Porto'da gezilecek yerler
Avrupa,  Portekiz,  Vizeli Ülkeler

Porto’da gezilecek yerler

Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden biri olan Portekiz, kış aylarında diğer Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda, yağışlı ve ılıman havasıyla daha cazip geliyor. Durum böyle olunca da hem Avrupa ülkesi olsun hem de çok soğuk olmasın diyenlerin tercihi oluyor. Peki ya burası gerçekten de görmeye değer bir ülke mi işte orada bir düşünmek gerekiyor .. Porto’da gezilecek yerler..

Porto'da gezilecek yerler
Porto, Portekiz

Genel Bilgiler

Portekiz’in başkenti olan Lizbon’dan sonra en büyük şehri olan Porto , renkli ve köklü tarihi ile aslında neredeyse kendinizi Türkiye’den hiç çıkmamış gibi hissettiriyor. Schengen vizesine tabi olan bu ülkenin Resmi dili Portekizce’dir . Durum böyle olunca da ülkede İngilizce yaygın olarak kullanılmadığı için sizi biraz uğraştırabiliyor. Para birimi Euro ‘dur . Genel anlamda bakıldığında bir Avrupa ülkesine göre fiyatlar bana daha pahalı geldi. Türkiye’den üç saat geride olan Porto ‘ya uçakla seyahat 4,30 saat sürüyor. Mayıs ve Eylül ayları arasında ziyarete uygun olan ülkeyi eğer kış aylarında ziyaret ederseniz, sizi ülkemize göre daha ılıman bir hava bekliyor olacak.

Carmo Kilisesi ( Igreja do Carmo ) & Carmelitas Kilisesi (Igreja dos Carmelitas)

18 yüzyıldan günümüze gelen, Praça de Gomes Teixeira meydanında bulunan ve görünüşte tek bir kilise olarak bilinen fakat iki kiliseden biri olan Igreja do Carmo kilisesi mavi beyaz Portekize has seramik çalışma olan Azulejolar ile süslenmiş katolik bir kilisedir.

Igreja do Carmo kilisesi 10:00- 18:00 arası ziyarete edebilirsiniz. Giriş ücreti 3,5 € fakat törenlere denk gelirseniz içeriyi ücretsiz görme şansınız olacak. Fakat kapıdaki görevliye gezmek için değil dua etmek için gireceğinizi söylemeniz gerekiyor 😉

Sol tarafındaki ise Igreja do Carmelitas yani Rahipler ve Rahibeler kilisesi anlamına gelen ve 17. yüzyıldan günümüze gelmiş bir manastırdır. Dikkat ederseniz her iki yapı arasına sıkıştırılmış olan dünyanın en dar evleri arasına giren bir yapı bulunuyor. Bunun yapılma sebebi ise iki yapının ayrı olduğu anlatılmış.

Igreja do Carmelitas girmek ücretsiz .

Porto'da gezilecek yerler
Carmo Kilisesi& Carmelitas Kilisesi

Porto’da gezilecek yerler

Lello Kitabevi

1881 yılında açılan , Harry Potter filminin ilham kaynağı olan bu kitabevi farklı tasarım merdivenleri ve iç mimarisiyle dünyanın en iyi kitapçıları arasında yer alıyor. Aşırı kalabalık olan bu kitabevinde dolaşmanız ve fotoğraf çekmeniz neredeyse imkansız . Kalabalıktan hoşlanmadığım için içeriye giremedim hatta ertesi gün erken saatte geldiğimde tekrar kalabalığı görünce girmekten vazgeçtim 🙂

Her gün 09:30 – 19:00 arası 5€ karşılığında ziyaret edebilirsiniz. Lello Kitabevi Carmo Kilisesine 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Clerigos Kilisesi

18. yüzyıla ait olan bu Barok kilise uzun çan kulesi Torre dos Clerigos ile şehrin birçok noktasından görülebiliyor . Toplam 225 merdivenden oluşan bu kilisede şehrin manzarasını 09:00- 19:00 arası 3€ karşılığında görebilirsiniz.

