Malta'da gezilecek yerler
Avrupa,  Malta,  Schengen Ülkeleri

Malta’da gezilecek yerler

Şövalyeler ülkesi  Malta, Game of Thrones çekimleri ile ünlenen tarihi bir ada ülkesidir. En büyük adasında bulunan başkenti  Valletta  ve diğer iki adası Gozo ve Comino adası ile hayran kalacağınız bu ülke Dünya kültür mirası arasında yer alıyor. Türkiye’den uçakla iki saat süren bu ülkenin para birimi Euro’dur. İlkbahar ve yaz aylarında ziyarete uygun olan bu ülke Türkiye’den bir saat geridedir. Schengen vizesine tabidir.   ➡ Malta’da gezilecek yerler  ➡

Malta tanıtım Videosu;

Malta’da Gezilecek Yerler

Malta’da Gezilecek Yerler

Başkent Valletta

Malta’nın en büyük adasında bulunan başkent Valletta görmeniz gereken ilk yerler arasında yer alıyor. Havalimanın’dan Valletta’ya x4 ile Sliema’ya x2 yada TD2 ile gidebilirsiniz.

Triton Çeşmesi-Valletta

Cumhuriyet Caddesi-Republic Street Valletta

Valletta’ya girdiğinizde sizi karşılayan ilk cadde olan Republic Street upuzun ve hareketli görünüşüyle sizi Valletta’nın merkezine doğru götürüyor.

Republic Street Valletta-Malta

Bu caddeden ilerlediğinizde sağ ve sol taraftaki sokaklara girerseniz Valletta’nın tarih kokan sokakları ile karşılaşıyorsunuz. Özellikle Republic caddesinin sol tarafında kalan St.Lucia Street, Strait Street  ve sağ tarafta bulunan Merchanis Street en bilinen ünlü sokaklarıdır.

Strait Street Valletta-Malta

➡ Malta’da gezilecek yerler  ➡

Merchanis Street-Valletta-Malta

 

Valletta-Malta

 

Malta-Valletta

Aziz John Katedrali

1577 yılında Aziz John anısına inşa edilmiştir. İçeride önemli din adamlarının mezarlarının bulunduğu Katolik  kilise her ne kadar dışarıdan sade bir görünüme sahip olsa dan içerisi oldukça zengin bir görünüşe sahip. Ayrıca Katedralin iç  mimarisi 8 senede tamamlanmıştır.

Büyük Üstadlar Sarayı -Grandmaster’s Palace

Grandmaster’s Palace yani Büyük Üstadlar Sarayı 1570 yılında Malta’ya gelen Şövalyeler tarafından yapılan ilk bina olarak biliniyor.Günümüzde Parlamento binası olarak kullanılan bu binanın üst katı meclis görüşmelerinde ve resmi törenlerde ziyarete kapalı tutuluyor. Fakat alt katında bulunan Zırh Müzesi sürekli açık olduğu için ziyaret edebilirsiniz. Müzede Şövalyelerin tarihi anlatılıyor ve eşyaları sergileniyor.Binanın karşısında bulunan George Meydanı ise önemli törenler ve gösteriler için kullanılıyor.

Büyük Üstadlar Sarayı -Grandmaster’s Palace-Malta

Üst Kışla Bahçeleri -Upper Barrakla Garden’s

Şövalyelerin kışlası olan Upper Barrakla Garden’s bölgenin savunma ve korunması amacıyla  13.yy’da inşa edilmiştir.Liman ve şehir manzarasını aynı anda görebileceğiniz muhteşem bir seyir alanıdır.

Üst Kışla Bahçeleri -Upper Barrakla Garden’s -Malta

➡ Malta’da gezilecek yerler  ➡

Üst Kışla Bahçeleri -Upper Barrakla Garden’s -Malta

 

Üst Kışla Bahçeleri -Upper Barrakla Garden’s -Malta

 

Mdina (Rabat)-Sessiz Şehir

Maltanın ilk başkenti olan Mdina’nın surlar içindeki kısmı Mdina dışındaki kısmı ise Rabat olarak adlandırılıyor. Sessiz şehir olarak bilinen Mdina içerisine belli saatlerde motorlu taşıt giremediği için sessiz şehir denilmiştir. Mdina’ya Slima’dan 202 numaralı otobüs ile , Valetta’dan ise 51-52-53  otobüsler ile gelebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık bir saat sürüyor.

