Seul'da gezilecek yerler
Güney Kore,  Vizesiz Ülkeler

Seul’de gezilecek yerler

Asya kıtasında yer alan, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Güney Kore’nin başkenti Seul’dur.Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu başkent Seul’a Türkiye’den direk uçuş ile 11 saatte ulaşabiliyorsunuz.Resmi dili Korece’dir ve para birimi Güney Kore Wonu (KRW) ‘dur. Ülkeye giriş Vizesizdir . Yaz aylarında sıcaklık yüksek olduğu için ilkbahar aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ederim ➡ Seul’da gezilecek yerler ➡

Güney Kore &Seul Video;

Seul’da gezilecek Yerler

Gwanghwamun Meydanı

Seul’un merkezi ve ana meydanı olan, gösterilerin ve mitinglerin yapıldığı ünlü bir meydandır. Meydanda Güney Kore’nin bağımsızlığında rol oynayan milli kahraman Yi Sun- Shin’in anıtı bulunuyor. Hemen arkasında ise Kore alfabesini çıkaran, Joseon hanedanının kralı Sejong’un anıtı bulunuyor. Anıtların hemen arkasında yer alan Saray ise Joseon hanedanlığı tarafından inşa edilen ilk saraydır.Meydana (Mor hat 5 )Gwanghwamun metro istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.

Gwanghwamun Meydanı-Seul-Güney Kore

➡ Seul’da gezilecek yerler ➡

Sejong Anıtı- Seul-Güney Kore

Gyeongbokgung Sarayı

1935 yılında Joseon hanedanlığı tarafından inşa edilen beş büyük saraydan ilki ve en büyüğüdür. Gwanghwamun meydanında bulunun bu saray Pazartesi ve Salı günlere ziyarete kapalı oluyor. Ayrıca her gün saat ikide nöbet değişimi yapılıyor.Ziyaretiniz bu saatlerde olursa içeriye girmeden önce mutlaka nöbet değişimini izlemenizi tavsiye ediyorum. Giriş ücreti 3.000 Wong’dur. (Üç sıfır attığınızda dolar karşılığının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz)

09:00-17:00 arası ziyarete açıktır.

 

Gyeongbokgung Sarayı-Seul-Güney Kore

Sarayın en büyük ana girişidir. Ortadaki kapı Krala aitken diğer iki kapı kralın çalışanları için ayrılmıştır.

İçeriye girdiğinizde sizi ikinci kapı Heungnyemun karşılıyor.

Gyeongbokgung Sarayı Giriş Ücreti

İçeriye girmeden önce meydanda yapılan nöbet değişimini izliyorum.

Gyeongbokgung Sarayı Nöbet değişimi-Seul

İşte üçüncü büyük kapıya geldik.Kralın bulunduğu yere ulaşmak için üç büyük kapıdan geçiyorsunuz. Bunun sebebi ise savaş anında Krala ulaşımı engellemek ve zaman kazanmakmış.

Gyeongbokgung Sarayı

Sarayı gezerken yöresel kıyafetleri ile dolaşan birçok Koreli ile karşılaşıyorsunuz ve kendinizi bir film setinde gibi hissediyorsunuz. İsterseniz bu kıyafetleri saray civarındaki mağazalardan kiralayıp giyebiliyorsunuz.

Aşağıdaki fotoğrafta Koreliler tarafından sıklıkla kullanılan parmak kalpler bulunuyor  🙂

Gyeongbokgung Sarayı

Üç kapıdan geçtikten sonra Kralın bulunduğu yapıya ulaşıyorsunuz. Sarayın dış görünümü oldukça dikkat çekici fakat içerisine baktığınızda dışarıya göre sade bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz.

Gyeongbokgung Sarayı

İçeride dört taraftan açılan pencereler bulunuyor. Bunun sebebi ise bunaltıcı sıcaklarda hava sirkülasyonu ile içerinin serin kalmasını sağlamakmış. Dışarısı çok sıcak olmasına rağmen içerisi oldukça serindi.

