Tromsø'da Kuzey Işıkları Hakkında Her Şey
Avrupa,  Norveç,  Schengen Ülkeleri

Tromsø’da Kuzey Işıkları

Kuzey ışıkları herkesin hayatının bir kısmında görmesi gereken muhteşem bir olay. Fakat bilmeniz gereken gereken bir husus var ki Kuzey ışıklarını görmek için çok önemli .. ŞANS .. Buraya gelmeden önce kendinize bir sorun ben ne kadar şanslıyım diye 🙂 Eğer şanslıyım diyorsanız toplayın eşyanızı hadi Tromsø’ya gidelim.. ➡ Tromsø’da Kuzey ışıkları ➡

Tromsø'da gezilecek yerler
Tromsø Kuzey Işıkları

Kuzey ışıkları Nasıl Oluşur ?

Kutup ışıkları ya da kutup Aurorası, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen , yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır . Kuzey enlemlerinde görülen bu oluşum Kuzey ışıkları ya da Aurora Borealis olarak adlandırılıyor.

Kuzey Işıkları Nerelerde Görülür ?

Kuzey ışıkları adından da anlaşıldığı gibi dünyanın en kuzeyinde yer alan ülkeler üzerinde görülebiliyor. Bu ülkelerde haliyle Kanada, Rusya , Norveç, İzlanda, İsveç , Finlandiya ve Antartika oluyor. Fakat bu ülkelerin merkezi bölgelerinde değil de kuzeyine doğru çıkmak gerekiyor. Bende o yüzden doğası ve Kuzey ışıkları sebebiyle Norveç’in Tromsø şehrini tercih ettim.

Kuzey Işıklarını Hangi Aylarda ve Nasıl Görebilirim?

Kuzey ışıklarını görebileceğiniz en iyi aylar Mart , Ekim, Eylül ve Nisan aylarıdır. Diğer aylar ışık yoğunluğu bu aylara göre yarı yarıya azalıyor. Bu yüzden ben soğuk havayı ve karanlığı sevmediğim için Ekim ayını tercih ettim .

Tromsø'da Kuzey Işıkları Hakkında Her Şey
Prestvannet, Tromsø

Kuzey ışıklarının yoğunluğu hakkında size bilgi veren birçok uygulama bulunuyor. Fakat bunlardan benim en çok beğendiğim ise Aurora ve NorwayLights uygulaması oldu . Uygulamanın yanı sıra havanın kesinlikle karlı ve bulutlu olmaması gerekiyor . Yoksa ışık yoğunluğu olsa dahi bulut sebebiyle hiç bir şey göremeyeceksiniz. Bunun için ise YR uygulamasını kullanarak havanın nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

NorwayLight uygulamasına giriş yaptığınızda öncelikle Tromsø’yı bulmanız gerekiyor. Sonrasında eğer hava bulutsuz ise GO yazısını göreceksiniz. Bu Kuzey ışıklarını görebilirsin anlamına geliyor. Eğer bulutlu ve TRY yazısını görürseniz göremeyeceğiniz anlamına geliyor.

Aurora uygulamasında ise o gün Kuzey ışıklarını en iyi görülebileceğiniz bölgelerin isimleri ve yüzdeleri yazıyor. Bunun yanı sıra eğer haritada bulunduğunuz yerin üzeri yeşil ile kaplanmışsa bile ışıkları görebilirsiniz . Yeşil = En düşük , Turuncu = Orta Seviye ve Kırmızı en üst derece yoğunlukta görebileceğiniz anlamına geliyor.

Tromsø’ya gitmeden önce yoğunluk en üstteydi fakat ben gittiğimde yoğunluk azalmıştı ve en kötüsü de döndüğüm gün akşamı yoğunluk tekrar başladı . Yazının başında dediğim gibi eğer şansız bir insansanız Kuzey ışıklarının en yoğun döneminde bile gitseniz göremeden döneceksiniz lol 😀

Şimdi bana gelirsek kuzey ışıkları gördüm fakat max %30 yani az yoğunluktaydı. Tabi bu şansızlıkla bunu bile görmek beni şaşırttı ve mutlu etti 😀 Bazen %50 bile oldu fakat havanın kötü olması sebebiyle de göremedim . Tromsø’da toplam 5 gün kaldım ve bu sürecin sadece 2 günü görebildim. Eğer buraya 10 gün için gelirseniz kesin yoğun dönemine denk gelirsiniz.

Tromsø’da Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en iyi yerler ve isimleri

Tromsø’ye geldim illaha bir tura mı katılmak gerekiyor dediğinizi duyar gibiyim . Cevabı hayır ! Eğer hava açık ise ve kuzey ışıkları bulunduğunuz yerin üzerinde az yoğunlukta bile olsa onları görmeniz mümkün..

Bunun için öncelikle şehir ışıklarından uzak karanlık bir yere gitmeniz gerekecek ki ışıkları daha net görebilecek ve fotoğraflayabileceksiniz.