Porto'da gezilecek yerler
Clerigos Kilisesi

Clerigos Kilisesinin aşağısına doğru indiğinizde Avenida dos Aliados yani Aliados Meydanı meydanı karşınıza çıkacak. Geniş bir alana sahip olan meydan da belediye binası bulunuyor.

Porto'da gezilecek yerler
Avenida dos Aliados

Porto’da gezilecek yerler

Ponte Luis I Köprüsü

Porto ve Gaina bölgesi birbirine bağlayan çift katlı metal bir köprüdür. 1886 yılında tamamlanan köprünün alt katı araçlara , üst katı ise sadece tramvay ve yayalara ayrılmış. Köprüden karşıya yürüyerek geçmek 20-30 dakika sürüyor. Alt katından da karşıya geçebilirsiniz fakat üst kattan gitmeniz sizin için hem rahat olacak hem de manzarayı daha rahat görebileceksiniz.

Köprünün karma karışık görüntüsü , Douro nehrinin kirli suyu ve etrafındaki düzensiz duran evlerini gördüğümde hayal kırıklığına uğradım.

Porto'da gezilecek yerler
Ponte Luis I Köprüsü

Üst katından etrafa baktığınızda bir nebze olsun daha iyi bir manzara ile karşılaşacaksınız . Merdivenlerden çıkarak 7 dakikada yukarıya ulaşabilirsiniz . Eğer ben kendimi yormam diyorsanız ( her yeri gezebileceğiniz konusunda endişeliyim 🙂 ya da para var huzur var derseniz.. 😀 ) finükülere 5 Euro ödeyerek 3 dakikada yukarıdasınız. Bir de köprünün Gaina bölgesinde teleferikler bulunuyor . Şehrin manzarasını görmek için tercih edilebilir . Ben şehrin manzarasını beğenmediğim için binme ihtiyacı da duymadım 😀

Porto'da gezilecek yerler
Ponte Luis I Köprüsü

Porto’da gezilecek yerler

Köprünün gece görüntüsü gündüzden daha güzeldi çünkü göz zevkini bozacak her şey karanlıkta kaybolmuştu 🙂

Köprünün hemen karşında bulunan Duoro nehri kıyısına inşaa edilmiş olan , 1996 yılından beri UNESCO dünya mirasında yer alan beyaz Serra do Pilar Manastırını gündüz 10:00- 17:30 arasında 2 € ödeyerek (rehberli 4€ ) ziyaret edebilirsiniz.

Riberia Meydanı

Duoro nehri kenarında bulunan Riberia meydanı Ponte Luis I Köprüsünün hemen alt ucunda bulunuyor. Çeşitli restoran ve kafelerin bulunduğu bu meydanda banklara yada kafelere oturarak ufak bir mola verebilirsiniz. Nehir kenarı olduğu için fiyatlar pahalıydı .

Porto'da gezilecek yerler
Riberia Meydanı

Porto’da gezilecek yerler

Porto'da gezilecek yerler
Riberia, Porto

2014 yılında açılan Porto Şarap müzesinden şarap yapımı hakkında bilgi veriyor. Gitmek isterseniz Riberia meydanına 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Pazartesi hariç diğer günler 10:00- 17:30 arası 2 € ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Yalnız bilmelisiniz ki müze ziyaret edilenler tarafından beğenilmiyor. O yüzden ben gitmedim.

Infante D. Henrique Meydanı

Riberia meydanının hemen bir üst sokağında bulunan tarihi Infante D. Henrique Meydanı çevresinde bulunan tarihi yapılara <Sâo Francisco kilisesi, Bolsa sarayı, S. Nicolau kilisesi> ev sahipliği yapıyor. Meydan da 1894 yılında inşa edilmiş olan ve zaferi sembolize eden heykeller bulunuyor.

NOT: Eğer Portekiz’in meşhur müziği Fado‘yu dinlemek isterseniz Infante D. Henrique Meydanı karşında yer alan A Casa do Fado ‘da dinleyin. Öncesinde mutlaka rezervasyon yaptırın . 1 saat canlı Fado müziği ve bir kadeh şarap 14 Euro .

