Milano'da gezilecek yerler
Avrupa,  İtalya,  Schengen Ülkeleri

Milano’da gezilecek yerler

Venedik ve Roma’dan sonra İtalya’nın bir diğer güzel şehri Milano’dayım . Kültür, sanat ve moda dendiği zaman akla ilk gelen yerler arasına giren Milano tarihi ile de göz kamaştırıyor ➡ Milano’da gezilecek yerler  ➡

Genel Bilgiler

Milano Türkiye’den uçakla 2,5 saat sürmektedir. Resmi dili İtalyanca’dır ve para birimi Euro’dur.  Yaz aylarında çok yoğun olan bu şehri İlkbahar yada Sonbahar aylarında da ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’den bir saat geride olan Milano Schengen Vizesine tabidir.

Duomo di Milano Katedrali &Duomo Meydanı

Avrupa’nın en büyük katedrallerinden biri olan Duomo , Milano’nun simgesi haline gelmiştir. 1965 yılında yapılan ve yapımı 500 yıl süren bu katedral çeşitli restorasyonlar ile günümüze kadar gelmiştir. Devasa bir görünüme sahip olan bu katedral’in içerisinde dönemin tarihini yansıtan heykeller ve tablolar bulunuyor. Katedralin teras kısmına çıkabiliyor ve  Duomo katedralinin mimarisini ve manzarasını yakından  görebiliyorsunuz. Terasa çıkan merdivenler ise 453 basamaktan oluşuyor . İsteğe göre asansör de bulunuyor fakat ücretlendirme değişiyor. Katedral giriş ücretlerine aşağıdaki fotoğraftan bakabilirsiniz.

Duamo di Milano Katedrali

İsmini Duomo Katedralinden alan Duomo meydanı çevresinde,  birçok tarihi yapı ,küçük kafeler ve mağazalar bulunuyor.

Duamo di Milano Katedrali

➡ Milano’da gezilecek yerler  ➡

Duamo di Milano Katedrali

Katedrale yaklaştıkça detaylarındaki işçiliği görebilirsiniz.

Duamo di Milano Katedrali

Galleria Vittorio Emanuele II

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II , Duomo Katedralinin hemen sol tarafında bulunuyor. Adını İtalya’nın ilk kralı Vittorio Emanuele II ‘den alan bu alışveriş merkezi mimarisiyle oldukça dikkat çekiyor.

Galeria Vittorio Emanuelle II – Milano

➡ Milano’da gezilecek yerler  ➡

Galeria Vittorio Emanuelle II – Milano

İçerisinde en dikkat çeken bir diğer şey ise  Giuseppe Mengeni tarafından yapılan Boğa figürüdür.  Eğer bu boğanın cinsel organı üzerinde tek ayak topuğunuz ile üç kez dönerseniz şans getirdiğine inanılıyor. Günümüzde yapının o bölümünde bu sebepten dolayı çökme oluşmuş  😆

Galeria Vittorio Emanuelle II – Milano

Hiç boş kalmıyor boğa figürü.. İnandıkları için mi yapıyorlar bunu bilmiyorum ama insanlar bunu yaparken oldukça eğleniyor  😀

Galeria Vittorio Emanuelle II – Milano

Leonardo Da Vinci Müzesi

Üstün zekası ile yaptığı her icadının asırlarca konuşulduğu Leonardo da Vinci müzesi , Galleria Vittorio Emanuele II ‘nın çıkışında bulunuyor. Müzede Leonardo da Vinci’nin yapmış olduğu icatlarının imitasyonları ve en önemli eseri Son Akşam Yemeği resmi bulunuyor.Giriş ücreti 12 euro. Müze hemen Galeria Vittorio Emanuelle II ‘nin çıkışında bulunuyor.

Teatro alla Scala – Opera Binası

Size kısaca Son Akşam Yemeği Resminden bahsetmek istiyorum.

Leonardo Da Vinci müzesi- Son Akşam Yemeği

İsa Mesih’in Kudüs’te Romalı askerlerce Çarmıha getirilmesinden önce Havarileri yani yardımcıları ile yediği son yemeği konu alıyor. 12 Havarisi ile bir arada bulunan İsa Mesih içlerinden birinin ona ihanet edeceğini açıkladığı dramatik bir anı yansıtmıştır. Açıklamanın ardından da masadaki kargaşa ve endişe resme yansıtılmıştır. İsa’nın sol tarafındaki üç kişiden esmer olanı İsayı Romalılara ifşa eden Yahudi’dir. Elindeki torba da karşılığında almış olduğu paradır. Yahudi’nin sol eliyle tabağa uzandığını görüyorsunuz. Bunun sebebi ise İsa’ya havarileri tarafından sorulan ‘ Sana kim ihanet edecek?’ sorusuna verdiği cevabı ( ‘Bana ihahet edecek olan benimle aynı tabağa elini koyan olacaktır’ ) sembolize ediyor. Bunu duyan Yahudi’nin kendini geri çektiği gözüküyor.

