New York'ta Gezilecek Yerler
Amerika,  Vizeli Ülkeler

New York’ta Gezilecek Yerler

Asya, Avrupa ve Afrika kıtası derken sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler ve hareketli şehri New York’a geldim. Amerika’ya ilk seyahatimin New York olması benim için  hızlı bir giriş oldu. Baş döndüren gökdelenleri, renkli sokakları ve hareketli şehir hayatı ile size gördüğünüz tüm ülkeleri geride bıraktıracak. Başkenti Washington olan ABD’nin en önemli şehri New York Türkiye’den 11 saatlik bir uçuşla ziyaret edebilirsiniz. Ülkemiz ile aynı iklime sahip olan NY 7 saat geridedir. Yani buda demek oluyor ki biz gündüzü yaşarken onlar geceyi , biz geceyi yaşarken onlar gündüzü yaşıyor.. Para birimi Dolar ,resmi dili ise İngilizcedir. Bu genel bilgilerden sonra şimdi gelelim New York’un en önemli gezilecek yerlerine..  ➡ New York’ta Gezilecek Yerler  ➡

New York’ta Gezilecek Yerler

Times Meydanı – Times Square

New York’un kalbinin attığı ; rengarenk ışıklı reklam tabelaları, baş döndüren yapıları ve hareketli şehir hayatı ile Times Meydanı en çok beğendiğim yer oldu. Gündüz görüntüsü beni hayal kırıklığına uğratsa da gece görünümü beni oldukça etkiledi. Meydanda bulunan kırmızı basamaklarda oturup rengarenk tabelaları hayranlıkla izleyebilir , çevresinde bulunan ünlü marka mağazalarında alışveriş yapabilirsiniz.

Times Square, Manhattan

Times Meydanının gündüz hali..

Times Square, New York

➡ New York’ta gezilecek yerler  ➡

Times Square, New York

Times Meydanının gece hali..

Times Square, New York

➡ New York’ta gezilecek yerler  ➡

Times Square, New York

 

Times Square, New York

Aşağıdaki kırmızı merdivenler 2008 yılında yapılmış. Bu merdivenlere oturarak Times Meydanının ışıklı reklam tabelalarını izleyebilirsiniz. Merdivenlere oturup meydana doğru baktığımda bir süre etraftaki reklam tabelalarını hayranlıkla izledim. Öyle tuhaftı ki sanki onlarca açık sinema salonunu yan yana koymuşlar da hepsinde farklı bir film oynuyor gibiydi. New York’ta en çok beğendiğim yerler arasında Times Meydanının gece görüntüsü oldu. Yalnız izledikten bir süre sonra gözlerde yanma ve baş ağrısı yapıyor  🙂 Düşündüm de burada yaşasaydım ve her gün buraya gelip reklam tabelalarını izleseydim herhalde kör olurdum  😆  😆

Times Square, New York

Merdivenin konumu çok güzel bütün Times Meydanını görebiliyorsunuz. Meydan ve merdivenler o kadar kalabalık ki bazen oturacak yer bile bulamıyorsunuz.

Times Square, New York

Rockefeller Top of the Rock

Times meydanın gördük peki gökdelenlerle dolu olan bu şehri tepeden nasıl görebiliriz derseniz bir sonraki durağımız New York’un en yüksek binalarından biri olan Rockefeller. 260 metre yüksekliğinde bir ticaret merkezi olan Rockefeller’in alt katları alışveriş merkezi olarak kullanılırken üst katları iş merkezi olarak kullanılıyor. 360 derece manzaraya sahip olan bu gökdelenin 70. katında açık seyir alanı bulunuyor ve burada tüm New York manzarası ayaklarınız altında kalıyor. Manzaranın bir tarafı meşhur Central Parka bakarken diğer bir tarafı Empire State binasına bakıyor. Manzara için Empire State mi Rockefeller mi diye sorarsanız Rockefeller’i tercih edin çünkü diğerinde manzaraya bakarken tel örgüler ile karşılaşıyorsunuz.

