Buenos Aires'te gezilecek yerler
Amerika,  Arjantin,  Vizesiz Ülkeler

Buenos Aires’te Gezilecek Yerler

Güney Amerika’nın en uzak ülkelerinden biri olan Arjantin, ziyaret ettiğim en güzel ülkelerden birisi . Burası Türkiye gibi dört mevsimi yaşayan bir ülke diyebilirim . Ama buradaki fark aynı ayda farklı mevsimlerin farklı şehirlerde yaşanıyor olması. Güneye indiğinizde kutup soğuğunu hissedecek , Kuzeye çıktığınızda ise sıcaktan terleyeceksiniz . Bunun yanısıra belki de dünyanın diğer ülkelerinde görmediğiniz manzaralara şahit olacaksınız. Buenos Aires’te gezilecek yerler çok fazla olmasa da Arjantinin diğer şehirleri sizleri adeta şoka sokacak.

Bir kaç yıldır gitmek istediğim fakat imkan bulamadığım Arjantine gitmiş olmanın mutluluğu paha biçilemez. Evet bu ülkeye gitmek bir o kadar zor ve masraflı . Fakat seyahat tutkusu olan bir gezgin olarak ülkemizde her yıl hayat pahalılığı arttıyor. Bu yüzden görmüş olduğum her ülke aslında benim için kendime yapmış olduğum bir yatırım oluyor.

Genel Bilgiler

Arjantin’in başkenti Buenos Aries’e Türkiyeden direk uçak bulunmuyor. Aktarmalı olarak önce Sao Pauloya sonrasında BA ya ulaşabilirsiniz . Toplam uçuş süresi yaklaşık 18 saat sürüyor. Resmi dili İspanyolca’dır. Ülkede çok fazla İngilizce konuşulmuyor. Para birimi Arjantin Pesosu (ARS) ‘dur. Dini Katoliktir. Komşuları Uruguay , Paraguay , Şili , Bolivya ve Brezilya’dır. Amerika kıtasının ikinci büyük şehri olan Arjantinde Eylül-Kasım ayları bahar , Aralık-Ocak ayları yaz , Haziran-Temmuz ve Ağustos ayları ise kış sezonudur. En güzel yanı ülkeye girişin vizesiz olması. Yani bir de bunun için para harcamak zorunda kalmayacaksınız .

Buenos Aires'te gezilecek yerler
AEP Havalimanı , Buenos Aires’te gezilecek yerler

Ülkede iki tane havalimanı bulunuyor. Jorge Newbery (AEP ) havalimanı merkezde , Ministro Pistarini (EZE ) ise merkezden bir saat uzaklıkta bulunuyor. AEP havalimanı genelde iç hatlar için kullanılırken , EZE havalimanı daha çok uluslararası uçuşlar için kullanılıyor.

La Boca

Riachuelo Nehri boyunca uzanan La Boca, çinkodan yapılmış rengârenk evleriyle içinizi ısıtacak. Dar yürüyüş yollarına sahip olan caddeler, biftek restoranları ve sokak sanatı eserleriyle ünlü. Ayrıca Boca Juniors futbol takımına ev sahipliği yapan La Bombonera da burada bulunuyor. Maç günleri oldukça kalabalık oluyormuş. Eski limanların manzarası ile ünlü olan Fundación Proa modern sanat müzesinde düzenlenen sergilere de katılmayı unutmayın .Bu arada La Boca her ne kadar güzel olsa da turistler için tehlikeli olduğu söyleniyor . O yüzden gezerken dikkatli olun.

Arjantinin en meşhur çizgi karakteri Mafalda ile ben burada tanıştım. Peki ya siz daha önce Mafaldayı duymuş muydunuz ?

La Boca ‘ya Uber ile ya da Plaza de Mayo meydanının aşağısından kalkan otobüsler ile gidebilirsiniz.

Plaza De Mayo

Plaza de Mayo, Arjantin‘in başkenti Buenos Aires’in ünlü bir meydanı. Ülkenin bağımsızlığının ilan edildiği ve Arjantin cuntasının 8 yıllık iktidarının başlangıç meydanıdır. Meydanın çevresinde katedral ve alışveriş yapacağınız butik dükkanlar bulunuyor. Hafta sonu giderseniz festival ve gösterilere denk gelmeniz oldukça yüksek .