Leonardo Da Vinci müzesi-Son Akşam Yemeği

Leonarda da Vinci’nin bu eseri dramatik yoğunluğu artırabilmek ve doğru perspektifi yakalayabilmek için taş çekiş ve çivi kullandığı söyleniyor. Ayrıca bu resim taş duvar üzerine yapılmıştır. Fakat kullandığı bu yöntem sebebiyle eseri 50 yıldan sonra eser deforme  olmaya başlamış  ve günümüze İsa’nın ayak kısmına kapı yapılarak orjinalliği bozulmuştur. Resim her ne kadar küçük gözükse de aslında bir duvarı kaplayacak kadar büyük ve etkileyici..

Teatro alla Scala Opera Binası

La Scala bölgesinde bulunan, ismini Piazze della Scala adlı meydandan alan bu opera evi  2 bin kişiden fazla alıyor. Muhteşem iç mimarisine sahip bu opera evinde  çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

09:00- 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Fakat prova olduğu günlerde opera binasına giriş yapılamıyor. İsterseniz binada yapılan çeşitli gösterilere bilet alarak katılabilirsiniz.

Teatro alla Scala – Opera Binası

Via Brera

Sanatın vazgeçilmez bölgesi Via Brera , eski Milano olarakta biliniyor. Bölgede birçok sanat galerisi , sevimli kafeler ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Sokaklarda yürürken yerdeki taş döşemeler kimileri için ayak masajı görevini üstlense de beni rahatsız etti  🙂 Ayrıca bölgede bulunan İtalya’nın meşhur dondurmacısı “Amorino” bu bölgede bulunuyor. Çiçek haline getirilen bu dondurmayı mutlaka denemelisiniz.

Via Brera – Milano

➡ Milano’da gezilecek yerler  ➡

Via Brera Amorino

Sanatın adresi Milano demiştim ya, işte bunu dondurmalarında bile görüyoruz  🙂 Tadı güzeldi  🙂 Fiyatı 3 Euro.

Dondurma dışında Milano’da İtalya’nın olmazsa olmaz makarnalarından yada pizzalarından yiyebilirsiniz ama şunu söylemeliyim ki fiyatlar biraz pahalı ve en basit bir menü 12 Euro’dan başlıyor. İtalya hakkında daha fazla bilgi için BURADAN  ulaşabilirsiniz.

Via Brera Amorino

➡ Milano’da gezilecek yerler  ➡

Via Brera – Milano

Via Dante

Cadorna durağından çıkıp dümdüz ilerlediğinizde sol tarafınızda kalan bu cadde sonunda Duomo katedrali ile karşılaşıyorsunuz. Cadde oldukça kalabalık ve yoğundu.

Via Dante

Santa Maria del Carmine Kalesi

15.yy’da Francesco Sforza tarafından surların arasına yapılan kaledir. İçerinde antik çağ döneminden kalan müzeler ve resim galerileri bulunuyor. Kalenin iç avlusuna ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Kale Via Dante caddesinin hemen karşısında bulunuyor.

Castello Sforzesco Kalesi

Somma Lombardo Kasabası

Eğer havalimanı yakınlarında konaklarsanız Somma Lombardo kasabasını da mutlaka ziyaret edin. Has italyanların yaşadığı bu kasabada italyanların kültürüne yakından şahit olabilirsiniz.

Milano'da gezilecek yerler
Somma Lombardo Kasabası

➡ Milano’da gezilecek yerler  ➡

Milano'da gezilecek yerler
Somma Lombardo Kasabası
Milano'da gezilecek yerler
Somma Lombardo Kasabası

13. yüzyıldan kalan kale ‘ Castello Visconti di San Vito’   italya tarihini gün yüzüne çıkaran muhteşem bir kale. Sadece cumartesi günleri açık olan bu kaleye denk gelirseniz mutlaka ziyaret edin.

Milano'da gezilecek yerler
Castello Visconti di San Vito, Somma Lombardo Kasabası

Demiştim ya merkezde pizza fiyatları çok pahalı diye burada orta boy pizza sadece 4 euro 🙂

Milano'da gezilecek yerler
Pizza , Milano

Vaktiniz varsa Somma Lombardo dışında Sesto Calende ve Arona kasabalarını da mutlaka ziyaret edin.

Milano’da Ulaşım

Milano’da, İtalya’nın tüm şehirlerinde olduğu gibi ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Havalimanından şehrin merkezine 35-40 dakika süren hızlı trenler ile 20 Euro karşılığında gidebilirsiniz. Her yarım saatte bir Terminal 1 ve 2 den kalkan bu tren biletini Havalimanı içerisinde bulunan bilet satış noktalarından alabilirsiniz. Eğer Cadorna durağında inerseniz merkeze 10 dakika yürüyerek gidebilirsiniz.

Paris’ten sonra yola en çok para verdiğim yer burası oldu  🙄  Daha ucuz bir yolu var mı derseniz havalimanından kalkan otobüslerde bulunuyor ama arada çokta fark yok açıkcası  🙂 Yani merkeze gidebilmek için bu parayı gözden çıkarmanız gerekecek  😐

Milano’da ulaşım

Milano; Venedik ve Roma’dan sonra  oldukça sönük kaldı. Merkezde Duomo Katedrali dışında çok ilgimi çeken bir şey olmadı. Onun dışında her yerde gördüğünüz Siyahi satıcılar satın almanız için üzerinize bileklik vb bir şeyler bırakırsa eminim sizin de tepeniz atacaktır  😀

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.