Phuket'te gezilecek yerler
Asya,  Tayland,  Vizesiz Ülkeler

Phuket’te Gezilecek Yerler

Phuket’te gezilecek yerler dendiği zaman muhteşem manzaraları,tertemiz denizi ve pamuk gibi yumuşacık kumlu sahilleri akla geliyor. Türkiye’den 10 saat uzaklıkta bizim kış aylarında yazı yaşayan sıcacık bir ülke Tayland. Ayrıntılı bilgiyi https://gezginpiyanist.com/bangkokta-gezilecek-yerler/  yazımda  yazmıştım ,oradaki yazımı da  okumanızı tavsiye ederim. Bangkok yazımda Phuket’e gidememiş ama sizin mutlaka gitmenizi önermiştim.Şimdi buraya geldim ve buradaki deneyimlerimi de sizlerle paylaşıyorum..

 PHUKET’TE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Phuket Gezi Rotası
Phuket Yerel Aracı

Öncelikle Phuket’te toplu taşıma yok.Ya kendinize bir tur şirketi bulup onun planladığı rota ile geziceksiniz yada kendinize araç kiralayıp kendi bireysel rotanızda devam ediceksiniz.Benim size tavsiyem motor kullanmayı biliyorsanız günlük 300 baht yani 30 tl ye (Bir sıfır attığınızda TL karşılığını bulabilirsiniz)  motor kiralayıp istediğiniz her yere gidebilirsiniz.Eğer bilmiyorsanız yerel araçları olan,Tuk tuk’a benzeyen ufak araçlarla anlaşıp kendi rotanızda ilerleyin. Tur şirketlerinin yapmış olduğu şehir turunda  benim görmek istediğim birçok yer yoktu. O yüzden ben araç kiralamayı tercih ettim.Şehir turu yaklaşık kişi başı 1200 baht tüm gün yada yarım gün nasıl isterseniz. Yerel araç kiralamak ise saatine göre değişiyor 5 saat için iki kişi 1200 baht ödedik.Karar sizin hangisini isterseniz  😉 Yalnız bu fiyatların sadece düşük sezonda geçerli olduğunu unutmayın. Yüksek sezonda fiyatlar oldukça katlanıyor.

Phuket Yerel Aracı

BANGLA ROAD

Pathong’un kalbi bu sokakta birçok hediyelik eşya ve kıyafet dükkanları, exchange kulübeleri,cafeler,gece kulüpleri ve barlar bulunuyor.Gündüz sessiz olan bu sokak gece, barlar ve gece kulüpleri ile oldukça hareketli bir sokak haline geliyor.Mutlaka görülmesi gereken güzel bir sokak.

Bangla Road
Bangla Road, Phuket

Sokakta hersey bulabilirsiniz 🙂

Bangla Road, Phuket

PATONG PLAJI

Bangla Road karşısından başlayan Patong plajı yazacağım diğer plajlara göre daha kalabalık ve kirli. Buna rağmen bile denize girebilirsiniz ,orası bile size temiz gelebilir 🙂 Her plajda suya girdiğinizde vücudunuzda istemsizce bir yanma ve kaşınma oluyor. Denizin tuzluluğun dan mı yoksa suyun içerisinde bulunan planktonlardan mıdır anlamadım ama bir süre sonra geçiyor .

Patong Beach

Not ! Phuket’te özellikle yağışlı sezonda okyanustan gelen rüzgarlar ve büyük dalgalardan dolayı tehlikeli akıntılar yaşanabiliyor.Bu tip durumlarda plajlara kırmızı bayrak asılıyor, bunun anlamı da denize kesinlikle girilmemesidir.Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Kasım ve Nisan ayları yüksek sezon dönemi olduğu için böyle durumlarla karşılaşmanız daha istisnai o yüzden bu aylar ziyarete daha uygun.

KARON  PLAJI

Patong plajından uzaklaştıkça insan yoğunluğu azalıyor ve daha sakin ve temiz plajlara ulaşıyorsunuz. Bunlardan bir diğeri Karon ve Kata Noi Beach.

Karon Beach

➡  Phuket’te gezilecek yerler  ➡

Karon Noi Beach

KATA NOI PLAJI

İçlerinde en çok beğendiğim plaj. Denizi tertemiz,insan yoğunluğu çok olmayan elit kişilerin takıldığı bir plaj burası.Manzara olarak da çok beğeneceğiniz bir plaj. Denize girmek istiyorsanız buraya gelmenizi tavsiye ederim.

