Havana'da gezilecek yerler
Küba,  Vizeli Ülkeler

Havana’da gezilecek yerler

Karayiplerde bir ada ülkesi olan Küba’nın başkenti Havana’nın orijinal adı La Habana’dır. Diğer ülkelerden çok farklı bir  yaşam tarzına sahip olan Küba gördüğünüz hiçbir ülkeye benzemiyor. Ülkeye girdiğinizde sizi rengarenk eski evler ve klasik otomobiller karşılıyor. Kendinizi adeta 1950 yıllarında buluyorsunuz. Sanki farklı bir ülkeye değilde geçmiş bir çağa yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz.  ➡ Havana’da gezilecek yerler  ➡

Küba Genel Bilgi

Türkiye’den 12 saat uzaklıkta bulunan bu ülkenin resmi dili İspanyolca’dır. Para birimi ; yerlilerin kullandığı para birimi CUP , turistlerin kullandığı para birimi  CUC olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bizi ilgilendiren turistlerin kullandığı pezo, CUC oluyor. Euro ile hemen hemen eşdeğer olan CUC heryerde kullanılıyor.Türkiye’den 7 saat geride olan bu ülkeden döndüğünüz de çok güzel jetlag oluyorsunuz  🙂  Kasım ve Nisan ayları kurak dönemi olduğu için ziyarete daha uygundur. Eğer benim gibi Haziran-Ekim arası gelirseniz şiddetli yağmurlara hatta kasırgalara denk gelebilirsiniz. Yağmurunu yaşamış biri olarak kasırgasını düşünemiyorum  🙄 Ülkeye giriş Vizelidir. Vize hakkında detaylı bilgiye http://www.kubakonsoloslugu.com  adresinden ulaşabilirsiniz.

Havana’da Nereleri Görmeliyim ?

Küba’nın başkenti Havana’ya geldiğinizde görülmesi gereken tüm yerler eski şehir olarak adlandırılan La Habana Vieja ‘da bulunuyor. Onun dışında Centro Havana ve Vedado bölgeleride gezilecek yerler arasına giriyor.

Plaza de la Catedral- Katedral Meydanı

Adını San Cristobal de La Habana katedralinden alan bu meydan eski şehir bölümünün ana meydanı ve merkezidir. Meydanında oturup dinlenebileceğiniz birçok kafe ve hediyelik eşya satan küçük dükkanlar bulunuyor.

Plaza de la Catedral-Havana/Küba

 

Plaza de la Catedral-Havana/Küba

Plaza de Armas

İkinci el açık hava pazarının kurulduğu bu meydan Havana’nın en turistik meydanlarından biridir.Pazartesi hariç her gün bu pazarı ziyaret edebilirsiniz.Obispo caddesinden Plaza de Armas’e doğru gelirseniz renkli Havana kadınları ilk karşılaşıyorsunuz. Eğer fotoğraf çekinmek isterseniz fiyatı 3 CUC.  Ayrıca sokaklardan yükselen Latin müzikleri ve dans gösterileri de sizi kendine doğru çekecektir.

Obispo caddesi-Havana/Küba

 Latin Müziği Video;

Plaza  de Armas meydanın ortasında Küba’nın bağımsızlık mücadelesini başlatan Carlos Manuel de Cespedes’in mermer heykeli bulunuyor.

Plaza de Armas-Havana

 

Plaza de Armas-Havana

Aşağıda gördüğünüz heykel çok gerçek dışı gibi gözüksede gerçek bir insan  😯

Plaza de Armas-Havana

Plaza de Armas sokağından dümdüz ilerleyip sağa doğru döndüğünüzde “La Taberna del Galeon ” yazan bir dükkanla karşılaşacaksınız. Eğer puro almak isterseniz kalitesine göre birçok fiyatta puro bulabilirsiniz.

Havana-Küba

Castillo de la Real Fuerza-Eski Kale

1577 yılında savunma amaçlı yapılan bu kale bir süre kullanıldıktan sonra yetersiz kaldığı için kapatılmıştır. Günümüzde ise Küba tarihini yansıtan bir müze haline getirilmiştir.

Castillo de la Real Fuerza-Eski Kale

Plaza Vieja-Eski Meydan

Havana’nın en eski meydanlarından biridir. Rengarenk binaların ortasında bulunan bu meydan Havana’nın kalbi diyebiliriz. Meydanın ortasında bulunan çeşme ise 18.yy da yapılmıştır.Çevresinde birçok kafeler ve hediyelik eşya dükkanları bulunan bu meydanda Havana’nın en eski yapıları bulunuyor.