Giriş ücreti 39$  🙄

Rockefeller Building, New York

➡ New York’ta gezilecek yerler  ➡

Manhattan, New York

 

Manhattan, New York

Hava kararmaya yakın giderseniz New York’un gündüz ve gece halini görebilirsiniz. Açık hava bölümü dışında cam bölümden de manzarayı izleyebilirsiniz.

Manhattan, New York

St. Patrick’s Katedrali

1878 yılında açılan bu katedral gökdelenlerin arasında tarihini günümüze kadar koruyan yapılardan biridir. Rockefeller binasının hemen karşısında bulunan bu kilise New York’ta bulunan en büyük kiliselerden biridir. Kilise 53rd sokak 5th caddede bulunuyor. ( New York’ta tüm cadde ve sokakların bir numarası buluyor yani bizdeki gibi deniz sokak , karanfil cadde gibi isimler çok bulunmuyor. Her şey sayı ve rakamlardan ibaret  🙂  )

Giriş Ücretsizdir.

St. Patrick’s Cathedral

➡ New York’ta gezilecek yerler  ➡

St. Patrick’s Cathedral

Sevimli mumlardan satın alarak buraya koyabilirsiniz. Fiyatı 1$

St. Patrick’s Cathedral

Katedralin diğer kapısı Rockefeller binasına çıkıyor.

Rockefeller Center, NYC

5th cadde boyunca ilerlediğinizde iki tane daha kilise ile karşılaşıyorsunuz.  Ben bu caddeyi Kiliseler caddesi olarak adlandırdım  🙂

St. Thomas Episcopal Church

Bu kiliseler St. Patrick’s katedralinden oldukça küçükler.

5th Avenue Presbyterian Church

Central Park

Şehrin kalabalık ortamından ve binalarından sıkıldık biraz oksijen almak istiyoruz derseniz burası tam size göre bir yer olacak. 1853 yılında yapılan bu yapay parkta birçok bitki ve hayvan türleri bulunuyor. Ayrıca göllerle süslenmiş olan bu park sadece yürüyüş ve dinlenme için değil çeşitli organizasyon ve festivaller içinde kullanılıyor. Park o kadar büyük ki tümünü yürüyerek gezmek vakit kaybı olabilir. Bu yüzden benim size tavsiyem oradan bisiklet kiralamanız.

Bisiklet kiralama ücreti yarım saat 3$ , tüm gün ise 12 $ ‘dır.

Central Park kiliselerin bulunduğu caddenin hemen sonunda bulunuyor.Eğer Apple mağazasına bakmak isterseniz parkın girişine çok yakın mesafede büyük bir mağazası bulunuyor. .

Central Park, New York

➡ New York’ta gezilecek yerler  ➡

Central Park, New York
Central Park, New York

 

Central Park, New York

➡ New York’ta gezilecek yerler  ➡

Central Park, New York

Grand Central Terminali

42.cadde’de bulunan Grand Central yani Yeraltı terminali geçmişten günümüze ayakta kalabilmiş, en fazla tren platform sayısı ile dünyanın en büyük tren istasyonu ünvanını almış gardır. 1871 yılında yapımına başlanan bu gar günümüze kadar birçok badireler atlatsa da günümüzde ABD’nin en bilinen garı olmuştur. Garın içesinde Apple mağazası da bulunuyor.

Grand Central Station, NYC

 

Grand Central Station, NYC

Empire State Binası

Özgürlük heykelinden sonra New York’un en yüksek binası olan Empire State NY manzarasını görebileceğiniz bir diğer gökdelendir. 1931 yılında inşa edilen bu bina New York’un en yüksek binası iken Özgürlük heykelinin yapımından sonra yerini kaptırmıştır.

Giriş ücreti 37 $

Empire State Building, New York

Şimdiye kadar söylediğim her yer Times Meydanına yürüme mesafesindeydi. Bundan sonrakilere metroyu kullanmalısınız.

