuşlar , maymunlar , ufak kurbağalar gibi bilindik hayvanlar dışında ilk defa gördüğüm Tembel hayvan da bulunuyordu. O kadar yavaş hareket ediyor ki gerçekten isminin hakkını veriyordu 😀

Parka çok erken saatlerde gidip öğlen 3 gibi döndüm . Bütün gününüzü burada rahatlıkla geçirebilirsiniz . Bilmeniz gereken tek şey içeriye su dışında kesinlikle yiyecek almıyorlar. Eğer acıkırsanız da içeride büyük bir kafe bulunuyor.

Manuel Antonio Şehir Merkezi 

Ulusal park dışında bir kaç tane ücretsiz plaj var fakat pek güzel olduğunu söyleyemeyeceğim . Siz en iyisi paraya kıyıp plaj için Ulusal parka gidin derim. Bunun dışında merkezde yürüyüş yapabileceğiniz bir liman ve yemek yiyebileceğiniz bir çok kafe bulunuyor . Akşam gün batımını mutlaka izleyin.

Manuel Antonio’da 2 gece 3 gün Teva Eco Retreat otelde kaldım. Oteller ve hosteller bu bölgede daha pahalı olduğu için rezervasyonunuzu çok önceden yapmalısınız.

Yöresel yemeklere gelirsek Galle Pinto hem kahvaltıda yenilen hem de öğle arasında halk tarafından tercih edilen meşhur bir yemek. Siyah fasülye , pirinç ,kızartılmış muz ve sosla servis ediliyor. Tercihe göre yanında tavuk ya da ette isteyebilirsiniz. 

Bunun dışında Seafood yiyebilirsiniz ama fiyatları cep yakıyor . 

Meksika kökenli bir atıştırmalık olan Nachosu ilk Panama’da denemiştim . Yıllar sonra tekrar bu lezzeti tatmayı özlemişim . Görüldüğü gibi salataya benziyor ve cipsle servis ediliyor. Ana maddesi olarak tavuk ya da et tercih edilebilirsiniz. 

Restoranlar için bir öneri vermeyeceğim çünkü hepsi birbirine çok benziyor ve hepsi pahalı 😀 Ruh halinize göre istediğinize girebilirsiniz.

 

Önemli Bilgiler

 • Kosta Rika her ne kadar ufak , masum ve sevimli bir ülke gibi gözükse de çok pahalı bir ülke .
 • Resmi dili Ispanyolca olduğu için İngilizce konusunda Meksikalılar kadar kötü olmasalar da turistik olmayan bölgelerde anlaşmak sizi zorlayacak . Bu geziden sonra ispanyolca öğrenmeye başladım. Sanırım Güney Amerika’yı rahat gezebilmemin tek yolu bu 😀 
 • Ülkeye Panama üzerinden gelecekseniz gümrükten geçmeniz gerekecek. Bu yüzden bagajınızda et , sebze ve meyve bulundurmayın . Yoksa hepsini çöpe atmanın yanında bir de üstüne ceza yersiniz.
 • Kosta Rika güvenli bir ülke ama siz gene de akşam saatlerinde ara sokaklarda dolanmayın .
 • Bu ülkede Euroyu pek sevmiyorlar . O yüzden yanınızda Dolar getirin .
 • Yanınızda su geçirmez bir çanta bulundurun çünkü tropikal bir ülke olduğu için ne zaman yağmur yağacağı belli olmuyor.
 • Sinekler için gelmeden önce bir sinek kovucu bileklik alın derim . Ben bu konuda çok rahat ettim ve neredeyse hiç sineklere maruz kalmadım .
 • Havalimanına giderken ya da aksam saatlerinde Uber kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Ülkede bütün çeşme suları içiliyor. 
 • Ülke hakkında daha fazla fotoğraf ve video için gezgin piyanist instagram adresimdeki hikayelere bi göz atın derim . Ee gelmişken bir de takibe alın bir zahmet 🙂
 • Kosta Rika dışında Panamayı da görmek isterseniz BURADAN bilgi alabilirsiniz.

Hadi benden bu kadar .. Bir sonraki ülkede görüşmek üzere .. Pura Vida Amigos ! 😀

 

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.