Tulum'da gezilecek yerler
Amerika,  Meksika,  Vizeli Ülkeler

Tulum’da gezilecek yerler

Maya dilinde yunanların yuvası anlamına gelen Cancun Meksika’nın Karayipleri olarak biliniyor. Quintana Roo eyaletinin merkezi olan Cancun aynı zamanda Karayip kıyısında yer almaktadır. Tulum’da gezilecek yerler

Karayip kelimesini duyduğunuzda eminim aklınıza bembeyaz pamuk gibi kumlar ve palmiye ağaçları gelmiştir. İşte şimdi sizi tam olarak hayal ettiğiniz   o manzaraya götüreceğim. İlk olarak Quintana Roo eyaletinde bulunan Tulum’a gidiyorum..

Tulum'da gezilecek yerler
Meksika, Tulum

Genel Bilgiler

Öncelikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde yurtdışına çıkmayı bırakın , şehirlerarası seyahat etmek bile oldukça zorlaştı. Bunun yanında virüs kapma korkusu da ayrı bir korkuya sebep oluyor. Bunlara göğüs gererek, kısa bir süreçte Meksika’nın Cancun şehrine gitmeye karar verdim .Bunu aptallık olarak görenler olacaktır fakat emin olun bir insanın ruh sağlığının beden sağlığından daha önemli olduğu düşünüyorum.

Burayı tercih etmemdeki sebep herhangi karantina , test ya da farklı bir kurala sahip olmamasıydı. Eee tabi Amerika vizesinin bir işe yaramasının vakti de gelmişti . Eğer Amerika vizeniz yoksa üzülmeyin . Meksika vizesinin nasıl alınacağına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Tulum, Meksika Vlog 1 ;

Tulum’da gezilecek yerler

Cancun’a Türkiye’den 17 saatcik bir uçuşla varacaksınız 😅 14 saat Meksika sonrasında 2,5 saat Cancun’a sürüyor. O kadar özlemişim ki seyahat etmeyi , uçuş nasıl geçti anlamadım. Ama merak etmeyin dönüşte uçuş direk olduğu için 12 saat sürüyor.

Meksika Türkiye’den 8 saat geride olduğu için alışmanız biraz zaman alacak . Bir kaç gün sonra ise sizde benim gibi ortama daha rahat adapte olacaksınız . Tavsiyem ilk gün dinlenin ve gezi aktivitelerinden kaçının. Para birimi Meksika pesosu (MXN) dur. Aslında ucuz bir ülke fakat her şeyde turistlere farklı fiyat üzerinden işlem yapılıyor.Bu da haliyle bizi biraz zorluyor.

Tropikal bir iklime sahip olan Tulum Kasım – Mayıs ayları ziyarete en uygun aylardır.Resmi bir dili yok fakat ispanyolca ulusal dil olarak kabul ediliyor. Eğer ispanyolca bilmiyorsanız size de şimdiden geçmiş olsun. Şimdiye kadar anlaşmakta zorlandığım en zor ülke burasıydı . Şimdi bakıyorumda sıfır iletişimle Cancun’nun her tarafını gezmişim  :))

Cancun'da gezilecek yerler
Cancun , Meksika

Gezime Cancun havalimanına 2,5 saat uzaklıkta bulunan tatil beldesi Tulum’a giderek başlıyorum. Eğer sizde THY ile gelecekseniz mecburen saat  15:00 daki ADO otobüsünü bekleyeceksiniz. Eğer direk Cancun’a gidecekseniz yarım saatte bir otobüs olduğu için sıkıntı olmayacak. Otobüse terminal 2 den bineceksiniz.

Havalimanından Tulum’a 288 Peso 2,5 saat,

Havalimanından Cancun Merkeze ise 98 Peso 20 dakika sürüyor.

ADO kırmızı renkli ve bizdeki şehirler arası otobüslere benziyor. Güncel saatlere  ADO OTOBÜS ten ulaşabilirsiniz. Yalnız bu siteye Türkiyeden erişim sağlanamıyor o yüzden sadece VPN ile açılabiliyor .  Yani bu durumun sebebini de anlamış değilim !

Akşama doğru Tulum’a varıyorum ve bir güzel dinleniyorum.

Gran Cenote Tulum

Tulum'da gezilecek yerler
Gran Cenote Tulum

Cancun’a geldiginizde Cenote kelimesini çok duyacaksınız . Cenote; doğal yollarla oluşmuş çukurların yağmur ve yer altı sularıyla dolmasıdır . Bu durum basit bir şeymiş  gibi gözükse de harika bir doğa olayı. Ben bizdeki şelale ve mağaraların yapısına benzettim.

Giriş ücreti 180 Peso ödemeniz gerekiyor. Eğer içeride emanet dolabı isterseniz onun içinde 80 Peso ödemeniz gerekecek.

