Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Afrika,  Gana,  Vizesiz Ülkeler

Akra’da gezilecek yerler

Afrika ülkeleri bize her zaman tehlikeli ve ulaşılmaz geliyor. Yoksulluğun çoğunlukta olduğu Afrika ülkelerinde haliyle geçim sıkıntısı yaşayan bu insanlar kapkaç gibi yöntemlere başvurabiliyor. Bir de buna beyaz olmak eklenince dikkat çekmemek neredeyse imkansızlaşıyor. Tüm Afrika ülkeleri için aynı şeyleri söyleyemeyiz fakat gene de dikkatli olmakta fayda var. Peki ya Gana bu konuda nasıl bir ülke ve gezimizi daha güvenli hale nasıl getirebiliriz hepsini anlatacağım ➡ Akra’da gezilecek yerler

Genel Bilgiler

Gana ‘nın başkenti olan Akra (Accra) ülkenin ticaret, sanayi ve kültür merkezi olarak biliniyor. Accra kelimesi ‘karıncalar ‘ anlamına geliyor. Bunun sebebi ise ülkede bulunan tümsek şeklindeki karınca yuvalarıdır. Akra Türkiye’den yaklaşık 7 saat (aktarmasız ) sürüyor. Para birimi Gana Sedi (GHS )’dir. Ülkenin para değerinin Türkiye ile aynı olması bizi sürekli para hesaplamaktan kurtarıyor. Saati ise ülkemizden 3 saat geridedir ve en önemlisi Türkiye vatandaşları Gana’ya Vizesiz olarak giriş yapabiliyor. Tropikal iklime sahip olan Gana yıl boyu güneşli fakat Mayıs-Ekim arası yağışlı dönemi olduğu için Sıtma konusunda dikkat edilmeli.

Indepence Square ( Bağımsızlık Meydanı)

6 mart 1957 yılında Gana’ın ilk başkanı olan Dr. Nkrumah’ın önderliğinde ingiltere’ye karşı yürütülen mücadelede bağımsızlığını kazanan Gana halkı bu günü ölümsüzleştirmek adına Bağımsızlık Meydanını inşa etmişler. Resmi kutlamalara ve festivaller ev sahipliği yapan bu meydan özellikle her yıl 6 martta bağımsızlık kutlamaları ile dolup taşıyor. Meydan Black Star Square olarak da biliniyor.

Bağımsızlık kemeri ve Siyah yıldız kapısı da Bağımsızlık meydanının bir parçasıdır.

Akra’da gezilecek yerler

Bağımsızlık meydanının hemen yanında Black Star Gate yani Siyah yıldız kapısı bulunuyor. Buranın tepesine çıkarak Bağımsızlık meydanının ne kadar geniş bir alana sahip olduğunu görebilirsiniz.

Kapıda görevli bulunuyor. Eğer sizden ücret talep ederse 5 GHS vermeniz yeterli olacak. Siz her ihtimale karşı yukarı çıkmadan önce ücreti konuşun.

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Siyah yıldız kapısı, Black Star Gate

Yanımdaki Ganalı arkadaşı merak ediyorsunuzdur. Yazının ilerleyen kısımlarında kendisinden bahsedeceğim fakat öncelikle ne yapıyor bunlar diye düşündüğünüze eminim 😀 Arkadaki siyah yıldız Afrika’nın özgür olma isteğini ve sömürgecilik sistemine karşı olduğunu ifade ediyor. Ayrıca bu siyah yıldız Gana bayrağında da yer alıyor. Yaptığımız el işareti ise bağımsızlığı sembolize ediyor.

Gana Bayrağı

Hazır yıldızın ne anlama geldiğini öğrenmişken bayrağın geri kalan kısmına da öğrenelim de eksik kalmasın 🙂 Bayrakta üç tane yatay şerit bulunuyor. Bunlardan kırmızı olanı savaşta dökülen kanı , sarı olan ülkede bulunan yer altı kaynaklarını ve yeşil olanı tropikal bitki örtüsünü sembolize ediyor.

Gana’nın Altın Sahili

İsmini yeraltı madenlerinden alan ve bağımsızlık meydanının hemen aşağısında bulunan Gana sahili Akra halkının en çok vakit geçirdiği yerlerden biridir. Özellikler hafta sonları yoğunlaşan sahilde Akra halkının yaşam tarzına yakından şahit olacaksınız .

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Gana’nın Altın Sahili

Akra’da gezilecek yerler

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Gana’nın Altın Sahili

Aşağıdaki görüntü beni oldukça şaşırttı. Ağla balık tutmuşlar fakat balıktan çok çöp bulmuşlar 🙂

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Gana’nın Altın Sahili

Jamestown Lighthous (Deniz feneri )

Son halini 1871 yılında alan 28 metrelik deniz feneri beyaz ve kırmızı şeritleri ile Gana sahilinin göz bebeği olmuş. Ben uzaktan bir görüntü aldım fakat yakınına gitmenizi tavsiye ederim.