  1. Fjellheisen , Tromsø’nün merkezine çok yakın konumda bulunan bu tepeye teleferikle çıkabilirsiniz. Şehrin manzarasını görebileceğiniz bu tepe kuzey ışıklarını izlemek için de harika bir yer.Teleferik gece 11 e kadar çalışıyor.
  2. Prestvannet, Küçük bir gölün bulunduğu bu park Kuzey ışıklarını görebilmek için yeterince karanlık. Aman dikkat edin de karanlıkta donmuş göle düşmeyin 🙂 Fotoğraflarımın bir kısmı burada çekildi.
  3. Telegrafbukta, Yaz aylarında halkın denize girmek için kullandığı bu plaj da Kuzey ışıklarını izlemek için oldukça karanlık ve geniş bir alana sahip.
  4. Ersfjordboth, Tromsø’ya yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunan bu sevimli kasabada aydınlatma çok olmadığı için kuzey ışıklarını rahatlıkla görebilirsiniz.
  5. Sommarøy, Tromsø’ya yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan bu balıkçı kasabasında da adınlatma çok olmadığı için kuzey ışıklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Tromsø’da ulaşım ,konaklama, yeme&içme hakkında tüm bilgiye Tromsø’da Gezilecek Yerler yazımdan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraflar ben varken ve ben yokken 😀 Benim olduğum günler en düşük seviyedeydi . Fakat benim döndüğüm gün Vur Patlasın Çal Oynasın havai fişek misali ortalığı renklendirmiş 😀 Vicdansız bari eve bir varsaydım ! Uçağa biner binmez başlamış lol 😀

➡ Tromsø’da Kuzey ışıkları ➡

➡ Tromsø’da Kuzey ışıkları ➡

Bu yerlere ulaşımı otobüsle rahatlıkla yapabilirsiniz yada yürüyerek de gelebilirsiniz. Tura bir ton para vermektense araç kiralayıp şehrin daha karanlık yerlerine de gidebilirsiniz.

Aklınızda bulunsun bu yerler dışında dışarı çıkıp kuzey ışıklarını izlemek istediğinizde merkezin sol tarafına doğru ilerleyin . Gözlemlediğim kadarıyla ışıkları o bölgelerde daha fazla yoğunlaşıyor.

Kuzey ışıklarını görebileceğiniz en iyi saatler 18:00- 00:00 arası olacak. Işıklar saniyeler içinde gelebiliyor ve kaybolabiliyor . O yüzden gözleriniz hep yukarıda olsun . Umarım benden daha iyi görüntülere şahit olursunuz 🙂

Tromsø’da Kıyafet seçimi nasıl olmalı

Öncelikle nereye gittiğinizin farkındasınızdır umarım 🙂 İskandinavya ülkeleri yazları bile serinken buranın sonbaharı bizim kışla eş değerdi.

Bulunduğum süre içerisinde hava sıcaklığı -3 kadar indi fakat akşam saatleri ve tepelere çıkıldığında hissedilen hava sıcaklığı daha soğuktu. Bunları göze alarak yün kazak, mont ne varsa yanımda götürdüm yani termal içlik bile aldım 😀 Buna rağmen öyle sıcacık bir halde gezdiğim söylenemez. Çok üşüyen biri olacak beni kurtaran tek şey Dekathlon mağazasından almış olduğum el ve ayak ısıtıcı pedler oldu.

Tromsø’da mağazaya girip sorduğumda soğuk havalarda kazak ,şişme mont ve rüzgarlık giydiklerini öğrendim. Rüzgarlık haricinde bende hepsi vardı. Yani bu işin sırrı rüzgarlık mıydı ? 😀

Tromsø'da gezilecek yerler
Fjellheisen , Tromsø, Norveç

Ayakkabınız ise mutlaka kaydırmaz olsun çünkü yerler buz pisti gibi oluyor. Eğer bulamazsanız ayakkabılara takılan kar zincirlerinden Dekathlon’da bulabilirsiniz.

Eğer yeni seri iPhone telefonunuz varsa şimdiden geçmiş olsun. Telefon soğuk havada kendini kapatarak resetliyor ve şarjı bitmişcesine ısınana kadar açılmıyor. Böyle olunca da insanın sinirleri tepesine çıkıyor. Ben kendimi zor ısıttım be telefon seni nasıl ısıtayım ! 😀

Sadece iPhone değil Gopromda bir süre sonra videoları ters çekmeye başladı 😀 Demem o ki mümkünse yanınızda bir kaç tane fotoğraf makinası ve batarya olsun.

Fotoğraflar telefonumla çekildiği için woaw olmadınız biliyorum bu yüzden daha iyilerini sizlerden bekliyorum.

Tromsø hakkında daha fazla bilgiye Tromsø’da Gezilecek Yerler yazımdan ulaşabilirsiniz.

Bol şanslar 🙂

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.