Gyeongbokgung Sarayı

Kralın bulunduğu bölümden çıkıp arka taraflara doğru ilerledikçe kralın yakınları için yapılan küçük saraylar, devlet yetkililerinin kullandığı yapılar ve dinlenme amaçlı yapılmış bahçeler ile karşılaşıyorsunuz. Genel olarak hepsi birbirine benziyor fakat kullanım amaçları hepsinin birbirinden farklı.

Aşağıdaki köşk içerisine randevulu olarak giriliyormuş. Dışarıdan görüldüğü gibi içeride dikkat çekecek muhteşem bir şey gözükmüyor. Yani buranın içerisine girmesekte olur  🙂

Gyeongbokgung Sarayı

Aşağıdaki yapı- Geunjeongjeon -Kralın toplantılarını yaptığı, konuklarını ağırladığı bir yapıdır. İçerisi diğerleri gibi sade  bir görünüme sahip.

Gyeongbokgung Sarayı

Gyeongbokgung Sarayı  Japon istilasında bir çok hasar görmüştür ve günümüze çeşitli restorasyonlar ile getirilmiştir.Sarayın içerisinde Ulusal Saray müzesi ve Kore Ulusal Halk müzesi de bulunuyor. İsterseniz buraları da ziyaret edebilirsiniz.

Gyeongbokgung Sarayı

 

Insadong Caddesi

Gyeongbokgung Sarayından çıkıp sol tarafa beş dakika yürüme mesafesinde olan Insa-dong caddesi , uyguna alışveriş yapabileceğiniz, sokak lezzetlerini tadabileceğiniz bir caddedir. Caddede hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar bulunuyor.

Insadong Caddesi-Seul- Güney Kore

➡ Seul’da gezilecek yerler ➡

Insadong Caddesi-Seul

Eğer etrafta yiyecek birşey bulamazsanız bu caddede Hint restoranlarında Türk mutfağına benzer yiyecekler bulabilirsiniz.

Korelilerin meşhur pişmaniyesinden bu caddede bulabilirsiniz. Bizdekinden farkı pirinç ve bal karışımından yapılmış olmasıdır. Ayrıca içerisine isteğe göre fındık koyuluyor. Fiyatı 3.000 won.

Insadong Caddesi-Seul

Bukchon Hanok Köyü

Joseon hanedanlığı döneminde yani 1932 yılında inşa edilmiş olan bu köyde ülkenin ileri gelen zenginleri yaşamaktadır. Kore kültürünü yakından görebileceğiniz bu köye Gyeongbokgung Sarayından yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Bukchon Hanok Köyü

 

Bukchon Hanok Köyü

Yöresel kıyafetleri ile dolaşan Koreli kadınlar ile burada da sıkça karşılaşacaksınız  😆 35 derece sıcaklıkta normal kıyafetle bile dolaşmak zorken bu kıyafetlerle dolaşmak oldukça zor gibi gözüküyor fakat onlar halinden gayet memnun gibiler 🙂

Köy ve şehir manzarasının aynı karede olduğu muhteşem bir sokak..

Bukchon Hanok Köyü

Eğer isterseniz bu yapılardan oluşan kafelere girebilir ve meşhur çaylarından tadabilirsiniz. Fiyatları 5.000 Won’dan başlıyor.

 

Bukchon Hanok Köyü

Demiştim ya burada ülkenin ileri gelen zenginleri yaşıyor diye işte burada yaşayan insanlar turistlerin seslerinden rahatsız oldukları için kapılara çeşitli uyarılar asmışlar. Hatta bazı kısımlarda elinde sessiz olun plakatları ile dolaşan kişilerde görebilirsiniz. O yüzden köyü gezerken sesli konuşmamaya özen göstermeliyiz.

Bukchon Hanok Köyü

 

Bukchon Hanok Köyü

Hanok köyünün manzarası..