Plaza de Mayo’ya metro (yeşil ya da mavi hat ) ile gidebilirsiniz.

Aşağıya ,nehir tarafına doğru yürüdüğünüzde eski tersane binalarının restoran, kafe ve bara dönüştürüldüğü Puerto Maderoyu ziyaret edebilirsiniz . Ayrıca eskiden ulusal Postane olan ve günümüzde  ücretsiz konser ve sergilerin düzenlendiği Centro Cultural Kirchner , Puerto Maderoya 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Recoleta Mezarlığı 

Buenos Aires’te bulunan Recoleta Mezarlığı bir mezarlıktan çok adeta bir müzeyi andırıyor. İçerisinde siyasetçiler ,ünlü isimler ve en önemlisi siyasetçi Eva Peron’un mezarı bulunuyor. 1882 yılından beri mezarlık olarak kullanılan, 60000 den fazla mezar bulunan bu 14 dönümlük alanda mezar sahibi olmanın fiyatı 10 bin dolardan başlıyor. Mezarların bazıları o kadar eski ki irkilmemek elde değil .

Recoleta Mezarlığını hafta içi her gün 09:00-17:00 arası 2000 ARS ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. 

Metro ile Las Heras (sarı hat )durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.

Ayrıca alışveriş yapmak isterseniz mezarlığın hemen yan tarafında Recoleta Alışveriş merkezine gidebilirsiniz.

Botanik Bahçesi Palermo

Palermo Metro durağına (yeşil hat ) yürüme mesafesinde olan Botanik bahçesi kafa dinleyeceğiniz güzel bir park ve girişi ücretsiz . Mutlaka buraya da uğrayın .

Ayrıca zengin ve elit bir bölge olan Palermo , BA nın en güvenli bölgelerinden birisi . Bu sebeple Buenos Aireste konaklamamı Palermo bölgesinde yaptım .

Öneriler

  • Eğer Arjantinde uzun süreli kalacaksanız Claro hat almanızı öneririm . Hat aktivasyonunu aldığınız yerden yapmanız gerekiyor fakat kontür yüklemesi için dolum yapılan büfelere gitmeniz gerekecek. Sim Card için 200 ARS ödedim. 
  • Metro kullanmak için Büfelerden yada bazı metro girişlerinden SUBE kart almanız gerekecek . Kart ücreti için 1000 ARS ödedim . Eğer kartı aldığınızda içerisine para yükleyecek bir yer bulamazsanız endişelenmeyin . Kartın eksiye düşme özelliği bulunuyor. Kartı Arjantinin tüm şehirlerinde kullanabilirsiniz.
  • Arjantin Pesosu bozdurmak isterseniz iki seçeneğiniz bulunuyor. Bankalar ve Kara Borsa . Bankalar çok az veriyor . O yüzden para bozdurmak isterseniz bana @gezginpiyanist instagram adresimden ulaşabilirsiniz. Size ne yapmanız gerektiğini söyleyeceğim.
  • Konaklama için Palermo bölgesinde Arbnb kullandım. 
  • Havalimanından geç saatte otobüs bulmak imkansız . O yüzden EZE havalimanından merkeze Uber 3000-5000 ARS arası değişiyor . Ama AEP havalimanında merkeze otobüs bulmak oldukça kolay.
  • Empanada börekleri ve süt kreması ülkenin en meşhur yiyecekleri.
  • Metro hat ve duraklarına ise BURADAN ulaşabilirsiniz.

Buenos Aires’te toplam dört gün kaldım. Arjantin gezi planımda Ushuaia , El Chalten , El Calafate ve Iguazu şelalesinin bulunduğu Cataratas şehirleri olacak. Bu yüzden bu gezi benim için biraz yorucu ve eğlenceli olacak. Şimdi Arjantin’in en uç şehri,  dünyanın sonu Ushuaia gidiyorum.. Yani bana yakışanı yapıyorum 🙂

Güney Amerika ülkeleri hakkında daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

 

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.