Sâo Francisco Kilisesi

Igreja de Sâo Francisco kilisesi olarak bilinen 15. yüzyıldan kalma bu gotik kilise 1244 yılında Aziz Francis’e adanmış küçük bir kilisedir . Dışarıdan çok sade gözükse de içerisi oldukça göz kamaştırıyor. Kilise UNESCO dünya mirası listesinde yer alıyor.

Kiliseyi 09:00- 20:00 saatleri arasında 4,5 € (rehberli 7,5 € ) ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Kilise içerisinde fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor.

Porto'da gezilecek yerler
Sâo Francisco Kilisesi

Porto Katedrali (Se do Porto)

12.yy da inşa edilmiş olan, şehrin tarihi merkezinde bulunan Porto Katedrali gotik tarzdaki mimarisi ile Ponte Luis I Köprüsüne yürüme mesafesinde bulunuyor. Katedral içerisi ziyarete açık değil o yüzden sadece dışarıdan görme şansınız olacak.

Porto'da gezilecek yerler
Se do Porto

Katedral çok şaşalı olmasa da etrafındaki manzara beni mutlu etmeye yetti.

Porto'da gezilecek yerler
Porto, Portekiz

Rua Santa Catarina Caddesi

Restoran , kafe , hediyelik eşya satan dükkanlar ve dünyaca ünlü markaların bulunduğu bu cadde Clerigos Kilisesi‘nin aşağısında yer alıyor.

Porto’da gezilecek yerler

Fnac alışveriş merkezinin dışarısında yer alan ve her gün saat 12:00 ve 18:00 de müzik eşliğinde çalan saati sakın kaçırmayın..

Rua Santa Catarina caddesinde bulunan mavi beyaz Azulejolar ile süslenmiş ünlü Capela Das Almas kilisesinde fotoğraf çekinmeyi unutmayın . Kilise içerisine girmek ücretsiz.

Porto'da gezilecek yerler
Capela Das Almas

NOT : Şimdiye kadar yazmış olduğum tüm bu gezilecek yerleri yaptığım sıralamaya göre gezerseniz sizin için daha kolay bir gezi olacak.

Romantizm Müzesi (Museu do Romantico)

Müzeleri oldum olası sevmemişimdir. Bana sıkıcı ve kasvetli geliyor fakat farklı müzelere her zaman şans vermişimdir. Romantizm müzesi de bunlardan birisi oldu fakat romantizmle alakası olmayan bu müzeye girmem ve çıkmam bir oldu 😀 Müzeye girmeye değmez fakat bahçesindeki manzarayı görmek için buraya mutlaka gelmelisiniz. Müze Lello Kitabevine 20 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Müzeyi 10:00- 17:00 arasında 2 € ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Bahçesine girmek ücretsiz.

Porto’da gezilecek yerler

Aşağılara doğru indiğinizde farklı manzaralar da sizi bekliyor olacak.

Porto’da Ulaşım

Porto'da gezilecek yerler
Porto’da Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için 601, 602 ve 604 numaraları otobüsü kullanabilirsiniz. Eğer gece gelirseniz 3M otobüsü 00:30 ile 05:30 arası çalışıyor. Otobüslerin son durağı Cordoaria‘ da inerek şehir merkezine yürüyerek 5 dakikada ulaşacaksınız. Her 25 dakikada havalimanı çıkışından kalkan otobüslerin tek yön ücreti 2,70 Euro. Yolculuk 50 dakika sürüyor. Biletinizi otobüs içerinden alabilirsiniz . Detaylı bilgiye ise BURADAN ulaşabilirsiniz.

Eğer metroyu kullanmak isterseniz mor hat olan E (Mor hat ) hattını kullanarak ( Trindade durağı) merkeze ulaşabilirsiniz . Detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz . Metro duraklarına ise BURADAN bakabilirsiniz. Tren saat 01:00 de kullanıma kapanıyor. Tren ücretleri ise mesafeye göre değişiyor. Linkten inceleyebilirsiniz.

Eğer taksi kullanmak isterseniz merkeze 20-25 euro tutuyor. Eğer taksi yerine UBER kullanırsanız sizin için daha avantajlı olacak.