Kata Noi Plajı, Phuket
Kata Beach
Kata Noi Plajı, Phuket
Kata Noi Plajı, Phuket
Kata Plajı, Phuket

Hem denize girebileceğiniz hem de deniz manzarası eşliğinde yemeğinizi yiyebileceğiniz güzel bir plaj.

Kata Noi Plajı, Phuket

Plaj çevresinde birçok restoran bulunuyor. Ben Kata Mama Seafood restoranda aşağıdaki deniz ürünleri tabağına 150 Bath ödedim.

Kata Noi Plajı, Phuket

BİG BUDDHA  HEYKELİ

Devasa bir buda heykelidir.Uzunluğu 45 metredir.Henüz inşaatı tamamlanmamış bu heykelin çevresinden Phuket adasını 360 derece görebileceğiniz seyir tepesi bulunuyor.Giriş ücretsizdir.İçerisinde ibadet eden budist rahipleri gözleyebilirsiniz.

Big Buddha

➡  Phuket’te gezilecek yerler  ➡

Big Buddha
Big Buddha Manzara
Big Buddha Manzara

Burada metal yapraklar satın alıp buraya bağış yapabilir, üzerine istediğinizi yazıp yaprağı asabilirsiniz.

Big Buddha

➡  Phuket’te gezilecek yerler  ➡

Big Buddha
Big Buddha
Big Buddha
Big Buddha

➡  Phuket’te gezilecek yerler  ➡

WAT CHALONG TAPINAĞI

Uzak doğu mimarisiyle yapılmış güzel bir tapınak.Giriş ücretsizdir.Budizm dinini yakından inceleyebileceğiniz güzel bir tapınak.>> Budizm hakkında bilgiye Bangkok yazımdan ulaşabilirsiniz<<Ayakkabılarınızı binalara girerken çıkarıyorsunuz.Geldiğimde çalınma ihtimalini düşünsem de döndüğümde yerindeydi  🙂 Tapınağa açık kıyafetlerle girmek yasak. Uygun görmedikleri kişilere Pareo tarzında bir kumaş veriyorlar ve üzerinizi kapatmanızı istiyorlar.Saat 17:00 kadar ziyaret edebilirsiniz.

Wat Chalong Tapınağı
Wat Chalong Tapınağı
Wat Chalong Tapınağı
Wat Chalong Tapınağı
Wat Chalong Tapınağı

PHUKET FİLLER 

Tayland dendiği zaman akla ilk gelen Filler oluyor. Türkiye’de hayvanat bahçesinde uzaktan gördüğümüz fillere,burada yakından bakıp dokunabiliyorsunuz hatta binebiliyorsunuz.Fil  üzerindeki bank tarzı demiri çok güvenli bulmadığım için ben binmedim .Siz daha güvenli olanı bulursanız binebilirsiniz tabi ki 🙂 Fille fotoğraf çekinmek 100 baht ,Fille yarım saat gezmenin fiyatı ise 1000 baht . Pazarlık yaparsanız daha uygun fiyata da olabilir 🙂

Phuket Filler
Phuket Filler
Phuket Filler

PHUKET OLD TOWN

Phuket’in merkezi olan old city de görülmeye değer pek bir şey yok.Hareketsiz ve cansız bir yer. Etrafta alışveriş yapabileceğiniz bazı dükkanlar ve bir şeyler yiyip içeceğiniz kafeler bulunuyor. Onun dışında kurulan yerel pazardan Tropikal meyvelerden alabilirsiniz fiyatları oldukça uygun.

Phuket Old Town

Phuket’te bir çok Mücevher satış noktası var.Fabrikadan çıkan mücevher çeşitlerinin turistlere satışları yapılıyor. Eğer almayı düşünürseniz altın,gümüş,pırlanta,mücevherlerle süslü takılar Türkiye fiyatlarına göre uygun,bakmanızı tavsiye ederim.

Bunun dışında Phuket’te güzel birçok ada var . Ben oralara gidememiş olsam da sizin gitmenizi tavsiye edeceğim bir kaç ada ismi olacak .Phuket’e gelirseniz ve vaktiniz olursa bu adalara mutlaka gidin 🙂

  1. Phi Phi Adaları
  2. Maya Bay
  3. James Bond Adası 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.. 🙂

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.