Cenotaya girebilmeniz için baştan aşağıya soğuk duş almanız gerekiyor. Yoksa içeriye sokmuyorlar. Bunun dışında iki tane girişi bulunuyor. Ikinci giriş ilkine göre daha sakin .

Tulum merkezden buraya ulaşmak tam bir eziyet 🙂 Taksiler 200 pesodan başlıyor . Beni sorarsanız minibüsle 30 pesoya gittim fakat minibüsün üzerinde herhangi bir şey yazmıyordu . Muhtemelen çalışan servisi gibi bir şeydi, dönüşte ise bir 15 dakika yürüdükten sonra bir taksi beni merkeze kadar ücretsiz olarak bıraktı 🙂

Gran Cenotenin gerisinde kalan ve araçla 7-8 dakika süren başka bir Cenote Temple of Doom ( Cenote Esqueleto ) bulunuyor. isterseniz oraya da gidebilirsiniz , benim pek ilgimi çekmedi . Giriş fiyatı ise 200 Peso

Maya Antik Kenti

Tulum'da gezilecek yerler
Maya Antik Kenti Tulum’da gezilecek yerler

12 metrelik bir uçurumun kıyısına kurulmuş olan bu Maya antik kenti Coba şehrine ait bir limandır .

Giriş ücreti 80 peso 

Tulum, Meksika Vlog 2 ;

Mayalar astronomi , matematik, mimari ve sanat gibi bir çok alanda başarılı bir uygarlıktır. Meksika’da yaşam sürmüş olan bu topluluk Ispanyolların işgali ile dağılmış ve günümüze bu eserleri bırakmışlar.  Sizde muhteşem tulum sahili eşliğinde Mayalara ait olan bu kalıntıları görmek isterseniz buraya mutlaka uğramalısınız. 

Tulum'da gezilecek yerler
Maya Antik Kenti Tulum

Benim otelim antik kente çok yakın olduğu için yürüyerek 15 dakika sürdü. Ayrıca eğer oteliniz ücretsiz bisiklet veriyorsa onunla gitmek daha güzel olacak çünkü yürüme yolu harika ve bisiklete çok uygun. Ayrıca yolda irili ufaklı bir çok Iguana da size eşlik edecek 🙂

Eğer oteliniz merkezde ise Playe del Carmen- Tulum minibüsleri ile 30 Pesoya buraya ulaşabilirsiniz.

Tulum Plajları

Maya antik kent yanından başlayan sahil sizi otellerin bulunduğu yere kadar götürecek .ilerlere doğru giderseniz daha dingin ve temiz plajlarla karşılaşacaksınız.

Bu arada Tulum plajında Su kaplumbağaları ve Vatozlar ile dalış yapabilirsiniz. Turun fiyatına başta 30 dolar diyip en son 13 dolara kadar indiler. Bir saatlik turun içerisinde Maya antik kentini denizden de görme şansınız olacak. Harika bir deneyimdi mutlaka katılın.

Tulum'da gezilecek yerler
Maya antik kenti

Eğer burası sizi kesmezse 45 dakika uzaklıkta bulunan , gece hayatı ve plajlarıyla ünlü Playe de Carmen’ e gidebilirsiniz. Tulum’a giderken yol üstü biraz inceleme şansım oldu. Çok fazla insan yoğunluğu olduğu için bana hitap etmedi. Giderseniz Playe De Carmen karşısında bulunan Cozumel adasına da geçebilirsiniz. Merkezden beyaz minibüslerle çok kolay Playe De Carmen’e ulaşabilirsiniz.

Tulum Yöresel Yemekler

Tulum'da gezilecek yerler
Tako

Meksika diyince akla Tako geliyor. Bizdeki dürüme benziyor ve içerisine tavuktan tutun domuz etine kadar birçok seçenek bulunuyor . Tabi soslarıda olmazda olmaz. Özellikle acı biber sosları burada oldukça meşhur. Bu arada Corona birayı da sırf gıcıklık olsun diye aldım 🙂 Toplam bu yediklerime Regalo de Dios ta 220 peso ödedim. Burası Maya antik kente gitmeden önce alışveriş alanında bulunan yöresel bir restorandı. Tadı güzeldi .

Tulum Konaklama

Tulum’da (Crucero Tulum ) toplam 3 gece için 85$ ödedim. Burası şirin bir pansiyon ve Tulum antik kent ve plaja yürüme mesafesinde. Ayrıca ücretsiz bisiklette kullanabiliyorsunuz. Üstelik kahvaltıda ücretsiz ve market sadece 2 dakika yürüme mesafesinde.

4. gün erkenden valizimle birlikte Chichen Itza’ ya doğru yola çıkıyorum. Planım çantamı orada emanete bırakıp etrafı gezmek ve akşamına Cancuna gitmek olacak.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

 

 

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.