Dakka'da gezilecek yerler
Asya,  Bangladeş,  Vizeli Ülkeler

Dakka’da gezilecek yerler

Bangladeş’in başkenti olan Dakka ; kalabalık nüfusu , rengarenk tarihi eserleri ve baharatlı yemekleri ile adeta küçük bir Hindistan . Fakat Dakka turistik açıdan çok ziyaret edilmiyor . Ama bence burası mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Hazır olun şimdi yapmış olduğum şehir turumun ayrıntıları geliyor.. Dakka’da gezilecek yerler..

Genel Bilgiler 

Türkiye’den Bangladeş’in başkenti Dakka’ya direk uçakla 8 saatte ulaşabilirsiniz. Dakka’nın yerel saati Türkiye’den üç saat geridedir. Para birimi Bangladeş Takası (BDT) ve resmi dili Bengalce.  Mayıs-Ekim ayları yağışlıdır. Mart ve mayıs ayları ise hava 30 dereceyi buluyor. Ülkenin çoğu Müslümandır. Bunun yanısıra Hindu ,Hristiyan ve Budistlerde ülkede azınlık halde yaşamını sürdürüyor . Bangladeş için vize bilgilerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Lalbagh Kalesi

1678 yılında Subahdar Muhammed Azam Şah tarafından inşa edilmiş olan bu kale Babür mimarisine özgüdür. Etrafı yeşilliklerle süslü bu yapının içerisine girmedim fakat hemen yanında bulunan caminin kenarından fotoğraflarını çektim. Bu tarz tarihi kaleleri çok ziyaret ettim. Hindistan ve Pakistan’da buna benzer çok fazla kale gördüm. O yüzden içeriye girerek vakit kaybetmek istemedim.

 

Ahsan Manzil Müzesi

1982 yılında tamamlanan bu pembe sarayı dönemin devlet işlerinde kullandılar . Günümüzde ise müze haline çevirerek ziyarete açık hala getirdiler.  Buriganga nehri kıyısında bulunan bu müzeye ulaşabilmek için oldukça pis yollardan geçmek zorunda kaldım. Ama gördüğüm manzaraya bence değdi.

Ahsan manzil müzesinin yanıbaşında olan Buriganga nehrinden teknelerle insanlar nehrin diğer tarafına geçiyorlar . Dikkatimi çeken diğer şey ise üzümlerin bizim ülkemizdekinden oldukça farklı oluşuydu. 

 

Armenian Kilisesi

Kalabalık ve tarihi dar sokakların arasında saklanan bu ermeni kilisesinde biraz duygulandım . Kilisenin içerisinde bir kayıt defteri vardı ve her ziyaretçi oraya ismini yazıyordu. Ve artık orada benim de ismim vardı. Bu satırları yazarken bile duygulanıyorum . Düşünsenize yıllar sonra tekrar oraya gidersem kendi ismimi orada göreceğim. Bazı şeyler vardır ya hani asla parayla satın alınamaz ve değeri paha biçilemezdir. Bunun tanımı işte tam olarak böyle..

 

Tara Mescid (Star Mosque)

Dakka'da gezilecek yerler
Yıldız Cami , Dakka’da gezilecek yerler

Yıldız cami olarak bilinen ve bir diğer adı Tara Mescid olan bu cami ismini süslü mavi yıldız motiflerinden alıyor. Cami Mirza Golam Pir tarafından 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Dışardan camiyi izlerken içeriye davet ettiler fakat yanımda eşarp olmadığı için girmedim .

 

Shahi Jame Cami

1676 yılında Subahdar Shaista Khan tarafından yapılmıştır. Chawk çarşısı içerisinde yer alan bu camide en dikkatimi çeken şey minaresindeki renkli şeritler oldu. Bu arada bu çarşı aşırı kalabalık ve neredeyse yürümek imkansız. Bizdeki Eminönü çarşısını andırıyor .

 

Dakka Üniversitesi

Dakka'da gezilecek yerler
Üniversite , Dakka’da gezilecek yerler

Mimari olarak güzel bir görüntüye sahip olan Dakka üniversitesini de görmeden geçmeyin. Etrafı güzel ve bakımlı. Çevresinde Üniversiteli gençlerin etkinliklerine denk gelme şansınız yüksek.

 

Dakka Parlamento Binası

Louis I. Kahn tarafında inşa edilen yapı dünyanın en büyük komplekslerinden birisi . Dakka’nın en sakin ve temiz yeri diyebilirim .Yolları geniş ve neredeyse trafik yok denecek kadar az. Şehrin kalabalık sokaklarına girmeden önce burada dinlenmenizi tavsiye ederim.

 

Dakka New Market

Aradığınız her şeyi bulacağınız bu pazar alanı inanılmaz kalabalık ve renkli . Ara sokaklara girdiğinizde Dakka halkının yaşayış biçimleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.  Onlara selam verin . “Salam Aleykum ” dediğiniz hiç bir selam karşılıksız kalmayacaktır.

 

Banani Bölgesi

Alışveriş yapacağınız en temiz ve sakin bölgelerden biri olan Banani de kıyafet , meyve ,takı gibi birçok şey bulabilirsiniz. Ayrıca biliyorsunuz ki Zara markasının üretim yeri Dakka , Bangladeş.  O yüzden uygun fiyatlı birçok zara marka kıyafetleri Banani bölgesinden bulabilirsiniz.

Dakka’da Yeme ve içme

Kızartılmış tavuk , bizdeki pişi ve baharatlı mezeler burada oldukça meşhur. Sanırım ilk defa bana göre çok hijyenik olmayan bir yerde yemek yeme cesareti gösterdim. Amacım bağışıklık sistemimin ne kadar güçlü olduğunu ölçmekti 🙂 Yemekten yana bir sıkıntı yaşamadım fakat Türkiyeye döndüğümde Faranjit oldum . Belki de farklı bir virüstü ama çok umursamadım 🙂 Ee neymiş bağışıklığım hala yeterince güçlü değilmiş. Bence hasta olmamın sebebi havadaki aşırı toz ve kirlilikti .

Dakka Ulaşım

Dakka'da gezilecek yerler
Dakka’da ulaşım

Dakka’ya gelip ben toplu taşıma kullanacağım demezsiniz diye düşünüyorum 🙂 Havalimanı ve şehir içinde önerebileceğim tek ulaşım aracı Uber olacak . Hem güvenli hem de konforlu bir seçenek. Bana gelince gezimin tamamımı Dakkalı bir arkadaşımın motoruyla yaptım. Hayatımın en atraksiyonlu trafik yolculuğuydu diyebilirim . Her yerden aniden çıkan araçlar , bisikletler ve insanlar .. Aman allahım bu ülkede trafik kuralları kesinlikle yok . Ve ilginç ki trafik kazaları da oldukça düşük. Bir yerden bir yere gitmek minimum bir saatinizi alıyor. Eğer trafiğe yakalanmak istemiyorsanız gece saatleri yada güneş doğmadan yola çıkmalısınız. 

 

Tüm bu yerler dışında Sonargoan , Bangladeş ulusal müzesi , Ramna Park , Ulusal Şehitler anıtını ziyaret edebilirsiniz. Şehrin biraz dışında olan birbirinden güzel çiçek bahçelerine sahip olan Golap Gram ‘ı da mutlaka ziyaret edin.

 

Instagram adresimde Dakka ile ilgili hikayelere ulaşabilirsiniz.  Bir sonraki gezide görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.