Sao Paulo'da gezilecek yerler
Amerika,  Brezilya,  Vizesiz Ülkeler

Sao Paulo’da gezilecek yerler

Sao Paulo Brezilya’nın en büyük ve en zengin şehridir. Brezilya’yı eminim Rio karnavalları ile tanıyorsunuz .Bunun yanında sıklıkla karşılaşacağınız duvar grafitileri de bu ülkede oldukça popüler . Fakat Sao Paulo her ne kadar büyük bir şehir olsa da açıkcası sizi çok fazla cezbedeceğini düşünmüyorum. Sao Paulo’da gezilecek yerler..

Genel Bilgiler

Rio karnavalları ile tanıdığımız Brezilya,  Güney Amerika’da yer alıyor. Türkiye’den direk uçakla 12 saatte bu ülkeye ulaşabilirsiniz. Resmi dili Portekizcedir,  o yüzden ingilizce bilmeniz burada iletişim için çok yeterli olmayacak. Brezilya Türkiye’den 6 saat geridedir . Ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. Para birimi Brezilya Reali (BRL) dir. Aralık-Şubat yazları olduğu için aşırı sıcak ve yağışlıdır. Mart – Mayıs ayları Sonbahar.  Haziran – Ağustos arası ise kış aylarıdır. Brezilya genel olarak olarak suç olanlarının yüksek olduğu bir ülke o yüzden bu ülkede başınızın belaya girmesini istemiyorsanız tavsiyelerimi ciddiye alın.

Sao Paulo Katedrali

Sao Paulo'da gezilecek yerler
Sao Paulo Katedrali ,  Sao Paulo’da gezilecek yerler

Dünyanın en büyük 4. Neo-Gotik katedrali olarak bilinen  Sao Paulo katedralinin inşası 1913 yılında başlamış ve 40 yıl sonra bitmiştir. Görünüş olarak güzel gözükse de anlattıklarımdan sonra eminim şoka gireceksiniz !

Beni ne kadar takip ediyorsunuz bilmiyorum ama genelde seyahat ve gezilerimi tek başıma yapıyorum . Şimdiye kadar şükürler olsun ki başıma kötü bir olay gelmedi yada herhangi bir korku yaşamadım. Ama samimi söylüyorum hayatımda hiç bir ülkede bu meydanda korktuğum kadar korkmadım. Hatta Afrika bile buranın yanında masum kalır !

Genelde bir ülkeye giriş yapmadan önce orada yaşayanlar ile iletişim kurar ve nerelere gitmemem gerektiği hakkında tavsiyeler alırım . Keşke bu sefer almasaydım diyorum. Bazen bir şeyleri bilmemek gerekiyor. Özellikle yalnız seyahat ederken olumsuz şeyleri bilmek insanı psikolojik olarak etkiliyor. 

Peki neydi bu meydanda beni korkutan ? 

Meydana girer girmez size şaka yapmıyorum etrafım evsizlerle doluydu . Bir Katedralin etrafında 100 belki daha fazla evsiz nasıl yaşayabiliyordu ! Çadırlar , ağaca iple bağlanmış köpekler , yerde yatanlar .. Gördüklerimi anlatmama kelimeler kifayetsiz kalır . İşin ilginç yanı burası Sao Paulonun en meşhur turistik bir bölgesiydi ! 

Burada yaklaşık 3 dakika kaldım . 2 tane korkarak fotoğraf çektim ve hemen metroya doğru giderek ayrıldım. Etrafında ne vardı hiç bakmadım.

Katedral Praçe de Se meydanındaydı. Metro ile gelirseniz  Se durağında (kırmızı hat 3 ) inmeniz gerekecek. 

Municipal Marcedo

Sao Paulo'da gezilecek yerler
Municipal Marcedo

Sao Paulo’da belediye pazarı olarak bilinen , içerisinde meyve , sebze, baharat , deniz ürünleri , yeme içme gibi bir çok seçenek  bulunan halka açık bir pazardır .

Municipal Marcedo , Sao Paulo Katedrali’ne sadece 15 dakika yürüme mesafesinde !