Little İtaly

Önceden İtalyanların yaşadığı bu bölge Little İtaly yani Küçük İtalya olarak adlandırılmış, sonrasında ise İtalyanların farklı bölgelere taşınması ile bu bölge turistik hale gelmiştir. Times Meydanından kalkan metrolar ile buraya gelebilirsiniz . Sarı hatla geldiğinizde Canal Street durağından 3 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Metro duraklarına NYC Subway yada Rail Map Lite uygulamalarını indirerek kolayca ulaşabilirsiniz. Buradan sonraki yerlere metro kullanmanıza gerek kalmayacak.

Little Italy, Manhattan

China Town

New York’un en eski ve en bilinen Çin mahallesidir. Little İtaly bölgesine 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

China Town, Manhattan

Brooklyn Köprüsü

Brooklyn ile Manhattan birbirine bağlayan bu köprü 1883 yılında yapılmıştır. İki katlı bir yapıya sahip olan bu köprünü alt tarafı araçlar için kullanılırken, üst tarafı ise yaraların kullanımına ayrılmıştır. Zor bir yapım süreci geçiren bu köprü yapımından kısa bir süre sonra sağlam olmadığı ve yıkılacağı söylentileriyle insanlarda korku yaratmış 😯 Bu söylentilerin doğru olmadığını kanıtlanmak içinde gösteriler eşliğinde köprüden 21 fil geçirilerek sağlamlığı kanıtlanmış  😀 Köprüye China Town bölgesinden yürüyerek 20 dakikada gelebilirsiniz. Köprünün tamamını geçmek ise yarım saat sürüyor.

Brooklyn Bridge, New York

Köprü muhteşem bir manzaraya sahip. Mutlaka ziyaret edin..

Brooklyn Bridge, New York

Köprüden karşıya geçtiğinizde Brooklyn bölgesine geçiyorsunuz. Buradan Manhattan bölgesini fotoğraflayabilirsiniz.

Manhattan, New York

Statue of Liberty-Özgürlük Heykeli

Unesco tarafından dünya miras listesine alınmış olan heykel 1884-1886 yılları arasında Fransa’dan ABD’ye 100. yıl hediyesi olarak gönderilmiştir. Fotoğraflardan aşina olduğumuz bu kadın heykel ABD’nin simgesi haline gelmiştir. Heykel isminden anlaşıldığı gibi özgürlüğü temsil ediyor. Sağ eldeki meşale özgürlüğü,sol eldeki kitabe ise bağımsızlığı sembolize ediyor. Bakır ve çelikten yapılan bu heykelin başındaki taçın 7 ucu ise 7 kıta ve 7 denizi sembolize ediyor. Heykelin meşale kısmına heykelin içerisinden 168 merdiven ile çıkılıyor. Heykel Frederic Auguste Bartholdi tarafından 1876 yılında tasarlanmış , yapımında Eyfel kulesinin tasarımcı Gustave Eiffel’den yardım alınmıştır.

Özgür Heykeli giriş ücreti 26$

Özgürlük heykeli Ellis Adasının hemen karşısında Özgürlük Adasında bulunuyor. Buraya çeşitli turlarla gelebilir yada Manhattan adasından kalkan feribotlar ile geçebilirsiniz. Eğer adaya geçmek istemiyorsanız Staten adasına giden ücretsiz feribotlara binerek Özgürlük heykeli görebilir günün kalan kısmını Staten adasını gezerek geçirebilirsiniz.

Liberty Statue, Özgürlük Anıtı

➡ New York’ta gezilecek yerler  ➡

Manhattan, New York

New York’ta Ulaşım

Gelişmiş ulaşım ağı ile bir yerden bir yere gitmek oldukça kolay hale geliyor. Geziniz boyunca kullanacağınız metro duraklarına  http://web.mta.info/maps/submap.html   adresinden ulaşabilirsiniz. Benim size tavsiyem telefonunuza NYC Subway yada Rail Map Lite uygulamalarını indirerek durakları telefonunuzdan da takip etmeniz.

Metro tek yön ücreti 3$

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

 

Translate »
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.