 

Mdina-Sessiz Şehir-Malta

İçeriye girdiğinizde kireç taşından yapılar ve kiliseler sizi karşılıyor. İsterseniz Fayton ile Mdina’yı dolaşabilirsiniz. 15€ dan fiyatları başlıyor ve süresine göre fiyat artıyor.

St.Paul Katedrali Mdina

Şövalyeler şehri demiştik ya işte burada da o izlere rastlıyoruz.

Mdina-Sessiz Şehir-Malta

Gerçekten sessiz bir yer mi Mdina derseniz evet.Tabi bu durumda sizde sessiz olmalısınız  🙂

Mdina-Sessiz Şehir-Malta

Mdina’da binalarda çeşit çeşit kapı kolları bulunuyor. Kapı kolu ne kadar gösterişli ise bina sahibi de bir o kadar zengin oluyormuş  😯

Mdina-Seesiz Şehir-Malta

Popeye Village-Temel Reis Köyü

1980 yılında Temel Reis filminin çekildiği yapay bir köydür. Mellieha’da bulunan Temel Reis köyü yapıldığı ilk gün ki halini koruyor. Malta’da görmeniz gereken yerler arasında bence ilk sıralarda geliyor. Giriş ücreti 17€ .Sliema’dan 222 numaralı otobüse binip Tunnara durağında  101 nolu otobüse aktarma yapmanız gerekiyor. Yolculuk yaklaşık bir saat sürüyor.

Popeye Village-Malta

Benim size tavsiyem eğer uzun süre Malta’da kalacaksanız mutlaka bir gününüzü buraya ayarın. Hem içeriyi gezersiniz hemde tertemiz suyunda yüzersiniz. Valetta’ya yakın en temiz ve güzel su Mellieha’da bulunuyor.

Popeye Village-Malta

➡ Malta’da gezilecek yerler  ➡

Popeye Village-Malta

Marsaxlokk-Balıkçı Kasabası

Güneydoğu sahil kasabası anlamına gelen Marsaxlokk balıkçı kasabası olarak biliniyor.Rengarenk kayıkları ile meşhur olan bu kasaba’da denize girebilir ve uygun fiyatlara deniz ürünü yiyebilirsiniz.Valetta’dan Bombi 3 durağına gelip buradan 81 yada 85 otobüsü ile Marsaklokk’a gidebilirsiniz.

Marsaxlokk-Balıkçı Kasabası-Malta

Marsaxlokk’da tüm teklerde göz figürü bulunuyor. Bunun anlamı ise bizdeki nazar boncuğu gibi kötülüklerden koruduğuna inanıyorlar.

Marsaxlokk-Balıkçı Kasabası-Malta

➡ Malta’da gezilecek yerler  ➡

Marsaxlokk-Balıkçı Kasabası-Malta

Marsaxlokk balıkçı kasabası olduğu için taze deniz ürünlerini en uygun fiyata sadece burada bulabilirsiniz. Yolunuz buraya düşerse mutlaka deniz ürünü yemeden dönmeyin. IL-BUKKETT restoranda bu tabağı yanında patates ve salatasıyla 24 € ‘ya yiyebilirsiniz.

Marsaxlokk-Balıkçı Kasabası-Malta

Sliema

Konaklamanın en yoğun olduğu Sliema’da birçok fiyata konaklama seçeneği bulabilirsiniz. Bulunduğu konum ve manzarası ile hem ulaşım olarak rahat edersiniz hem de denizi ve hareketli çevresi ile istediğiniz saatte dışarıya çıkabilirsiniz.

Sliema-Malta

➡ Malta’da gezilecek yerler  ➡

Sliema-Malta

 

Sliema-Malta

Farklı lezzetlere açıksanız Slima’nın merkezinde bulunan WOK TO WALK’ta  noodle yiyebilirsiniz. Fiyatı 5€’dan başlıyor.