Marketin içerisinde belki hayatınızda ilk defa göreceğiniz meyveler var. Mesela Kakao’nun taze halini ben ilk defa burada gördüm. Almak istediniz meyvelerde mutlaka pazarlık yapın. 

Kakaoya 20 Brezilya Reali ödedim.

 

Bunun dışında Jamelao meyvesi de buraya özgü , tadı kavuna benzeyen bir meyveymiş .

Bunlar dışında mutlaka yöresel baharatlardan alın ve vaktiniz varsa yeme içme alanlarında deniz ürünleri yiyin. 

Sao Paulo'da gezilecek yerler
Municipal Marcedo

Mesela 6 lı istiridyenin fiyatı 30 Brezilya Realiydi. Deniz ürünleri sevenler için burası bulunmaz bir cennet ve fiyatları da oldukça uygun.

Temiz ve oldukça popüler olan bu marketi kesinlikle görmeden dönmeyin . Wifiye ihtiyacınız olursa da yeme içme alanlarının çoğunda mevcut.

Beco do Batman – Batman Alley

 

Batman Alley , Sao Paulo’nun zengin semtlerinden biri olan Vila Madalena bölgesinde yer alıyor . Grafitileri ile meşhur olan Batman Alley turistik bakımdan oldukça popüler.

Sao Paulo katedralindeki o berbat görüntüye buralarda hiç karşılaşmadım. Mutlaka buraya uğrayın . 

Bar do Coco buranın en meşhur barlarından birisi. Açıksa burada mutlaka mola verip bir şeyler için. 

Buraya metro ile gelmek isteseniz Sumare metro durağına  ( Yeşil hat 2 ) 15-20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.  Eğer isteseniz Uber de kullanabilirsiniz. 

Rua Augusta

Sao Paulo'da gezilecek yerler
Rua Augusta, Sao Paulo

Gece hayatını seviyorsanız burası tam size göre . Gündüz ölü bir cadde olan Rua Augusta akşamları hareketlenerek renkli bir hale geliyor. Pandemiden dolayı eski halini göremeyecek olsanız da gitmeden önce caddedeki ünlü restoran ve barların açık olup olmadığını teyit edin . Ben gittiğimde hem gündüz olduğu için hem de pandemiden dolayı her yer kapalıydı ve etrafta ilgi çekici hiç bir şey yoktu. Fakat cadde dışında etraf oldukça lüks ve yüksek yapılar ile çevriliydi. Özellikle fotoğraftaki binaları çok beğendim.

Buraya metro ile gelmek isteseniz Consolaçao metro durağında  ( Yeşil hat 2 ) inip 5 dakika yürümeyle Rua Augusta’ya ulaşabilirsiniz .  Eğer isteseniz Uber de kullanabilirsiniz. 

Trianon Park

Sao Paulo'da gezilecek yerler
Trianon Park,  Sao Paulo’da gezilecek yerler

1892 den beri ayakta kalan ve 129 yıllık bir geçmişe sahip olan bu park şehrin kalabalığından uzaklaşacağınız tropik ağaçlara sahip ücretsiz  bir park. Rua Augusto’ya gelirseniz buraya da mutlaka uğrayın .

Buraya metro ile gelmek isteseniz Consolaçao metro durağında  ( Yeşil hat 2 ) inip 10 dakika yürümeyle Rua Augusta’ya ulaşabilirsiniz .  Eğer isteseniz Uber de kullanabilirsiniz. 

Tüm bu yerler dışında , 

  • Se meydanına yakın  bir mesafede bulunan Farol Santander müzesine gidip, şehre tepeden bakabilirsiniz.
  • Şehrin en meşhur parkı olan ibirapuera parka gidip yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Şehirden biraz uzaklaşmak isterseniz de Holambra (2,5 saat ) ya da Paranapiacaba yı (1,5 saat ) ziyaret edebilirsiniz.

Sao Paulo Ulaşım 

Sao Paulo ‘da kaldığım süre içinde metro ve Uber kullandım. Metro oldukça rahat ve güvenli fakat bazen çok kalabalık olabiliyor. Özellikle Hat 3 her zaman kalabalık oluyor ama her 2 dakikada bir geliyor.

Güncel metro haritasına  BURADAN ulaşabilirsiniz.