Eski Meydan  Video ;

➡ Havana’da gezilecek yerler  ➡

Havana ve Plaza Vieja’da yöresel kıyafetleri ile yada ellerinde puroları ile dans eden mutlu insanlar görürseniz işte onlar tam olarak kübanın yerli halkıdır. O kadar mutlular ki imrenmemek elde değil.

Plaza Vieja-Eski Meydan-Küba

➡ Havana’da gezilecek yerler  ➡

Plaza Vieja-Eski Meydan-Küba

Meydandan uzaklaşıp ara sokaklarına girdiğinizde eski yapılar ve klasik arabalar ile karşılaşıyorsunuz.

 

Plaza Vieja-Eski Meydan-Küba

 

Plaza Vieja-Eski Meydan-Küba

➡ Havana’da gezilecek yerler  ➡

Plaza Vieja-Eski Meydan-Küba

 

Plaza Vieja-Eski Meydan-Küba

Her sokakta farklı bir müzikle eğlendiğimiz Küba’nın başkenti Havana’yı çok seveceksiniz.

Video;

Küba’da tüm işletmeler devlete ait ve insanların çok lüks hayat yaşamaları devlet tarafından engellenmektedir.Durum böyle oluncada eşit gelire ve yaşam standartlarına sahip olan insanlar daha mutlu yaşamaktadır. Bu yüzden çevrede çok fazla alışveriş dükkanları bulunmuyor. Olanlarda salaş ve ufak dükkanlar şeklinde ama onlar bile yetiyor.

Küba-Havana

 

Küba-Havana

 

Plaza Vieja-Eski Meydan-Küba

➡ Havana’da gezilecek yerler  ➡

Plaza Vieja-Eski Meydan-Küba

 

Plaza Vieja-Eski Meydan-Küba

Castillo de los Tres Reyes del Morro-Morro Kalesi

Savunma amaçlı yapılan bu kalenin yapımı 30 yıl sürmüştür. Eski şehir merkezinin ve Malecon sahilinin başlangıç noktasında bulunan bu kalenin hemen karşısında Atatürk büstü bulunuyor.

Castillo de los Tres Reyes del Morro-Morro Kalesi

Atatürk Büstü

Puerto caddesi üzerinde, halklarını özgürleştiren liderler parkında bulunan Atatürk heykeli , Küba yetkililerinin isteği üzerine heykeltıraş Metin Yurdanur ve Nazım Hikmet ile birlikte yapılarak parka yerleştirilmiştir.Normalde Küba’da hiçbir yabancı devlet adamının heykeli bulunmuyor fakat Atatürk’e olan sevgileri o kadar fazla ki heykelini bile en işlek bölgeye koymuşlar. Heykel Morro kalesinin hemen karşısında merkeze çok yakın bir konumda bulunuyor.

Atatürk büstü-Havana-Küba

Malecon-Avenida de Maceo

Sahil şeridinde bulunan 8 km yürüyüş alanıdır.Gündüzleri sakin olan bu sahil şeridi akşama doğru yerel halkın gelmesiyle daha renkli hale geliyor.

Malecon-Avenida de Maceo-Küba

➡ Havana’da gezilecek yerler  ➡

Malecon-Avenida de Maceo-Küba

El Capitolio

1926 yılında inşa edilen bu yapı Küba devriminde önce meclis binası olarak kullanılırken günümüzde bilim ve teknoloji bakanlığı için kullanılıyor.Yakın zamanda gelirseniz eğer restoreden dolayı içeriye girilemiyor.

Capitolio Nacional
Capitolio Nacional

Küba’da Klasik Araba Turu

Kübaya gelmişken klasik arabalara binip şehri turlamadan dönmek olmaz. Şehre girdiğinizde sizi karşılayan bu klasik arabalar Havana’nın en büyük gelir kaynağı oluyor. Renk renk birbirinden güzel bu klasik araçlar ile şehri bir saat turlamanın fiyatı 40 CUC. Eski şehir merkezini gezdikten sonra şehrin modern kesimini bu turla gezmeniz büyük bir avantaj sağlıyor. El Capitolio’ya geldiğinizde burada gezi için birçok klasik araba bulabilirsiniz.

Havana-Küba

 

Küba-Havana

 

Küba’da Klasik Araba Turu

 

Küba-Havana

 

Klasik araba turunda göreceğiniz yerler;

Bir saat boyunca listedeki yerlerden geçerek şehir turu yapıyorsunuz. İsteğe göre gitmek istediğiniz başka bir yer varsa oralara da gidebilirsiniz.Pazarlık yapmayı unutmayın.