Bukchon Hanok Köyü

Gyeongbokgung Sarayının civarlarında yöresel kıyafetleri bulabileceğiniz gibi  Bukchon Hanok Köyünde de bu kıyafetleri kiralayıp giyebilirsiniz.

Bukchon Hanok Köyü

Fiyatı biraz pahalı sanırım..  🙄

Bukchon Hanok Köyü

Changdeokgung Sarayı

1405 yılında Joseon hanedanlığı tarafında yapılan , kraliyet ailesinin kullandığı 5 büyük saraydan biridir. Unesco tarafından dünya mirasına alınmıştır. Tac giydirme gibi özel törenlerin yapıldığı bu sarayda ayrıca gizli bahçe bölümü de  bulunmaktadır.

Giriş ücreti 3.000 won’dur. Ayrıca içeride  1.000 won daha vererek bahçe bölümünü de gezebilirsiniz. 09:00-17:00 arası ziyarete açıktır.

Changdeokgung Sarayı

Sarayların görünüşleri birbirine benziyor , tek farkı içerisinde bulundurdukları bahçeler.

Changdeokgung Sarayı

➡ Seul’da gezilecek yerler ➡

Changdeokgung Sarayı

Sarayın sağ ve sol tarafında bulunan taşlarda dönemin ileri gelen kişilerin isimleri yazıyor. Yapılan törenlerde herkes isminin bulunduğu taşın yanında duruyormuş.

Changdeokgung Sarayı

Sarayın içerisi diğer saraylarda olduğu gibi dışarısından daha sade bir görünüme sahip.

Changdeokgung Sarayı

Bahçe kısmında bir göl ve gölün etrafında birçok çeşit ağaç bulunuyor.Bu bölüme girdiğinizde sıcak havadan kurtulup serin bir hava ile devam ediyorsunuz.

Changdeokgung Sarayı

➡ Seul’da gezilecek yerler ➡

Changdeokgung Sarayı

Gölün ilerisinde kapalı bir alanda bulunan bitki türlerini inceleyebilirsiniz.

Changdeokgung Sarayı

Cheonggyecheon Stream

Han nehri suyunun aktığı bu kanal, Kore halkının sıcak havalarda gelip vakit geçirdiği yerlerinden biridir. Insadong caddesinden yada Gwanghwamun meydanından aşağıya doğru 15 dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Cheonggyecheon Stream

 

Cheonggyecheon Stream-Seul

Seul’un kavurucu sıcağında böyle gölge ve serin bir yer bulmak eminim sizede iyi gelecektir  🙂 Su Han nehrinden geldiği için temiz ve serin. İsterseniz ayaklarınızı suya sokabiliyorsunuz  🙂

Cheonggyecheon Stream

 

Cheonggyecheon Stream-Seul

Gwangjang Market

Changdeokgung Sarayına 20 dakika yürüme mesafesinde olan bu markette Seul’un tüm yöresel yiyecekleri bulabilirsiniz. Domuz etinden tavuk ayağına , noodle çeşitlerinden deniz ürünlerine kadar herşey bulunuyor  🙂

Gwangjang Market

Mung Bean Pancake olarak adlandılan, bir fasulye çeşitinin öğütülüp baharatlandırılmasıyla yapılan ve kızartılan meşhur bir yiyecektir. Fiyatı 4.000 KRW.

Gwangjang Market

 

Gwangjang Market

 

N Seoul Tower

Namsan tepesine kurulmuş olan 230 metre yüksekliğindeki Radyo ve Televizyon kulesidir. Daha önceleri sadece yayın için kullanılan bu kule 2017 de halka açık hale getirilmiştir. Kuleye en yakın metro durağı Hoehyeon yada Myeong-dong ‘dur(Mavi hat 4) .Sonrasında yürüyerek 15 dakikada kuleye ulaşabilirsiniz. Teleferik ücreti 10.000 KRW. Kuleye giriş ücreti 10.000 KRW dir.