Sliema-Malta

Gozo Adası

Malta’nın ikinci büyük adası olan Gozo, Valletta’da olduğu gibi deniz ortasına kurulmuş  tarihi binalar ile adayı süslüyor. 222 numaralı otobüsle Cirkewwa’ya gelip buradan  Feribotla yaklaşık yarım saat süren bir yolculukla  adaya gidebilirsiniz.Gidiş dönüş 5€ .

Gozo Adası-Malta

Cittadella Kalesi

1965 yılında saldırılara karşı sığınma ve savunma amaçlı kurulan bu şehir kalesinin içinde yaşayan halk barıştan sonra surlardan aşağıya inerek Victoria yani Rabat kasabasını kurmuşlardır.1957’de Rabat olan şehrin adı İngilizler tarafından  Victoria olarak değiştirilmiştir fakat günümüzde ikisi de kullanılmaktadır. Valletta’da olduğu gibi sarımsı evleri ve tarih kokan sokakları ile sizi geçmişe doğru sürükleyecektir. Feribot çıkışında 302 numaralı otobüsle Citadella’ya 20 dakikada ulaşıyorsunuz.

Cittadella Kalesi-Gozo-Malta

Burası bana Mardin’i hatırlattı. Sarımsı evleri ve mimarisiyle sanki Malta’ya değilde Mardin’e gelmiş gibiydim  🙂

Cittadella Kalesi-Gozo-Malta

Demiştim ya şövalyeler zenginliklerini belli etmemek için mimarilerin dışına özen vermiyor diye. İşte buda onlardan biri  🙂 Kiliseye giriş 5€.

Cittadella Kalesi-Gozo-Malta

➡ Malta’da gezilecek yerler  ➡

Cittadella Kalesi-Gozo-Malta

Gozo’da Citadella kalesini gezdikten sonra aşağılara inip Gozo’nun  dar kıvrımlı sokaklarını gezebilir,el sanatları ürünlerinden satın alabilirsiniz. Gozo’da en çok  dikkatimi çeken şey 30 derece sıcaklıkta satılan örgü yün kazaklar oldu  😆

Dwejra Azur Penceresi- Mavi Pencere

Gozo adasında bulunan ,28 metre yüksekliğinde su ve rüzgar ile oluşmuş olan doğal kemer Dwejra 2017 yılında şiddetli fırtına ve dalgalar sebebiyle yıkılmış bu yüzden buraya gitmenize gerek yok  🙂

Comino Adası

Malta’nın en küçük adalarından olan Comino adası denize girmek için muhteşem bir yer diyebilirim. Adada bulunan Blue Lagoon için Sliema’dan 20€ ya , Gozo adasından ise 10€ ya turlar düzenleniyor. Vaktiniz varsa mutlaka tura katılın.

Malta’da Ulaşım

Malta’da Ulaşım

Tüm yazıda gezilecek yerler ve otobüs numaralarını belirttim fakat bunlar dışında dikkat etmeniz gereken bazı bilgiler var.Malta’da trafik tersten akıyor sağdan araba gelmiyor diye geçersiniz soldan size araba çarpar  😆 dikkatli olun. Bazı otobüsler bir duraktan geçerken bir sonraki duraktan geçiyor ama yolcu almıyor yada indirmiyor. Mesela normalde indiğiniz bir duraktan karşı tarafa geçip tekrar aynı otobüse binmek isterseniz o otobüs orada durmayabilir. O yüzden duraktaki tabelalarda otobüs numarasının yazıp yazmadığına dikkat edin. Otobüs yolculukları çok sarsıntılı ve frenli oluyor içiniz dışınıza çıkabiliyor  🙂

Malta’ya iner inmez hemen kendinize bir Tallinja kart alın. Bir hafta kalcaksanız 21€ ya yedi gün boyunca sınırsız kullanabileceğiniz karttan alın. Eğer 3 ve altı kalcaksanız 15€ ya 12 kullanımlık Tallinja kartı alın. Aktarmalarda hakkınız gitmiyor ve kartı tüm adalarda kullanabiliyorsunuz bilginize  🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

 

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.