Plaza de La Revolucion- Devrim Meydanı

Türkçe karşılığı Devrim Meydanı olan Plaza de la Revolucion dünyanın en büyük meydanlarından biridir.Bu meydanda Küba devriminin önderi devrimci Fidel Castro önlülüğünde birçok protesto ve eylemler yaşanmıştır.Ayrıca meydan da Hasta la Victoria Siempre “Daima Zafere ” anlamına gelen Che’nin sözü ve demirden silueti bulunuyor.

Plaza de La Revolucion- Devrim Meydanı-Küba

➡ Havana’da gezilecek yerler  ➡

Plaza de La Revolucion- Devrim Meydanı-Küba

Santa Maria del Mar

Havana’ya gelmişken birde denize girmek istiyorsanız taksi ile şehre 40 dakika uzaklıkta bulunan Santa Maria Plajına gidebilirsiniz. Masmavi denizi ve yumuşak kumlu plajıyla görülmeye değer diyebilirim. Denizi genelde dalgalı ve suyu çok berrak değil fakat buna rağmen gördüğünüz manzaraya değer.

Santa Maria del Mar-Havana-Küba

Plajda Şezlong ve şemsiye ücreti toplam 4 CUC.

Santa Maria del Mar Plajı Video;

Eski Havana bölgesinden taksi ile 25-30 CUC ile buraya gelebilirsiniz. Dönüş saatinizi taksiye söyleyin ki sizi tekrar almaya gelsin çünkü merkezden taksinin gelmesi en az yarım saat sürüyor. Bölgede taksiler var fakat denk gelmeyedebilir.

Santa Maria del Mar-Küba

 

Havana’da Ne Yenir?

Ülkede siyah fasulye,mısır ve muz yemeklerde sıklıkla kullanılıyor. Siyah barbunyalı pirinç pilavları “Arroz Moro Y Cristianos” yöresel yemekleridir. Satın alırken içerisinde domuz eti olup olmadığını mutlaka sorun çünkü bazı bölgelerde domuz eti ile birlikte pişiriliyor.Pilavın fiyatı 2 CUC.

Arroz Moro Y Cristianos

İçki seviyorsanız Mojito sıklıkla bu ülkede tüketiliyor. Fiyatı 3 CUC. Eğer içki sevmiyorsanız yeşil limon Lime ile yapılan taze limonata içebilirsiniz. Fiyatı 1,5 CUC.

Lime Limonata-Küba

Mojito şeker kamışı ile servis ediliyor. Genel olarak içecek sunumları çok güzeldi.

Mojito Küba

Plaza Vieja da bulunan “La Vıtrola ” kafede bu içeceklerden bulabilirsiniz. Pilav konusunda başka bir yer tercih edin çünkü burası domuz eti ile yapıyor ve hijyen olarak iyi değil.

Bunlar dışında Platona Macho muzundan yapılan Muz kızartması “Tostones” de en çok yenen yiyecekler arasında bulunuyor.

Havana’da Ulaşım

Havana’da ulaşım olarak birçok seçenek bulunuyor. Klasik arabalardan üç tekerlekli araçlara, otobüslerden bisikletlere kadar her seçenek mevcut. Taksilerde taksimetre var ama kullanmıyorlar o yüzden mutlaka pazarlık yapın.Bazı taksiler bizdekiler gibi bazıları ise klasik araçlardan. Klasik olanlar  sarı taksilere göre daha uygun çünkü içeride klima bulunmuyor. Eğer çok uzun yolculuk yapmayacaksınız bu araçları tercih edebilirsiniz.Havalimanından şehir merkezi taksi ile yarım saat sürüyor , fiyatı ise 30 CUC.

Havana Taksi

Onun dışında kısa mesafeler için  üç tekerlekli motorlu taşıtlar kullanabilirsiniz. Fiyatları taksilerin yarı fiyatına geliyor.

Havana Ulaşım

ÖNEMLİ !!!!

Tıp alanında oldukça gelişen Küba, kanser hastaları için birçok tedavi seçeneği sunuyor. Dünyada sadece Küba’da bulunan ” Mavi Akrep ” zehirinden elde edilen ilaç, serum gibi tıbbi ürünler kanser hastalarında kullanılmaktadır.  Vidatox kanser ilaçlarından biri olarak biliniyor ve ülkede 171 dolara satılıyor. İlacı  almadan önce konuyla ilgili bilgiyi mutlaka doktorunuza danışın.

Vidatox kanser ilacı Küba

Küba; renkli ve mutlu insanları ile bana Kolombiya’yı hatırlattı. Kolombiya yazıma https://gezginpiyanist.com/bogotada-gezilecek-yerler/ ulaşabilirsiniz. Eğer gezmeyi seviyorsanız mutlaka Küba’yı da listenize eklemelisiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.