N Seoul Tower

Gündüz ve gece oldukça kalabalıktı. Güneş daha batmamışken bilet almıştım ama teleferiğe binene kadar hava karardı   😆  İsterseniz teleferiğe çıkmadan önce aşağısında kalan Namsan parkında dolaşabilirsiniz.

N Seoul Tower-Seul

Yukarıya çıktığınızda İletişim kulesine bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Buradan tekrar bilet alarak kuleye çıkabiliyorsunuz. İsterseniz kuleye çıkmayabilirsiniz çünkü buradan da Seul manzarasını görebiliyorsunuz.

N Seoul Tower-Seul

 

N Seoul Tower-Seul

➡ Seul’da gezilecek yerler ➡

N Seoul Tower-Seul

 

N Seoul Tower-Seul

Manzaraya baktığınız yerde birçok aşk kilitleri ile  karşılaşıyorsunuz. İsterseniz sizde satın alıp takabilirsiniz  🙂

N Seoul Tower-Seul

Bu kalpte benden okuyucularıma gelsin  😉

N Seoul Tower-Seul

İsterseniz buradaki kafelerde oturup manzarayı izleyebilirsiniz. Ayrıca içeride birçok çeşitli hediyelik eşya dükkanları bulunuyor.

İsterseniz teleferiği tek yön alıp dönüşü ışıklar ve kilitler eşliğinde yürüyerek inebilirsiniz.

N Seoul Tower-Seul

 

Myeong-dong Caddesi

Renkli kore plakartlarının bulunduğu, 1km uzunluğundaki bu cadde ,şehrin en canlı ve hareketli caddelerinden biridir. Yöresel yemeklerden kıyafetlere, hediyelik eşyalardan kozmetik ürünlere birçok alışveriş seçeceği sunan bu cadde gündüz olduğu kadar gece de kalabalık ve canlı. Mavi hat üzerinde bulunan Myeong-dong metro durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.

Myeong-dong Caddesi

Korenin kozmetik ürünleri ile meşhur olduğunu biliyoruz. Ama şunu söylemeliyim ki fiyatlar oldukça pahalıydı.

Myeong-dong Caddesi

 

Myeong-dong Caddesi

Sokaklarda birçok yiyecek satılıyor ve fiyatları 5.000 KRW den başlıyor.

Myeong-dong Caddesi

 

Myeong-dong Caddesi

 

Myeong-dong Caddesi

➡ Seul’da gezilecek yerler ➡

Myeong-dong Caddesi

Sizce aşağıdaki  ne?  😆 Soslanmış tavuk ayağı  😯 Yok yok ben tokum hiç almayayım  😆

Myeong-dong Caddesi

Şu patates bile 5.000 KRW  😀 6 x5  = 30 tl Tamam Türkiye’den bir çuval patates alabiliriz bu fiyata  😀

Myeong-dong Caddesi

Açlıktan bayılmak üzereyken soya filizi ile servis edilen bu eti buldum.  😆 Fiyatı 7.000 KRW. Etin tadı biraz tatsızdı ama doydum sonuçta çok sorgulamıcam  😆

Myeong-dong Caddesi

Gangnam Bölgesi

Nehrin kuzeyinde Seul’un tarihi yapılarını gezdik şimdi nehrin güney yakası anlamına gelen , Gangnam şarkısıyla aşina olduğumuz Gangnam bölgesine gidelim. Modern yapıların bulunduğu, Türkiye’nin Nişantaşı’na benzeyen bu bölge zengin kesime hitap ediyor. Birçok ünlü mağazaları burada bulabilirsiniz. Metro ile (Yeşil hatta) Gangnam durağında inerek buraya gelebilirsiniz.

Gangnam-Seul-Kore

Gangnam Stlye  😎

Gangnam-Seul-Kore

Anlamasakta güzel gözüküyor  🙂

Gangnam-Seul-Kore

➡ Seul’da gezilecek yerler ➡

Gangnam-Seul-Kore

İç taraflarda renkli kore sokakları ile karşılaşıyorsunuz.