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Gana’nın Altın Sahili , Deniz feneri

Asomdwe Park

Bağımsızlık meydanına yürüme mesafesinde bulunan bu park içerisinde bir kaç tane hayvan türü ve 2012 yılında vefat eden Gana 3. devlet başkanı John Evans Fifii Atta Mills‘in anıtı bulunuyor.

Giriş ücreti 5 GHS

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Asomdwe Park

Osu Kalesi

1660 yılında inşa edilen Osu kalesi ülkenin tarihi hakkında bizlere bilgi veriyor. İlginç olan ise kalenin bölümlerinin farklı zamanlarda yapılmış ve farklı sömürgeciler ve başkanlar tarafından kullanılmış olması. İçerisinde kölelerin tutulmuş olduğu zindanlar sizi en çok üzen bölümünü olacak . Bunun dışında içerisinde geçmişe ait bilgiler ve ufak bahçeler de bulunuyor. Fotoğraf çekmek yasak o yüzden dikkatli olun.

Giriş ücreti 40 GHS

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Osu Kalesi Accra

Kwame Nkrumah Memorial Park

Adından da anlaşıldığı gibi Gana’nın ilk başkanın anısına yapılmış ufak bir park.

Giriş ücretsiz

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Kwame Nkrumah Memorial Park

Centre For National Culture Market

Afrika motifleri ile süslenmiş rengarenk kıyafetler , hediyelik eşyalar, takılar ve duvar resimleri ile içinde kaybolacağınız , acaba hangisini alsam diye dakikalarca düşüneceğiniz bu marketi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Fiyatlar oldukça uygun fakat mutlaka pazarlık yapın çünkü ederinden fazla söyleyebiliyorlar. Market sahile ve Nkrumah Memorial Parka yürüme mesafesinde bulunuyor.

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Centre For National Culture Market

Accra (Akra)’da gezilecek yerler

Makola Market

Şimdiye kadar gördüğünüz bütün pazarları unutun . Makola Market olarak bilinen bu pazar yerinde kendinizi film setinde gibi hissedeceksiniz .Kadın tüccarların hakim olduğu pazarda taze ürünler , yiyecekler , giysiler , ayakkabılar , aletler ,ilaçlar ve takılar gibi bir çok ürün bulunuyor. Burayı şiddetle tavsiye ediyorum. Dikkat etmeniz gereken tek şey çantanıza göz kulak olun ve akşam saatlerinde pazara gitmeyin.

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Makola Market

Marketin hemen çıkışında yer alan rengarenk graffitilerde fotoğraf çekinmeyi de unutmayın 🙂

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Akra , Gana

Tüm bu yerler dışında ;

 • National Theatre (Ulusal Tiyatro )
 • Kokrobite Beach
 • Aburi Botanic Gardens (Botanik Bahçesi)
 • Wli Şelalelerini ziyaret etmeyi unutmayın.

Accra Ulaşım

Accra (Akra)'da gezilecek yerler
Akra , Gana

Havalimandan tutun şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz en iyi seçenek Uber olacak . Gitmek isteğiniz yerin ücretini Uber’e yazarak öğrenebilirsiniz. Zaten şehir merkezinde bir çok yer birbirine yakın olduğu için çok fazla ihtiyacınız olmayacak .

Uygulamayı Android için BURADAN , Apple için ise BURADAN indirebilirsiniz.

Önemli Bilgiler ! !

 • Ülkede Sıtma riski bulunuyor. Bu yüzden yanınıza sinek kovucu sprey ve tabletlerden almayı unutmayın. (Sıtma sivrisinek sokmasıyla bulaşan , yüksek ateşle kendini gösteren ve erken tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanan bir hastalıktır)
 • Dışarıya çıktığınızda yanınıza yüklü miktarda para almayın , değerli takı kullanmayın ve akşam saatlerinde dışarıya çıkmaktan kaçının.
 • Kalabalık alanlarda hırsızlığa karşı çantanıza dikkat edin.
 • Özellikle Agbogbloshie , Ashaiman , Avenor , Nima , Sowutuom ve Sukura bölgeleri şiddetli suçların işlendiği yerler olarak biliniyor. Mümkünse buralardan uzak durun ve akşam saatlerinde sakın gitmeyin.
 • Tek bir bayan olarak göstermiş olduğum yerleri gezebilirsiniz fakat benim tavsiyem yanınızda birilerini de götürmek olacak. Ben tek olduğum için Ganalı bir arkadaşımla gezmeyi tercih ettim. Bu sayede hem dilencilerden kurtuldum hem de kendimi daha rahat ve güvende hissettim. Eğer olur da siz de buraya gelir ve tek gezmek istemezseniz benimle irtibata geçebilirsiniz.
 • Tenha yerler dışında peşimden gelen dilenciler görmedim. Bu durum yanımdaki Ganalı arkadaştan mı kaynaklandı bilemedim 🙂
 • Oteliniz merkez civarından seçerseniz sizin için daha güvenli olacaktır.
 • Genelde ingilizce biliyorlar o yüzden sıkıntı yaşamadım.

Diğer Afrika ülkeleri hakkında bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Translate »
error

Hayat Paylaşınca Güzel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.