Tüm ulaşım araçları hakkında bilgiye BURADAN ise ulaşabilirsiniz.

Kullanacağınız ulaşım aracını seçmeden önce otelinizin nerde olduğuna bakın. Benim otelime tren ters olduğu için otobüsü tercih ettim.

Otelinizi merkezden yakınından seçerseniz yürüyerek maksimum 20 dakikada her yere yürüyebilirsiniz . Oldu da ihtiyaç duyarsanız ve minimum iki kişiyseniz Uber kullanmanızı tavsiye ediyorum . Toplu taşımayla aynı fiyata hatta daha uyguna bile gelebiliyor.

Porto Mutfağı

Porkekiz’de şoktan şoka girdiğim, yemek kültürleri benimseyemediğim ve benim için hijyenden çok uzak olan yemek tarzları umarım sizleri de zor duruma sokmaz 🙂 Deniz ürünlerinin sıklıkla tüketiliyor bu ülkede . Bunun yanısıra domuz eti de bir o kadar tercih ediliyor. Ee ne var ki bunda dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi size yaşadığım tüm talihsizleri anlatacağım 😀

① Francesinha

Porkekizin meşhur sandviçi olan , içerinde domuz eti , biftek , jambon bulunan, üzerinde ise eritilmiş peynir, baharatlı domates ve bira sosu ile servis edilen bir hamburger diyebiliriz. Yanında patates kızarması da veriliyor. Buraya kadar her şey normal de bunu çok lezzetliymişcesine anlatan insanların ben damak zevkinde sorun olduğu düşünüyorum. Lezzetten yoksun , ağır domuz kokusu, tatsız bir şey.. Paranıza yazık almayın .. Sağ üstte yer alan ise Bola de Carne olarak adlandırılan ve içerisinde domuz jambon ve peynir bulunan tatlımsı bir ekmek . Onu da beğenmedim.

Francesinha’yı meşhur Café Restaurante O Afonso ‘da yedim. Restorana talep oldukça yoğun.. Bu arada hiç bir şey yiyemediğimi gören restoran sahibi ücretsiz şarap ikram etti 😀 Francesinha ve yanındakilerin toplam ücreti 15 Euro .

Francesinha

② Codfish ve Sea Food

Porkezin meşhur balıklarından olan Codfish yani Morina balığı da beni hayal kırıklığına uğrattı . Artık sosundan mıydı yoksa balık mı bayattı yiyemeden tabakta kaldı. Garsona sorduğumda ise kokusunun normal olduğunu söyledi . Sağdaki codfish soldaki ise ahtapottu. Ahtapotu beğendim. Codfish ve Ahtapotu Casa Viuva Restoran ‘da yedim. Tüm bunların toplam ücreti 18 Euro.

Porto'da gezilecek yerler
Codfish ve Sea Food

Codfish Balığının bir de köfte tarzında ve içerisinde peynir olanından dışarda denedim.

Porto'da gezilecek yerler
Codfish

Başta gayet normaldi takii içerisindeki ip gibi uzayanların peynir değil de kılçık olduğunu anlayana kadar.. Nasıl böyle bir şey yaparlar anlamıyorum . Hamsi değil ki bu koskoca Morina balığı.. Anlayacağınız kılçıklarını almadan vurmuşlar rondaya 🙂 Fotoğrafta pek gözükmüyor ama içinde balıktan çok kılçık vardı.. Codfish için 2,5 Euro ödedim.

Porto'da gezilecek yerler
Codfish

Ahtapot dışında verdiğim tüm paralar çöpe gitti.. Hepsi yiyemeden tabakta kaldı..

③ Pastel de Nata Tatlısı

Milfor hamuru içerisinde bizdeki muhallebi konmuş hali diyebilirim . Tadı güzeldi 😀 Tanesi 1 Euroya her yerde bulabilirsiniz. Marketlerde daha ucuz .

Porto'da gezilecek yerler
Pastel de Nata Tatlısı

④ Ginjinha Likörü

Portekiz’in meşhur vişneli likörü..

Vişneli Ginja Likörü

Likor dışında Portekiz’in tatlı ve meşhur şarabı olan Dow’s Fine Ruby Port şarabını deneyebilirsiniz.