Gangnam-Seul-Kore

Samseong metro durağına yakın konumda bulunan bir diğer Gangnam heykeli.

Gangnam-Seul-Kore

 

Lotto World Tower

Güney korenin en uzun ,dünyanın ise en uzun gökdelenleri arasında yer alan Lotto World Tower toplam 123 katlıdır. 118. katı yerden toplam 500 metre yüksekliğinde cam manzaraya sahiptir. Giriş ücreti 28.000 KRW.

Lotto World Tower

Kore’de Ne Yenmeli?

Yazımın içeriğinde dile getirmiş olduğum gibi Kore’de domuz eti ve tavuk ayağıyla oldukça sık karşılaşıyorsunuz. Bunları görünce ben orada ne yerim diye düşünüyor insan tabi. Farklı tatlara açıksanız eğer Kore’nin meşhur yiyeceği Kimchi’yi tatmanızı öneriyorum.Tadı bizdeki lahana turşusunu andırıyor ve içerisinde acıyı oldukça fazla kullanıyorlar. Bir diğer meşhur yiyeceği Bibimbap, pirinç ve birçok sebze ile bir araya getirilmiş acı eşliğinde yenen lezzetli bir yemektir.Bir çok yerde bu yemeği bulabilirsiniz.Onun dışında Kore Barbeküleri burada oldukça meşhur. İstediğiniz et türünü seçip ızgaralı masalarda kendiniz pişirip yiyebiliyorsunuz. Sınırsız et ,seçtiğiniz et türüne göre 25.000 KRW den başlıyor. Bunun dışında Kore’nin noodları oldukça meşhur. Damak zevkinize göre birçok seçenek bulunuyor. Oldu da bunları bulamazsanız en kötü ihtimal Burger King’den Yada McDonals’da menüler uygun fiyata satılıyor  🙂

Gezi boyunca yemiş olduklarıma ek olarak  Kore’de yeşil çayın yeri oldukça büyük. Tatlısından dondurmasına birçok yerde yeşil çay ile karşılaşıyorsunuz.

Yeşil Çaylı Süt

Aşağıda mantar devasa boyutu ile beni oldukça şaşırttı  😯

Mantar

Seul’da Ulaşım

Seul metro ağıyla oldukça gelişmiş bir ülkedir. Metro ile gidemeyeceğiniz hiçbir yer yok diyebilirim o yüzden ben gezi boyunca çoğunlukla metroyu kullandım. Metronun tek kötü yanı bir yerden bir yere giderken çok fazla aktarma yapıyorsunuz.Bu yüzden bazen durakları da kaçırabiliyorsunuz 🙄

Seul’da Ulaşım

Metro’da yaşlılar ve hamileler için yerler bulunuyor ve buralara o kişiler haricinde kimse oturmuyor. Pembe olan koltuklar hamile bayanlar için ayrılmış.

Metroya binebilmeniz için bilet almanız gerekiyor. Bileti alırkenden gittiğiniz yerin adını yazmanız gerekiyor. Bir kaç kere farklı durakta inmek zorunda kaldım ve çıkarken kartı okuttuğumda sorun yaşamadım ama siz genede bileti aldığınız durakta inin ne olur ne olmaz. Bilet fiyatı tek yön min 2.000 KRW den başlıyor ve gideceğiniz yere göre ücretlendirme değişebiliyor. Ayrıca bilet ücretine ek olarak 500 KRW kart ücreti alıyor. Kartı kullanıp çıkış yaptıktan sonra makinalara iade edip paranızı geri alıyorsunuz.

Seul’da Ulaşım

Seul metro haritasına https://english.visitkorea.or.kr/enu/TRP/TP_ENG_6.jsp dan ulaşabiliriniz. Ayrıca ➡ Subway Korea ➡ uygulamasını telefonunuza indirerek metro haritasını çevrimdışı kullanabilir , metro saatlerini takip edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.