Ulan Batur'da Gezilecek Yerler
Asya,  Moğolistan,  Vizesiz Ülkeler

Ulan Batur’da Gezilecek Yerler

Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur , Tula nehri üzerine kurulu bir şehir. Yemyeşil uçsuz bucaksız bozkırları , sürü halinde dolaşan atları ve yöresel yaşamları ile diğer Asya ülkelerinden oldukça farklı. Gelin şimdi Ulan Batur’da gezilecek yerler ‘e bir göz atalım ..

YouTube @gezginpiyanist  ‘ Gülme Garantili Videodur 🙂 ‘

Genel Bilgiler

Rusya ve Çin’e komşu olan Ulan Batur ‘un resmi dili Moğolca’dır.  Para birimi ise Tugrik (MNT)’tir. İstanbul’dan direk uçuş ile 10 saatte buraya ulaşabilirsiniz . Ülkenin saati Türkiyeden 5 saat geridedir bu yüzden yerel saate alışmak çok zor olmayacak. Yaz ayları sıcak ve rahat , kış ayları soğuk ve uzun geçer . Bu yüzden ziyaret edilecek en iyi aylar Haziran, Temmuz , Ağustos ve Eylül aylarıdır. Ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Ulan Batur'da Gezilecek Yerler
Ulan Batur, Moğolistan

 

Gorkhi-Terelj Ulusal Parkı

Ulan Batur’un en popüler parklarından biri olan Terelj ulusal parkı geniş bir alana sahip. İçerisinde kamp yapabileceğiniz alanlar ve yürüyüş yapabileceğiniz parklar var. Ayrıca ismini kaplumbağaya benzeyen şeklinden alan Turtle Rock da bu parkın içerisinde bulunuyor. Girişte az bir ücret veriyorsunuz fakat eğer kışın giderseniz alanda ücret alan kimse bulunmuyor.

Turtle Rock tepesine çıkıp mutlaka manzaraya göz atın.

Terelj Park oldukça büyük olduğu için bir yerden bir yere yürümek oldukça zor. Bu nedenle buraya tur şirketi ile ya da araba kiralayarak gelmenizi tavsiye ederim. Eğer yazın giderseniz at kiralayarak da etrafı dolaşmanız mümkün olacak.

Cengiz Han Heykeli

Cengiz Han’ın at üzerine tasvir edildiği , paslanmaz çelikten yapılan 40 metre boyundaki heykele asansör ile çıkılıyor. Ayrıca heykelin hemen altında bulunan müzede Cengiz Han ‘ın eşyaları sergiliyor.

Heykelin manzaraya çıkan kapısının Cengiz Han’ın bir organına ( anladınız siz haha ) işaret etmesi oldukça ilginç. Sanırım burada hepiniz benden olmasınız demek istenmiş.. Tövbe tövbee 😀

Bunun dışında civarında pek bir şey yok .Eğer buraya yazın giderseniz etrafta çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Haftanın her günü saat 09:00 ile18:00 arası burayı ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 8,000 Tugrik.

 

Gandantegchinlen Manastırı

Moğol Budist manastırı olan Gandantegchinlen , Tibetçe “Tam Neşenin Büyük Yeri” anlamına geliyor. Geniş bir alana sahip olan bu manastırın etrafında irili ufaklı tapınaklar da bulunuyor.

Manastır farklı mimarisiyle rüstik bir havaya sahip  o yüzden mutlaka buraya da uğramanızı tavsiye ederim.

 Haftanın her günü 09:00- 17:00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. 

 

Choijin Lama Tapınağı

Şehrin merkezinde bulunan bu Budist tapınağın yapımı 4 sene sürmüş. Etrafında yeni yapı uzun binalar bulunan bu küçük tapınak resmen tarihe meydan okuyor. Günümüzde ise tapınak müze olarak kullanılıyor.

İçerisine girmek isterseniz pazar ve pazartesi hariç her gün 10:00-16:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretli .

 

Zaisan Anıtı

II. Dünya savaşı’nda öldürülen sovyet askerlerinin anısına yapılan Zaisan anıtında savaşa ait motifler renklendirilerek anlatılıyor. Bir yandan motiflere bakarken diğer yandan da şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Anıt tepede olduğu için kendinizi bitmek bilmeyen merdivenlere hazırlayın .

Günün her saati açık olan anıtı ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Tüm bu yerler dışında şehir merkezinde bulunan Cengiz Han Meydanına da mutlaka uğrayın. Eğer müze gezmeyi seviyorsanız , Ulan Batur şehir müzesi  ve Zanabazar Güzel sanatlar müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

 

Ulan Batur Alışveriş ve Restoran Önerisi

Eğer kaşmir ,deri eşya ya da yöresel yiyecekler arıyorsanız Naran Tuul Marketine gidebilirsiniz. Burası 4-5 kattan oluşan ve içinde ne ararsan bulabileceğin bir bina . Binanın yanısıra etrafında pazar da kuruluyor. Bu pazarda da genellikle kıyafetler satılıyor. Buraya giderseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederim çünkü insanlar fotoğraf çekmenizden ve markette dolaşmanızdan nedense pek hoşnut değiller.

Bana kalırsa bu markete gitmektense merkezde bulunan yerlerden alışveriş yapmanız sizin için daha güvenli olacak. Eğer hediyelik eşya almak isterseniz Flower Center binasına uğramanızı tavsiye ederim .

 

Restoran önerisi isterseniz merkezde bulunan Modern Nomads Restoran hem hijyenik hem de otantik bir havaya sahip. Kıymalı mantıları ve pişileri ülkenin en meşhur bilinen lezzetleri. Bunun yanında karasal iklime sahip olan ülkede Yalancı iğde meyvesi oldukça meşhur.  Meyve suyunu mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Ulan Batur’da merkez dışındaki tüm yerleri araç kiralayarak gezdim. Eğer yaz mevsimi değilse maalesef çoğu uzak mesafeye otobüsler gitmiyor.

Asya ülkeleri hakkında daha fazla bilgiye ise BURADAN ulaşabilirsiniz .

Bir sonraki ülkede görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.