Olurda yiyecek konusunda siz de sıkıntı çekerseniz marketlerde ( Pingo doce market ) taze pişirilmiş tavuk , poğaça çeşitleri ve meyveler bulunuyor. Hem fiyatları uygun hem de lezzetli.

Porto’da Alışveriş

Porto'da gezilecek yerler
Porto’da Alışveriş

Portekiz’e seyahatinizde bir hediyelik eşya almak istediğinizde tüm dükkanlarda elle boyanmış horozları farkedeceksiniz. Bu Barcelos horozudur ve Portekiz’in sembolüdür. Efsaneye göre, şehrin sakinleri suçluyu bulamadıkları bir cinayet yüzünden panik içindeydiler. Günün birinde ortaya bir Galiçyalı çıkar ve şüpheleri üzerine çeker. Yetkililer onu tutuklamaya karar verirler. Masum olduğunu söylemesine rağmen hiç kimse ona inanmaz.
Bu yüzden idama mahkum olur.Son isteği sorulduğunda onun idamına karar veren hakimi görmek ister. Buna izin verilir ve hakimin evine gidilir. Bu arada hakim arkadaşlarına bir ziyafet vermektedir. Galiçyalı tekrar masum olduğunu söyler ama kimse inanmaz. Masanın üzerindeki kızarmış horozu gösterir ve eğer masumsam bu horoz beni idam edeceğiniz zaman ötecektir.Bu sözler gülüşmelere ve alaycı sözlere sebep olur. Herşeye rağmen kimse horoza el uzatmaz ve imkansız meydana gelir. Galiçyalı idam edilirken horoz masada ayağa kalkar ve ötmeğe başlar. Artık tüm halk onun masum olduğuna inanmıştır. Hakim hemen ipi Galiçyalının boynundan çıkarıp hayatını kurtarır. Serbest kaldıktan bir kaç sene sonra Barcelos’a yeniden döner ve San Tiago ve Meryem için anıt inşa ettirir. Bu tarihten sonra Barcelos horozu Portekizin en önemli sembollerinden biri olur.

Porto'da gezilecek yerler
Porto’da Alışveriş

Barcelos horozu dışında mavi beyaz Portekize has seramik çalışma olan Azulejolar ile süslenmiş bir çok hediyelik eşya ve takı ile karşılaşacaksınız. Bu ikisi Portekiz’in en meşhur hediyelik eşyalarından.

Ayrıca şarap şişelerinde kullanılan mantar tıpa , Portekizde yetişen bir ağacın dış kabuğundan yapılıyor . Durum böyle olunca da mantar ağacından yapılan bir çok eşya karşımıza çıkıyor.

Portekiz’de Konaklama

Portekiz’de sıkıntı yaşadığım bir diğer konu ise konaklama oldu. Eğer 3 yıldız altı otel, pansiyon ya da hostelde kalacaksanız kesinlikle hizmet kalitesinden yoksun kalacaksınız . Farklı bir Avrupa ülkesinde kalsanız verdiğiniz bu paraya harika bir konaklama sağlarsınız fakat buradaki işleyiş biraz farklı o yüzden dikkatli olun. Ayrıca sizden ödemeniz dışında vergi gibi ek ücretlere karşı otelinizle önceden irtibata geçerek konu hakkında bilgi alın.

Otelinizi merkezden yakınından seçerseniz yürüyerek maksimum 20 dakikada her yere yürüyebilirsiniz . Oldu da toplu taşımaya ihtiyaç duyarsanız ve minimum iki kişiyseniz Uber kullanmanızı tavsiye ediyorum. Toplu taşımayla aynı fiyata hatta daha uyguna bile gelebiliyor.

Porto’yu gerek doğal güzellik gerekse yeme içme bakımından beğenmedim . Bir daha da buraya gelmek istemem açıkçası 🙂 Şimdi Flixbus’tan almış olduğum biletle Lizbon’a gidiyorum. Bakalım beni Lizbon’da neler bekliyor..

Diğer Avrupa ülkeleri hakkında bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz .

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere ..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.