Metro ücreti tek yön R$ 4,40 .Tek biletle 3 aktarma yaptım ve merkeze ulaştım .Turnikeden çıkmadığınız sürece aktarma yapabilirsiniz.

Havalimanından merkeze tren ( R$ 8 ) ve metro ( R$ 4,40 ) ya da 257 numaralı otobüsle ( R$ 7 ) gidebilirsiniz.  257 nolu otobüs Tatuape metro durağına kadar gidiyor . Otobüsten indikten sonra merkeze gitmek için metroya binmeniz gerekecek. Yolculuk merkeze yaklaşık 45 -50 dakika sürüyor .

Size tavsiyem gelmeden önce mutlaka metro haritasının çıktısını alın,  gerçekten çok işe yarıyor .

Brezilya Yöresel Yemekleri

Sao Paulo'da gezilecek yerler
Brezilya Yöresel Yemekleri

Öncelikle bilmelisiniz ki Brezilya mutfağı bizim damak zevkimize biraz uzak . Farklı lezzetleri denemeye açıksanız size Brezilyalıların popüler restoranı MOCOTO ı öneriyorum. Bunun dışında bir çok yöresel yiyeceklerinde domuz eti kullanılıyor. Sipariş etmeden önce olmadığını teyit edin. Fotoğrafta gördüğünüz hiç bir yiyecekte domuz eti bulunmuyor.

 1. Carne Seca Desfiada Com Cebola- Roxa = Soğan, biberle kavrulmuş kurutulmuş et  ( En atta )  Tuzluydu pek beğenmedim , Fiyat =68,90 Brezilya Reali
 2. Peixadinha Da Sao Francisco= Balık yemeği ( en ortadaki )  Kesinlikle en beğendiğim buydu . Fiyat 68, 90 Brezilya Reali 
 3. Escondidinho De Frango Com Nata = Çoban turtası , Patates püresinin içinde et parçaları, peynir ve sebze vardı ( Sol üste kasenin içinde)  Tadı fena değildi . Fiyat 46,90 Brezilya Reali 
 4. Chips De Mandioca = Patates cipse benziyordu farklı bir tadı vardı. ( Sol altta bulunan yarısı boş olan kase 🙂 Fiyatı = 17,90
 5. Mocobreja = Brezilya’nın meşhur birisi . 1, 5 lt fiyatı 26,90 

Pilav  ve haşlanmış patatesler ikramdı. 

Sao Paulo'da gezilecek yerler
Brezilya Yöresel Tatlısı

 

Tatlı olarak ise Pudim olarak yazılan Puding yedim. Üzerindeki acımsı bir karamele benziyordu . Genel olarak beğendim . Fiyatı =18,90 Brezilya Reali 

Bu restoranda yemek yiyebilmek için bir saat beklemeniz gerekecek çünkü her daim çok yoğun olan popüler bir restoran. Ayrıca İngilizce pek bilmiyorlar ama bir şekilde anlaşılıyor 🙂

Merkezden yarım saat uzaklıkta bulunan bu restoran sapa bir yerde kalıyor . Eğer buraya Uber ile gelirseniz 30 Brezilya Reali tutuyor.

Yemekler dışında Brezilya’da Papaya , Guava , Granadilla meyveleri oldukça meşhur. Ayrılmadan mutlaka bunlardan tatmayı unutmayın .

Önemli Tavsiyeler !

 1. Dünya’da suç oranlarının en yüksek olduğu bir ülkede olduğunuzu unutmayın .
 2.  Mümkünse yanınızda değerli takı, yüksek paralar ve kamera taşımayın.
 3. Brezilya güvenli mi ? sorusunun cevabı kesinlikle hayır .
 4. Her ne kadar bana güvenli bir şehirmiş gibi gözükse de tedbiri elden bırakmayın ve uyanık olun.
 5. Telefonunuzu eliniz de kesinlikle taşımayın ve kullanırken dikkat çekmeyin.
 6. Metrolar genel olarak güvenli ama çantanıza dikkat edin.
 7. Acil durum numaraları – itfaiye 193, Polis 190 , Ambulans 192

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.. 

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.